Пакет реалних социо-економских лако спроводљивих мјера тежак 300 милиона еура мора да буде доступан одмах грађанима и привреди Црне Горе, објавила је на својој Фацебоок страници консултантска компанија “Фиделитy цонсултинг”.
Прва, од 32 мјере је да се до 31. марта припреми ребаланс буџета са нагласком на елиминисање непотребних трошкова и обезбјеђивања ликвидности буџета. Хитна изградња нових привремених објеката за прихват лица са корона вирусом, као и повећање плате у здравству за 50 одсто, су неке мјера.
Поменута компанија предлаже и аутоматско продужавање уговора на одређено вријеме за најмање 6 мјесеци, као и државно субвенционисање 75 одсто бруто плате за раднике чија ће радна мјеста бити угрожена.
-Мораторијум на отплату за све врсте кредите (грађани и привреда) код комерцијалних банака и ИРФ-а. Привремена обустављање одређених инвестиција у капиталном буџету уз фокус на ликвидност. Драстично смањење броја службених аутомобила и сличних трошкова до 30.06.2020. Реструктурирање јавног дуга који доспијева у овој години како би се створио “бафер” ликвидности за подршку привреди. Хитна суспензија обрачуна затезне камате на све кредите и све неплаћене рачуне, такође су мјере које су предложене.
Као мјера предлаже се и да Инвестиционо развојни фонд формира посебну кредитну линију за ликвидност од минимум 100 милиона еура са поједностављеном процедуром (тотални грејс период 6 мјесеци, камата 0 одсто, “меки” колатерал) како би компаније могле брзо да дођу до ликвидних средстава.
“ИРФ да лимитира кредитирање инвестиционих пројеката наредних 6 мјесеци и сва средства усмјери у обезбјеђивање ликвидности привреди. ИРФ по убрзаној процедури да издаје гаранције комерцијалним банкама до максималног износа који не би угрозили његове коефицијенте задужености, а које би по убрзаној процедури одобравале кредите за ликвидност привреди”.
Фиделитy цонсултинг као једну од мјера предлаже и да Пореска управа убрза процедуру повраћаја пореза за фирме које су у претплати пореза, као и продужење рока за доставу финансијских извјештаја до 30. априла.
Једна од мјера је и одложено плаћање доспјелих пореских обавеза на 12 мјесеци, без камате и без колатерала уз једноставну процедуру.
Спустити стопу ПДВ-а на 7 одсто за све који послују у сектору туризма и угоститељства наредних 6 мјесеци, једна је од мјера.
“Ослободити привредне субјекте плаћања свих парафискалитета према локалним самоуправама за 2020. годину. Ослобађање плаћања привреде туристичке таксе и разних сличних намета. Одложити плаћање свих рачуна за грађане наредних 3 до 6 мјесеци (струја, вода, комуналије, режије), одлагање покретања и замрзавање постојећих поступака извршења над грађанима и компанијама због неплаћања свих доспјелих рачуна”.
Једна од мјера је и организовање рада од 7 до 9 за продавнице и апотеке тако да у том термину могу да купују људи који имају више од 60 година, као и остале угрожене категорије становништва.
Прдлаже се и усмјеравање ресурса цалл центара свих компанија ка старијим суграђанима (старијим од 60 година) и угроженим групама како би код њих наручивали потрепштине за кућу . Референти у цалл центрима затим наручују кућне потрепштине код компанија које дистрибуирају храну старијим људима и угроженим категоријама људи на кућну адресу.
Такође предлаже се и укључивање припадника полиције за осигуравање раздаљине од 2 метра испред великих трговачких ланаца.
“Једнократна помоћ од 100 еура пензионерима у готовини (доставља поштар како не би ишли у банке), једнократна помоћ од 100 еура корисницима материјалног обезбјеђења породице у готовини (доставља поштар како не би ишли у банке)“, су дио социо-економских мјера.
Такође, предлаже се и да се он-лине продавнице хране и кућних потрпштина ослободити пдв-а, како би људи бити мотивисани да плате мање како не би излазили из куће.
“Ограничити цијене стратешких производа, хитно формирање робних резерви државе Црне Горе, лимитирање куповине артикала у продавницама до 30 еура и до три иста артикла, осигурати добру попуну артиклима малим продавницама”.
Фиделитy цонсултинг као једну од мјера предлаже и забрану рада на 5 година, запљену залиха и кривични поступак према компанијама и власницима компанија које генеришу екстра профит.