У километрском интервју за “Мину” Веселин Вељовић, директор Управе полиције, медитирао је о четницима, десници, мржњи и љубави, а младе је позвао да умјесто у литије хрле у полицију и да тамо вјерно служе ДПС-у. Нијесам све читао, нијесам баш толико докон, али чини ми се да је оптужио и родитеље да кваре дјецу јер шетају са њима у литијама. Немам стрпљења да то читам нити коментаришем, али ко нема другог посла, километарска тираде је доље испод. Мислим да тренутно у свијету не постоји такав први полицајац као што га ми имамо и који је скапирао сва свјетска, планетарна и међугалактичка дешавања. Претпостављам да ће га и ванземаљци контактирати како би га поставили за шерифа ванвременске безбједоносме космичке мегаобавјештајне службе!
Надам се да нијесам у праву, али овај Вељовићев мегаинтервју ми мирише на припрему за данашње хапшење митрополита Амфилохија због организације литија!
Наводна одбрана угроженог православља, насртаји на уставно уређење Црне Горе као грађанске државе, повампирење четништва, снажење десничарских покрета озбиљна су безбједносна пријетња региону, упозорио је данас директор Управе полиције Веселин Вељовић.
Вељовић је у интервјуу агенцији МИНА казао да је Црна Гора безбједна држава и сигурна дестинација за све грађане и госте, а да су периодични безбједносни догађаји увијек реална могућност савремене цивилизације. Он је рекао да је посвећен, професионалан и пожртвован рад сваког службеника Управе полиције директно допринио да Црна Гора постане сигурнији амбијент за живот и рад наших грађана.
„Наш циљ је јасан, да наша дјеца живе у још безбједнијем амбијенту и у остваривању овог циља бићемо истрајни и спремни да станемо на пут свима који буду покушали да нас у овој мисији осујете“, казао је Вељовић.
Он сматра да се Црна Гора налази у веома изазовном тренутку.
„Период послије епидемије коронавируса носи са собом одређене социо – економске потешкоће не само за нашу државу већ за цијели свијет које ће вјерујем Црна Гора успјешно превазићи користећи националне капацитете да се овакво стање не одрази на укупну безбједносну ситуацију“, оцијенио је Вељовић.
Он је позвао младе да своје неспорне вриједности усмјере ка радним активностима и свакодневном напредовању и усавршавању, да излаз не траже у криминалу и увјерењу да новац стечен криминалним активностима води лагодном животу.
„Рад увијек даје резултат и ствара нове шансе које треба тражити и прилике које треба искористити. Криминално дјеловање се никада не исплати, то је пут без краја, нажалост са тешким посљедицма“, поручио је Вељовић.
Он је казао да Стратегија националне безбједности између осталих пријетњи препознаје вјерски радикализам и говор мржње као реалне пријетње безбједности грађана.
„Фалсификати континуитета и фалсификатори историје угрожавају виталне националне интересе безбједности дјелујући са позиције антицрногорског и антидржавног подривања институција и државе“, оцијенио је Вељовић.
Он је додао да асиметричне и хибридне пријетње и насртаји на Црну Гору долазе са препознатљивих адреса региона и међународне заједнице.
„Наводна одбрана угроженог православља, насртаји на уставно уређење Црне Горе као грађанске државе, повампирење четништва, снажење десничарских покрета на платформи националног шовинизма, радикализма и екстремизма озбиљна су безбједносна пријетња региону“, упозорио је Вељовић.
Он је рекао да је деведесетих година црква у једној руци држала крст а у другој митраљез, позивала се на родољубље и патриотизам, догмама и заблудама манипулисала грађанима.
„Језиком острашћености, мржње и искључивости против свих који се другачије зову или мисле пропадали су планирани пројекти и коштали на стотине хиљада убијених, расељених и несталих, угашених домова и огњишта и вјековног данашњег заостајања“, казао је Вељовић.
Он је навео да су нажалост, многи од тих истих актера и данас присутни и дошли са ратовима окрвављених простора.
„И не жале што се то десило искуством грешника него жале што са тада актуелним политикама у започетим пројектима нијесу успјели и што је још трагичније, данас би тридесет година касније, на исти начин дјеловали свјесни цијене коју смо као друштво платили“, рекао је Вељовић.
Он је казао да и данас малољетну дјецу у црногорским националним ношњама појединци гурају у први план тамо гдје се све говори и чини да Црна Гора нестане.
Вељовић је оцијенио да се дјеца се и млади инструментализују да би се лакше манипулисало у остварењу наводних светих циљева што представља безбједносну пријетњу коју најбоље осликава језик мржње и такозване борбе за угрожено православље и српство на друштвеним мрежама.
