Премијер Здравко Кривокапић казао је у интервјуу за “Дан” да је задовољан резултатима Владе у протеклих 100 дана и да нема потребе за новом авантуром у виду евентуалне реконструкције. Он је рекао и да је у овим околностима логично питање оснивање партије. Осврнуо се и на проблем пандемије, позивајући све грађане на одговорност и поштовање мјера. Изразио је спремност да Црна Гора прими нове акредитиве за амбасадора Србије Владимира Божовића ако је то њихов избор, али и поновио да ова влада не може поништити одлуку претходне о протјеривању. Упитан о могућој сарадњи са Демократском партијом социјалиста, премијер је одговорио да је то немогуће и да с том партијом дијели само исту државу, и ништа друго.
Видите ли излаз из ситуације у којој се Црна Гора нашла због пандемије корона вируса, првенствено здравствене? Да ли се, бар дијелом, и Ви лично осјећате одговорним због актуелне здравствене ситуације?
Стављањем у промет више вакцина цијели свијет је угледао излаз из ове несвакидашње ситуације у којој се налази више од годину дана. Црна Гора није изузетак по том питању, И овдје се осјетило олакшање, могуће и опуштање грађана по сазнању да долазе вакцине. То је додатно усложило ионако озбиљну ситуацију у земљи. Здравствена ситуација у Црној Гори јесте озбиљна и чинимо све што је у нашој моћи да ублажимо посљедице које је изазвала пандемија Ковид-19.
У току је вакцинација приоритетних група. Очекујемо долазак новог контингента вакцина, што ће убрзати излаз из ове тешке ситуације, која је задесила цијели свијет. Поред борбе да очува здравље грађана и обезбиједи одрживост здравственог система, уважавајући чињеницу да су наши здравствени радници на ивици снага, Влада је чврсто опредијељена да спаси и економију. До сада нико није успио да нађе добар модел да се избори са пандемијом, а два најчешћа модела која су присутна у пракси су модел откључавања и модел закључавања.
Што се тиче одговорности, наравно да се осјећам одговорним за све што се у Црној Гори дешава од 4. децембра наовамо, не улазећи у то да ли сам ја лично ишта погријешио. Ја сам предсједник Владе и нормално је да нећу да бјежим од одговорности. Знам да сам покушао да урадим све што је могуће, не штедећи ни себе ни свој тим, као што је случај и у осталим ситуацијама. Ипак, ово бих свео и на личну одговорност сваког од нас појединачно и требало би да убудуће водимо више рачуна једни о другима. Нема те мјере која може дати резултат ако сваки појединац не покаже личну одговорност. Нема држава толико контролних органа колико има могућности да се мјере крше, и то говори да су у ову борбу сви позвани. Искористио бих прилику да још једанпут позовем све да се придржавамо мјера и на тај начин убрзамо излазак из ове ситуације. Вакцине су ту, долазе нове, само још мало стрпљења и дисциплине и мислим да ће све ово ускоро бити ружна прошлост.
Од колега из дијела владајуће коалиције често сте оптуживани за пасиван однос када се ради о демонтажи ДПС-а и да водите лошу економску политику.
ДПС се не може демонтирати ако исте навике преузму нови људи. То није промјена, то је замјена, и о томе сам говорио и раније. Ја сам за промјену система, а она се не може извести незаконитим путем. Ми смо власти ДПС-а замјерали непоштовање Устава и закона, па немамо право да се понашамо као што су се они понашали, јер би онда сваки грађанин могао да насупитау чему је разлика. А ако ћемо се понашати у складу са прописима Црне Горе, он да то тражи вријеме јер су процедуре такве какве су.
Што се тиче критика из редова владајуће коалиције, рећи ћу да свако има право на свој став, и то је потпуно природно. Биће прилике да са њима аргументима размијеним мишљења. У амбијенту у којем функционише Влада ми више од овога нисмо могли да урадимо. То је мјера тренутка, поштовања владавине права, превасходно Устава и закона. Влада се није опредијелила за револуцију, него да, поштујући владавину права и сваког грађанина понаособ, укаже на основну чињеницу да је наша мјера задовољење правде. Правда ће доћи и закуцати на сва врата ако обезбиједимо да све институције раде по закону, сарађују и да у тој сарадњи не осјећамо да неко ради један посао на један начин, а неко на други.
Што се тиче економије, ова влада у првих 100 дана рада ни је могла да направи бољу економску политику, јер смо затекли, најблаже речено, катастрофално стање. Чинимо све да превазиђемо тренутну ситуацију и учинимо оно што је најважније, а то је да издигнемо квалитет живота свих грађана Црне Горе. Ако је судити по реакцијама грађана које сријећем, Влада је на добром путу.
Да ли планирате оснивање партије и постоји ли теоретска могућност да у будућности сарађујете са ДПС-ом?
Питање да ли ћу основати партију старије је од мог премијерског стажа, јер су ми то питање постављали још у вријеме када је састављана ова влада. Оно је логично ако се узме у обзир да је Црна Гора из суштински једнопартијског система, у којем је одлуке доносио један човјек, а спроводило их неколико људи, ушла у вишепартијски ситем у којем ни на једном нивоу одлуке не доноси један човјек. Нити је скупштинска већина монолитна у том смислу, нити се у Влади доносе одлуке јер тако каже премијер. Пошто не баштинимо демократску традицију, онда се логично намеће питање која снага подржава премијера.
