Портал “Српска24” свим Србима у Црној Гори и осталим српским земљама честита СРПСКУ НОВУ ГОДИНУ. Са вјером у Бога надамо се да ћемо истрајати у борби за српске храмове и да ћемо бранити нашу Српску православну цркву и Митрополију црногоско приморску. Неће нам бити лако, али било је и тежих времена, па су Срби знали шта да раде. Важно је бити у овој ситуацији јединствен и имати јасан циљ пред собом, а то је да и даље у Црној Гори будемо Срби, као што су били и наши преци.
Сретна СРПСКА НОВА ГОДИНА!
Иако се вечерас слави ваља се подсјетити неких основних ствари о СРПСКОЈ НОВОЈ ГОДИНИ.
Вечерас Нова година стиже и по јулијанском календару. Многи ће је дочекати као “српску”, а ово је шест ствари које треба да знате о њој.
Када се обележава?
Српска нова година се дочекује 14. јануара по грегоријанском календару. По јулијанском календару тај дан је 1. јануар. Српска нова година се слави сваке године 14. јануара
Где се све слави?
Иако је у Србији устаљен назив Српска нова година, у различитим крајевима Европе позната је као Јулијанска, Стара или Православна нова година. Слави се углавном у државама са већинским православним становништвом – Русији, Белорусији, Украјини, Грузији, Молдавији, Црној Гори, Македонији, Босни и Херцеговини (Републици Српској)…
Када су се “разишли” календари?
До размимоилажења две нове године долази због реформе јулијанског и настанка грегоријанског календара 1582. године. Упркос дуготрајном отпору претежно православних земаља, Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца је 1919. године законом изједначила два календара, али Српска православна црква није никада.
Била је забрањена
За време комунистичке власти, није се славила Српска нова година, односно није било организованих јавних дочека, ни дочека по ресторанима и кафанама.
Нема нерадних дана
Иако се данас дочекује по градским трговима и угоститељским објектима, Српска нова година, за разлику од оне друге, није државни празник и нерадни дан.
Мали Божић
Осим Српске нове године, 14. јануара се славе крсна слава Васиљевдан и Мали Божић.