„Зар није безбједносни изазов и пријетња када то родитељи знају, прихватају и одобравају јер се дјеца не рађају са мржњом већ је носе из породице као „оправдан и користан начин понашања и опхођења“, сматра је Вељовић.
Он је упозорио да је реално могуће да се историјске и безбједносне грешке понове са несагледивим посљедицама.
„Зар није примитивизам и људско посрнуће онакав екстреман начин насртаја и дивљачког понашања према припадницима полицијске организације који су нечији синови и родитељи само због тога што професионално раде свој посао и старају се о интересима мира и безбједности“, рекао је Вељовић.
Он је казао да је изостао дух човјечности, толеранције, заједништва и солидарности али очекиване реакције представника невладниног сектора, медија, цивилног друштва и академске заједнице.
„Изостала је одговорност за јавну ријеч актера друштвене сцене и недостатак визије да сарађујемо у интересима прогреса заједнице, гдје су ријечи осуде за клеветничке, уврједљиве, вулгарне и пријетеће садржаје на друштвеним мрежама и појединим порталима који је све друго само не медији и себе назива ИН4С као субверзивно и пропагандистичко гласило радикализма и хегемоније“, казао је Вељовић.
Он је одао признање полицијским службеницима на показаној одговорности и достојанственом понашању које промовише црногорског полицајца.
„Наведено нас додатно мотивише да као полицијска организација по ко зна који пут одолимо таквим безбједносним искушењима и истрајемо у намјери да очувамо мир и безбједнсот и унаприједимо осјећај сигурности свих грађана и државе“, поручио је Вељовић.
Он је казао да је полиција приликом протеста у Никшићу и Пљевљима показала висок степен толеранције, а законом прописана овлашћења су примијењена у тренутку када су неодговорни појединици изазивали инциденте и грубо нападали полицијске службенике.
„Због неопходности очувања стабилног реда и мира полиција је употријебила законом прописана овлашћења и средства принуде као што је то обавеза полиције у свим државама свијета и то нам нико не може спочитавати нити оспоравати“, рекао је Вељовић.
Он је подсјетио да је у тим инцидентима повријеђено 26 црногорских полицајаца што, како сматра, говори о сложености и опасностима које са собом носи полицијски посао.
„Тада смо се увјерили да постоје изгредници који су спремни да угрозе животе људи који обављајујусвоје радне задатке професионално у служби грађана и државе. Ефикасном реакцијом полиција је у ова два града у кратком року ситуацију ставила под контролу“, казао је Вељовић.
Говорећи о раду полиције током епидемије корнавируса, Вељовић је навео да су посвећеност, истрајност и одговорност три ријечи којима бих оцијенио рад припадника полиције.
„За полицију је епидемија коронавируса значила трансформацију у начину функционисања преко ноћи и прилагођавање новим условима рада који нијесу били захтјевни“, казао је Вељовић.
Он се захвалио свим службеницима Управе полиције који су и овога пута били и биће у функцији заштите грађана и државе у правом смислу те ријечи.
„Оцјену да је полиција слективно поступала прихватам као пропратну појаву коју не бих коментарисао. Неутемељене оцјене су само још један покушај да се дискредитује рад полицијске службе чији су припадници међу првима у реду у мисији очувања здравља грађана наше државе“, поручио је Вељовић.
Вељовић је, у вези са борбом против организованог криминала, казао да Управа полиције као организација и тим одлучних и способних људи више него успјешно одговора свим изазовима, а резултати су показатељ како се пожртвованим и одговорним односом према радним задацима може много постићи.
“Свјесни смо постигнутих резултата и то потврђују оцјене свих релевантних адреса из земље и иностранства што нам ствара додатну обавезу и одговорност да наставимо са трендом остваривања добрих резултата”, казао је Вељовић.
Како је навео, имајући у виду чињеницу да припадници организованих криминалних група своје криминално дјеловање не усмјеравају само у границама једне државе јасно је да њихове активности имају међународни карактер.
“То је опредијелио и црногорску полицију да оснажи спровођење криминалистичких истрага са међународним партнерима за спровођење закона што представља свеобухватан одговор на транснационални криминал у чему имамо активну улогу”, казао је Вељовић.
Свједоци смо, каже он, да су претходне године биле изазовне с безбједносног аспекта али и да је полиција показала да је дорасла свим задацима и да се овакви проблеми не рјешавају преко ноћи нигдје у свијету. “Вријеме и посвећен рад су били наши најбољи савезници”.
“Чак и онда када је то изгледало немогуће наши људи су прикупљали доказе и остваривали одличне резултате рјешавајући та и дјела из претходног периода. Проактивним дјеловањеми ефикасним истражним радњама припадника наше службе успјели смо да осујетимо и планиране ликвидације повезане са организованим криминалним гупама”, рекао је Вељовић.
Он је поручио да ће урадити све како би спријечили криминалне групације да воде ратове на улицама наочиглед наше дјеце.