Као универзитетски професор морам признати да сам имао помало наиван став када је у питању политичко организовање. За мене је демократија била врхунски облик битисања у којем између народа и оних који одлучују нема никога. Партије сам посматрао само као облик организовања за исказивање воље народа. Међутим, сада сам суочен са чињеницом да је тај процес еволуције политичког организовања у Црној Гори негдје запео. Стога питање хоћу ли основати партију у овим околностима сматрам логичним и водећи се логиком односићу се према том питању у будућности. Питање око сарадње са ДПСом доживио бих као малициозно да не долази из редакције која је годинама уназад држала до професионалних стандарда. Потпуно је јасно да ја са ДПС-ом дијелим само исту државу,у којој нам протеклих 30 година није било исто, нити смо је исто вољели. Ја сам за ову државу дао најбоље што сам имао, они су од ње узели најбоље што је имала.
У изборној кампањи сте оптуживали Александра Вучића за мијешање у изборни процес у Никшићу. Сматрате ли да се односи између власти Србије и Црне Горе могу градити на здравим основама, без обзира на трзавице које умногом подсјећају на понашање претходне власти?
Најважније је да је о Никшићу одлучивано у Никшићу. То је врхунски квалитет избора који су за нама. И свако ко је знао Никшић и Никшићане знао је да ће тако бити. Избори у Никшићу су били и прошли, на крају смо констатовали да смо сви побједници, што је суштински тачно. Побиједиле су демократија и слободна воља сваког грађанина. Никшић је још једна прилика да сви заједно кренемо бољим путем, путем националног помирења и међусобног уважавања, путем на коме ћемо поштовати све различитости које имамо. Разлике не би требало да буду нешто што нас раздваја, него наша мјера сарадње како бисмо изградили Црну Гору коју треба да оставимо нашим потомцима. Сва ова прича једино има смисла ако заједничким дјеловањем обезбиједимо боље услове свим грађанима Црне Горе.
Однос са Србијом није онакав какав бисмо ми жељели да буде, али ми чинимо што је до нас да се ти односи помјере у жељеном правцу. И нећемо учинити ништа што би те односе довело у питање. То ни је ни налик ономе што је радила претходна власт у Црној Гори, која је своју политичку платформу темељила, између осталог, и на конфронтацији са Србијом. Ми ћемо нашу политику заснивати управо на сарадњи са Србијом, али и свим другим државама у региону. Тешко да ћемо убиједити икога у Европи да ћемо се сјутра слагати са народима из држава чланица ако не можемо да живимо са комшијама у складу и миру.
Да ли бисте пристали на реконструкци ју Владе уколико то, како најављују, затражи ДФ, или бисте ишли на нове изборе?
Природно право сваке политичке странке је датражи и реконструкцију и да опозове ову владу. Немам никакав проблем с тим. Међутим, ја као премијер имам потпуно повјерење у изабране министре и потпредсједника Владе и сматрам да је ова влада кроз 100 дана рада показала све своје вриједности, знање, стручност и прегнуће. Остварени су задовољавајући резултати и зашто бисмо сада улазили у нову авантуру? У таквом амбијенту смо живјели до 4. децембра. То би значило да опет отварамо процес, који би трајао још неколико мјесеци, а то ишчекивање и несигурност оставили би негативан ефекат, који у овом тренутку нико не жели. Да ли ће бити нових избора или не, о томе одлучује Скупштина, а не Влада. У сваком случају, оно што је најбоље за грађане прихватам као мјеру. Политичари понекад имају другачије виђење од народа, али и то је природно.
Да ли ћете међу партнерима у Влади инсистирати да се у Црну Гору врати амбасадор Србије Владимир Божовић?
У неколико наврата сам исказао став по том питању, који није само став премијера, него и комплетне Владе Црне Горе. Питање господина Владимира Божовића чини ми се као питање које не треба тако истицати јер свако потенцирање неког питања у будућности може представљати препреку за сарадњу. Оно што је потпуно природно и што је нормално, ако Србија жели Божовића као једину могућност за будућег амбасадора у Црној Гори, она то може урадити поштујући дипломатске протоколе. Надам се да ће сви бити задовољни тиме што ћемо прихватити нове акредитиве за господина Божовића. У овом тренутку Влада не може поништавати одлуке које није ни донијела. Водећи се Бечком конвенцијом, ми смо жељели на најбољи начин да искажемо свој став, тако да препрека сарадње између двије државе не може да буде Здравко Кривокапић или било који грађанин или функција. За добру сарадњу потребна је добра комуникација, разговори, договори и, наравно, поштовање и уважавање и једне и друге државе, које су апсолутно независне.
Очекујете ли да ће парламентарна већина усвојити тужилачке законе након добијања мишљења Венецијанске комисије?
Вјерујте да је то помало хипотетичко питање. Ја бих прво да сачекамо, а мислим да би то могло да се деси 20. марта, када би требало да добијемо јасан став Венецијанске комисије. То мишљење на неки начин обавезује Владу да сваки став преиспита, пронађе адекватно рјешење и угради га у предлог већ постојећих или неких других рјешења. Засад не можемо знати са сигурношћу шта да очекујемо. Сигурно је само једно да ће ова влада, уз консултације са Венецијанском комисијом и Европском комисијом, урадити све да ти закони буду мјера правде. Без обзира на то како неко лосматрао ову ситуацију, могу одговорно да тврдим да тужилаштво не ради свој посао на професионалан начин.
Афера „Коверта” је показала да тужилаштво није одрадило свој посао како треба, или је судство заказало. Не желећи да утичем на било кога, позивам све институције правосуђа да професионално, одговорно и у корист грађана и задовољења правде крену у реализацију бројних кривичних пријава које су поднесене. Битка за правду је битка сваког човјека у Црној Гори, јер смо довољно дуго чекали на задовољење исте. Сви се надамо а то не зависи од Владе да је правда доступна и да није селективна. Да 6и се то остварило није довољно само нешто назвати непристрасно и независно, него примијенити то у пракси и дати резултат који грађани очекују. Хе но било чијој мјери, него но мјери закона и задовољења правде.