Апелациони суд Црне Горе данас разматра жалбе на пресуду за монтирани процес „државни удар“ у којем су лидери Демократског фронта (ДФ) – Андрија Мандић и Милан Кнежевић, те група српских и непостојећих руских држављана осуђени на скоро 70 година затвора због наводног покушаја пуча на дан прошлих парламентарних избора 2016. године.
Виши суд је првостепену пресуду донио 9. маја прошле године, а процес пред Апелационим судом је одлаган због епидемије коронавируса. У Апелационом суду Црне Горе за данас је заказана сједница вијећа на којој је планирано да се расправља о жалбама Специјалног тужилаштва, оптужених и њихових адвоката на првостепену пресуду Вишег суда у Подгорици у случају “државни удар”.
Сједница је требало да буде одржана почетком јула, али је одложена због недоласка бранилаца окривљених из Србије, који због ситуације са коронавирусом, нијесу могли доћи на тада заказано рочиште.
Према првостепеној пресуди коју је вијеће Вишег суда Сузане Мугоше донијело још 9. маја прошле године, оптужени Руси Едуард Шишмаков и Владимир Попов терете се да су током 2016. у Црној Гори, Србији и Републици Српској формирали криминалну организацију која је планирала да се на дан парламентарних избора 16. октобра 2016. године, сукоби са црногорском полицијом и насилно заузме Скупштину Црне Горе, те отме или убије тадашњег премијера Мила Ђукановића. За кривична дјела стварање криминалне организације и покушај тероризма Шишмаков је осуђен на 15 година затвора, а Попов на 12. Због наводног чланства у овој организацији лидери Демократског фронта Андрија Мандић и Милан Кнежевић осуђени су на по пет година затвора.
Држављанин Србије и бивши командант жандармерије Братислав Дикић добио је осам година, а још двојица држављана Србије Предраг Богићевић и Немања Ристић по седам. Бранка Милић је осуђена на три године затвора, али је у међувремену побјегла у амбасаду Србије у Подгорици гдје се крије већ годинама. Драган Максић добио је годину и девет мјесеци, док су Србољуб Ђорђевић и Милан Душић осуђени на по годину и по а Кристина Христић условно на двије године.
Суђење у овом монтираном процесу директно је преношено преко телевизије а обиљежио га је свједок – сарадник Саша Синђелић који је оптужио окривљене за учешће у покушају пуча што је преломно утицало на суд да их осуди. Синђелић је касније у више наврата мијењао своју причу у гостовањима на телевизији и разним снимцима који су објављени на интернету али то није утицало на коначну пресуду.
Извор: ИН4С