“Томе смо посвећени и на путу спрјечавања ове појаве ћемо истрајати на свим нивоима са конкретним и мјерљивим резултатима који су и сада видљиви”, казао је Вељовић.
Према његовим ријечима, овом значајном питању мора посветити заслужену пажњу и Парламент дефинисањем законских рјешења строжије казнене политике.
“А вјерујем и судска власт у дјелокругу изрицања одговарајућих пресуда које нијесу у границама доњег минимума дозвољених казни, тако да изречене казне врло често имају стимулативно дејство а посебно на повратнике у вршењу кривичних дјела”, рекао је Вељовић.
Он је у вези борбом против корупције казао да је то изазов којем приступају озбиљно и свеобухватно и да су одлучни да ту појаву сузбију.
“Користим прилику да охрабрим и грађане да полицији пријаве, чак и анонимно, и најмањи облик корупције, јер не постоји особа, било у јавном или приватном сектору, која грађанима смије или може тражити новац или услугу за оно за што је већ плаћена”, поручио је Вељовић.
Он је рекао да је Специјалном државном тужилаштву је од почетка године због кривичних дјела извршених на организован начин процесуирано 169 лица.
“Међу њима су 63 члана организованих криминалних група и лица блиских овој категорији лица, од којих је један број процесуиран за више различитих кривичних дјела”, казао је директор Управе полиције.
Према његовим ријечима, расвијетљено је шест од осам убистава од почетка године, док расвијетљавању преостала два посвећујемо пуну пажњу кроз синхронизовани рад више организационих цјелина полиције.
“Расвијетлили смо 18 од 19 убистава у покушају што је резултат вриједан пажње. Са елементима организованости регистрована су три дјела убиства у покушају, односно три ова дјела која су посљедица сукоба криминалних кланова док је регистровано и једно дјело тешка тјелесна повреда као посљедица ових сукоба”, казао је Вељовић.
Континуиране активности на спровођењу превентивно – репресивних мјера у назначеном периоду, резултирале су, наводи он, спрјечавањем извршења тешких кривичних дјела против живота и тијела, због којих је процесуирано 37 лица, “међу којима је око 30 чланова организованих криминалних група и лица која се доводе у везу са њима”.
“Полиција је од почетка године кроз пет активности спријечила ликвидације више чланова оргнизованих криминалних група, безбједносно интересантних лица, чланова њихових породица и њима блиских лица”, казао је Вељовић.
Он је казао да је Управа полиције у сталној комуникацији са Савјетом за грађанску контролу рада полиције и све препоруке овог тијела полиција уважава и одговорно се односи према њима.
“У више наврата је ово тијело пружило подршку професионалном раду полицијских службеника и заштити друштвеног угледа полицијске професије, док је снажно осуђено свако прекорачење овлашћења припадника полиције што свакако није дио свакодневне полицијске праксе, које ставове менаџмент Управе полиције у потпуности подржава”, рекао је Вељовић.
Он је оцијенио да су учестали напади на полицијске службенике забрињавајући, што је и Савјет констатовао.
“Управа полиције се залаже да се у оквиру постојећих законских норми спроводи максимална казнена политика за нападе на припаднике полиције”, рекао је Вељовић.
Он је нагласио да припадници полиције морају бити заштићени, институационално и у свим инстанцама, у свакој ситуацији у којој су поступали по закону.
“Наравно ту је и друга страна медаље а то је одговорност полицијских службеника која такође мора да постоји у свакој ситуацији у којој се докаже да нијесу поступали у складу са законом”, рекао је Вељовић.
Он је оцијенио недопустивим случајеве напада на полицијске службенике.
“Илузорно је говорити о благој казнаној политици посебно када наступе смртне посљедице на штету полицијских службеника, као што је недавни случај смрти Милутина Лековића који је изгубио живот часно и професионално обављајући свој радни задатак”, рекао је Вељовић.
Он је рекао да је Управа полиције с пажњом приступила анализи кључних докумената Европске комисије (ЕК) и израдила план активности свеобухватног приступа у испуњавању препорука постављених у претходном периоду.
„Вјерујем да нас је управо такав системски приступ довео до тога да данас имамо извјестај који апсолутно препознаје уложени труд Управе полиције да да пуни допринос у испуњавању главног спољно – политичког приопритета Црне Горе, чланство у Европској унији“, навео је Вељовић.
Он је казао да је претходни извјештај ЕК схватила веома озбиљно и капацитете усмјерили ка приоритетним областима са посебним акцентом на професионалном оснаживању службе што је у крајнем довело да данас имамо овакав извјештај.
„ЕК је препознала остварени прогрес и позитивно оцјенила постигнуте резултата што је заједнички успјех и исход тимског рада сваког члана наше службе“, казао је Вељовић.