И док ДПС челници глиме дијалоге, обећавају да је њихова рука пружена, службеници катастра раде пуном паром. Према ријечима Драгана Ковачевића, директора Управе за некретнине, његова служба ће до петка Управи за имовину доставити изводе из катастра за вјерске објекте у Црној Гори.
–Остало је још да податке прослиједе Подгорица, Херцег Нови, Котор и Плужине. На основу података које смо доставили и којима располажемо јасно је да је највећи број уписа на Митрополију црногорско-приморску обављен у другој половини осамдесетих и током деведесетих година прошлог вијека. Увјерен сам да ће се доказивање власништва над вјерским објектима спроводити на принципијелан начин у законској процедури. Управа за некретнине ће све урадити да професионално и благовремено одговори на обавезе које проистичу из наше надлежности, каже Ковачевић.
Ковачевић подсјећа на процедуру уписа непокретности која је установљена након 1984. године, када је ступио на снагу Закон о изради катастра непокретности, и правила која су тада важила.
–Те 1984. године Црна Гора први пут ради свој катастар, гдје се утврђује својина над непокретностима. Три године касније 1987. почиње да се примјењује упутство Републичког завода за геодетске имовинско-правне послове (претеча данашњ е Управе), који је био на државном нивоу, при Секретаријату за финансије. По том упутству дефинисано је како се уписују поједине непокретности, а разлог за његово доношење био је, колико ми је познато, неуједначеност приликом уписа. Тада је препоручено да се сви православни вјерски објекти уписују на Митрополију црногорско-приморску, сви исламски вјерски објекти на Исламску заједницу у Црној Гори, а сви католички објекти на Барску бискупију, односно и Бискупски ординаријат Котор, подсјећа Ковачевић.
Можда није битно, али је интересантно да су Ковачевић и Блажо Шарановић, директор Управе за имовину, кадрови ДПС-а из Даниловграда. Тај град и његови ДПС кадрови постају перјанице наопаког закона о вјери ( подсјетимо се Зорице Ковачевић, предсједника Општине и приче о тамошњим гробљима) и нема сумње да ће у тој средини вјерници први осјетити како се то овај закон спроводи у пракси. Је ли баш случајно да су на те двије функције ДПС – Даниловграђани у чијим ће рукама, по поменутом пропису, бити судбина српских хранова, а посебно Острога и Жребаоника који се налазе баш на територији тога града! Случајно или је ДПС дуго припремао терен за отимање храмова?!