Проблем Закона о слободи вјероисповијести није искључиво црногорски, већ га треба посматрати у ширем контексту, казао је Мило Ђукановић, у Бриселу, након неформалне вечере коју је за лидере држава Западног Балкана приредио предсједник Европског Савјета Шарл Мишел..
–Данас се још увијек у региону води оштар политички дуел између политика које заступају европску будућност сваког од наших друштава на Западном Балкану и политике која жели да конзервира постојеће стање и задржи Балкан на ваневропском колосјеку, нагласио је Ђукановић.
Црна Гора је у стању да проблеме са другим земљама ријешава у најбољем духу европске праксе и тековина ЕУ, казао је Ђукановић.
–Јасно је потпуно да што се више приближавамо Европској унији, посљедњи рестлови оног наслијеђа које је у суштини дубоко антиевропско, оног због чега је Западни Балкан провео деценије и вјекове на антиевропском колосјеку, сада то испливава и то треба рјешавати у духу добре европске демократске праксе, рекао је Ђукановић.
Наласио је да је Црна Гора својим укупним искуством, од деведесетих година, показала да је то у стању.
–То данас видимо и у Црној Гори. Наспрам оног што ми као Влада заступамо да и даље развијамо грађанску државу, мултиетничко друштво које ће бити саставни дио европске, евроатланске заједнице, ми имамо предлог да се Црна Гора врати у статус националне, прецизније српске државе, да се врати у статус државе којом ће управљати Српска православна црква, дакле да се врати у модел средновјековне државе, оцијенио је Ђукановић.
Изабрати између те двије опције није тешко било ком разборитом, а камоли одговорној државној политици, увјерен је предсједник.
–Али наравно не смијемо потцијенити да у дубини сваког од наших друштава, као посљедица заостајања имамо још увијек наслаге те свијести и да се са њима морамо носити на један одговоран и пажљив начин и морамо обезбиједити један мукотрпан, дугорочни процес еманципације наших друштава које ће обезбиједити свима да временом заиста постанемо корисници бенефита које доноси Европа, поручио је Ђукановић.
Извор: РТЦГ