У Братунцу је данас обиљежено 30 година од српског страдања у средњем Подрињу и Бирчу. Званичници Републике Српске и Србије, делегације и представници организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата положили су данас вијенце код Спомен-крста на гробљу у Братунцу и одали почаст за 3.267 страдалих Срба у средњем Подрињу и Бирчу.
Вијенац су положили српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, државни секретар у Министарству за рад Србије Миодраг Капор, делегација Народне скупштине Републике Српске, делегација српских посланика у Парламентарној скупштини БиХ, делегације у институцијама Српске и БиХ, начелници општина регије Бирач и града Зворника, те општина Горњег Подриња, као и Јагодине и Никшића.
Додик је у Братунцу поручио да се на подручју средњег Подриња и Бирча у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату десио злочин над Србима не само у моменту извршења, него и након тога, јер су српске жртве неадекватно третиране.
– Ниједан суд није узео у обзир чињеницу, па ни сама историја да је овдје страдало више од 3.500 Срба, дјеце, жена – рекао је Додик у Братунцу, гдје је присуствовао помену свим српским жртвама из средњег Подриња и Бирча у Одбрамбено-отаџбинском рату.
Премијер Српске је навео да посебно вријеђа што се данас на помену у Братунцу скоро да не појављује нико из међународне заједнице да ода почаст српским жртвама, а само за десетак дана скоро на истом мјесту појавиће се сви.
Цвијеће су положиле и делегација Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука, Борачке организације Републике Српске и више општинских борачких организација, логораша, породица заробљених и несталих и погинулих бораца и цивила, као и представници невладиних и међународних организација.
Претходно је Његова светост патријарх српски Порфирије код Спомен-крста на братуначком гробљу служио парастос за страдале Србе. Парастосу је претходила Света архијерејска литургија у Храму Успења Пресвете Богородице коју је, у присуству великог броја вјерника, служио патријарх Порфирије уз саслужење Његовог високопреосвештенства митрополита дабробосанског Хризостома, архијереја и свештенства.
Патријарх Порфирије је, након парастоса који је служио на гробљу у Братунцу, поручио да Бог подједнако гледа на сваког човјека.
– Молимо се за све жртве и сву браћу и сестре који су страдали и овде и другде, јер су то душе Божије. Ово мјесто је светиња – мјесто молитве и најмудрије и најприличније би било да сви клекнемо на овом мјесту и заћутимо – рекао је патријарх српски.
Његова светост је рекао да се у страдањима одмјерава граница која дијели добро и зло, те напоменуо да су у рату сви подједнако страдали и да је у њему поражено достојанство, а нема добитника.
– Ово мјесто је наша рана, а таквих је много – указао је патријарх.
Патријарх Порфирије је истакао да на овом мјесту треба упутити молитве за пострадале, без обзира на народе којем припадају, јер су пред Богом, како је рекао, сви исти.
Његова светост је поручио да је једино Господ Бог судија.
– Ово је место које можемо назвати судиштем, по правима Божијим јер, како судимо другима, онако ће се и нама судити – рекао је патријарх и навео да постоје људи који бјеже од оваквих мјеста јер желе да суде.
Он је навео да су ова страдалништва мјеста гдје, како је рекао, расуђујемо сами о себи. Његова светост патријарх српски Порфирије служио је данас парастос за страдале Србе код Спомен-крста на братуначком гробљу.
Након парастоса делегације су положиле цвијеће и одале почаст жртвама код Спомен-крста на гробљу у Братунцу подигнутог у част свих погинулих српских цивила и бораца из регије Бирач.
Помен се даје свим српским жртвама из средњег Подриња и Бирча у Одбрамбено-отаџбинском рату, а организује се поводом 30 година од великог страдања Срба на Петровдан 1992. године у селима око Сребренице и Братунца, када је убијено 69 и заробљено 22 војника и цивила, од којих нико није преживио.
За бројне злочине почињене над Србима у средњем Подрињу и Бирчу и за 3.267 српских жртава, међу којима су око половина били цивили, нико није одговарао ни након 30 година.