У Малесији су три компаније јуче почеле откуп пољопривредних производа од произвођача чиме се покушава колико толико сузбити штета коју трпе власници пластеника. Први шлепери из Тузи изашли су уз пратњу полиције.
Из Општине Тузи саопштили су да пољопривредници могу позвати пољопривредне апотеке и наручити шта им је потребно од препарата који ће им бити достављени на кућну адресу.
Пољопривредник из Потхума Жељко Милић позива министра пољопривреде да помогне произвођачима хране који у овим тешким данима могу да направе много доброг друштву и држави.
– Ниједно слово о помоћи пољопривредницима министар није рекао. Сјетио се фризера, таксиста, кувара, које ја наравно поштујем, али не и нас. Сада храну увозимо буквално главом без обзира, а имамо пољопривреднике који могу сваког грађанина Црне Горе да нахране – истиче Милић.
Живот у карантину није лак и једноставан. У Тузима су у понедјељак вече имали проблем да до града превезу трудницу.
– Нисмо знали шта да радимо, јер преко Цијевне нијесмо могли да је превеземо. Звали смо Хитну помоћ да је преузме и дошли су после сат времена. Док смо их чекали већ смо били у контакту са бабицама из Малесије да помогну уколико буде морало. По овом питању се, мислим, мора нешто боље ријешити – каже Реџеп Чунмуљај, начелник Комуналне полиције.
Директор Комуналног Никола Цамај каже да је најбитније да се све добро завршило.
– Битно је да је породица Лекић добила здраву дјевојчицу. Међутим, у том дијелу има нејасноћа које мора Штаб да ријеши за убудуће, јер ми немамо ни Хитну помоћ ни породиљско – каже Цамај.
Он је истакао да живот у Малесији тече мирно, без панике са пуно бриге једних о другима.
– Животи и здравље људи су нам на првом мјесту. Донације и помоћ стижу редовно – истиче Цамај.
Доктор у Дому здравља Тузи Халил Дуковић понавља апел да се поштују мјере и наредбе Националног координационог тијела за заразне болести.
– Свим грађанима јединствена порука перите руке, држите социјалну дистанцу и пратите наредбе НКТ-а. Заједно и солидарно чувајмо здравље – каже Дуковић.
Координатор волонтера за Сукурућ Зеф Дедвукај каже да хљеб, пакете са храном и хигијеном, као и млијеко дијеле сваки дан.
– Данас дијелимо разне врсте сирева, конзерве са рибом, со… Јуче смо пољопривреднiцима дијелили нафту, прихрану и средства за заштиту биља, системе за наводњавање, храну за стоку. За бебе смо подијелили храну, пелене и средства за хигијену – каже Дедвукај.
Извор: Дан