За професионални ангажман у Војсци Црне Горе потребно је позитивно мишљење мјесног одбора Демократске партије социјалиста (ДПС), да кандидат за војску не иде на литије и да се изјашњава као Црногорац. Такође, да би војник био примљен, треба да покаже симпатије према партији коју 30 година предводи Мило Ђукановић, односно да обећа да ће гласати ДПС.
То се укратко може закључити из аудио-снимка разговора чланице подгоричког одбора ДПС-а Душице Вулић и дјевојке Марије – кандидаткиње за војника по уговору који је јуче објавио портал ИН4С. Министарство одбране Црне Горе негирало је да је за напредовање у ВЦГ потребна чланска карта ДПС, али не и аутентичност снимка поменутог разговора.
На снимку се, наиме, може чути разговор три особе које говоре о томе како да дјевојка, за коју се наводи да се зове Марија, постане војник по уговору. Она локалној активистикињи ДПС-а објашњава да је први пут одбијена, да је ишла у љетњи војни камп… и да је вјеровала да се позиција у ВЦГ добија на основу професионалних способности, те да је имала похвале од самог министра. Каже да не жели да политички припада било коме.
Душица Вулић из канцеларије ДПС у подгоричком насељу Загорич одговара да је Марија све исувише „схватила здраво за готово“, те да ће јој бити јасније кад буде њених или година њеног оца.
Објашњава јој да чланска карта ДПС није потребна јер војници не могу бити партијски чланови, али да су војници дужни да свој глас на изборима повјере владајућој странци.
-Тражили су провјеру вашу, они стално траже партијску провјеру. Нијеси само ти у питању, него вас је седморо из Загорича… Који сад добијају положаје из тога разлога што су чланови (ДПС), из тога разлога, што из мјесних одбора ја морам да те препознам и да ти ја из мјесног одбора дам гаранцију да си симпатизер. Ево ја ти сад кажем, симпатизер, а не члан наше партије и ти добијаш чин, наводи Вулићева.
Додаје и да у ДПС-у присуствовање литијама СПЦ аутоматски значи „да те терен не препознаје као Црногорца“.
–Браниш државу Црну Гору, припадник си црногорске националности, они те одмах траже, да ли те терен препознаје као Црногорца или си била на литији, ви знате да је афера по војсци, ова афера, ово-оно..., додаје Вулићева.
Иако из Министарства одбране Црне Горе поручују да су узалудни сви покушаји компромитовања ВЦГ који су интензивирани од почетка ове године, на снимку се јасно може чути како активисткиња ДПС-а објашњава кандидаткињи да ће бити примљена у Војску ако се држи њених упута и да ће „сјутра ићи са (министром) Пеђом Бошковићем на разговор”.
И док се министар одбране ограђује да не зна ко је Душица Вулић, из опозиције тврде да је најновији скандал везан овог пута за методе регрутације будућих војника у Војску Црне Горе само потврда да је министар Предраг Бошковић црногорску Војску претворио у партијску ћелију ДПС-а.
Ђорђије Маловић, један од водитеља и учесника све популарнијег интернет подкаста „Све по списку” који се бави анализом друштвено-политичке збивања у Црној Гори, за Спутњик оцјењује да је снимак разговора локалне активисткиње ДПС-а са кандидаткињом за Војску Црне Горе само доказ да је мјера партијске дисциплине и лојалности у ДПС-у одавно постала малограђанштина, саткана од полуобразовања и полуписмености, а чији су носиоци управо полупроизводи система који твори вишедеценијска власт у Црној Гори.
Он додаје да та мјера лојалности владајућој партији лишена духа, или елементарне етике, није, нажалост, мимоишла ни институцију каква је Војска Црне Горе.
-Вјероватно Војску и понајмање, кад се узме у обзир ко је министар војни, а вајни. Од особе која се подичила враћањем ордена Светог Саве Српској православној цркви ДХЛ брзом поштом – свако непочинство је очекивано, тако да ово најновије спада у она која су одраз недостатка савјести, али и присуства намјере да се све што није партијско, прогласи се за непријатељско. Војска Црне Горе умјесто критеријума стручности, спремности и мотивисаности, уводи критеријум партијске припадности, каже Маловић.
Он додаје да Војска Црне Горе на овакав начин све више престаје да буде институција свих грађана и да ужива повјерење свих слојева становништва, али и да са друге стране све више престаје да буде војска и да постаје малтене „племенска милиција“.
-Као што знамо ријеч ’милиција‘ означава наоружане грађане биране по племенској или политичкој линији, формиране да бране уски интерес само једне друштвене групе. Ово су најчешће формације од којих већина друштва зазире. У питању је веома опасна тенденција која битан стуб државности, а то је војска, претвара у наоружане припаднике политичког покрета или странке, страначку милицију, упозорава Маловић.
Наш саговорник додаје да је у том смислу посебно бизаран критеријум у одабиру припадника црногорске Војске неприсуствовање литијама, јер се оне очигледно догађају на „терену“ на којем се регрут за једну овако однарођену творевину не може наћи.
–На литијама се он ’не може препознати‘, али зато може у магли куповине личних карата, вирења кроз комшијин прозор или напада на Митрополију црногорско-приморску и остале епархије СПЦ у Црној Гори, примјећује Маловић.
Наш саговорник додаје да је посебно опасно што је политичка подобност у Црној Гори подигнута на ниво универзалног критеријума вриједности, а што, како закључује, доводи до непотизма, нестајања стручности из свих друштвених сфера, те охрабрује одлазак из земље образованих и способних.
–Ако нас данас брани официр који је добио чин због страначких веза, а без потребних квалификација, хоће ли нас сјутра оперисати надриљекар са партијском књижицом уместо дипломе Медицинског факултета, запитао се Маловић.
Извор: Спутњик