Иранску опозициону групу у албанском егзилу, на коју је Техеран наводно спремао напад, оптужују да је култ који члановима испира мозак, али она ужива подршку људи из круга око Доналда Трампа.
Mета напада који је наводно планирала терористичка ћелија под командом Техерана била је тајновита иранска опозициона група у Албанији, чији је бивши чланови описују као култ који испира мозак својим следбеницима, док је људи из круга око Доналда Трампа, попут његовог адвоката Рудија Ђулијанија и бившег саветника за безбедност Џона Болтона, третирају као легитимну иранску владу у егзилу.
Припадници Народне муџахединске организације (МЕК) побегли су из Ирана након Исламске револуције 1979. године, склонили се у Ирак Садама Хусеина, одакле су организовали нападе у домовини, да би најзад, уз америчко посредовање, 2014. завршили у Албанији.
Ту живе одвојено од света, на комплексу од 34 хектара. Наводно су опскрбљени огромном количином готовине, укључујући и доларе, које неки приписују америчким, саудијским и израелским изворима, и уживају заштиту албанских власти, које не контролишу оно што се дешава на њиховом имању упркос оптужбама да МЕК неке од 2.000 следбеника држи присилно.
Албанска полиција је објавила да је спречила да МЕК претрпи напад терористичке ћелије три Иранца и једног Турчина, по наређењу Иранске револуционарне гарде. Они су, према албанским тврдњама, које преноси Радио Слободна Европа, „између осталог” намеравали да изведу терористички удар у марту 2018. године. Негде након тога, прошлог лета, из Албаније је протерано двоје иранских дипломата које су САД оптужиле за припрему терористичких акција.
Да ли је то повезано с покушајем напада лањског марта, која су то још терористичка дела планирана у међувремену, да ли је ико ухапшен или да ли су макар издате потернице, полиција није објаснила. Иранске власти је и ЕУ овог јануара оптужила да су смерале убиства својих политичких противника у Француској, Холандији и Данској. Иранце често терете и за сличне нападе у њиховом региону, али је нејасно с каквим је поводом Албанија изашла с новим оптужбама.
Многи не разумеју ни како то да МЕК није изведен пред албански суд будући да наводно, ако је веровати његовим бившим припадницима, подмићују, уцењују и пребијају људе, избегавају банке али су имали 13 милиона долара за куповину првих 200.000 квадрата свог комплекса, након чега су за непознату суму купили још 140.000 квадрата, како је „Индепендент” пренео сазнања албанског истраживачког новинара Ђерђа Танасија.
Добили су и дозволу да поставе антену на брду изнад Тиране, што им је омогућило сопствену комуникациону мрежу. Улаз у њихов комплекс спречавају приватни чувари наоружани јуришним пушкама.
Неколико њихових чланова једном је ипак приведено, након сукоба на улици с родитељима који су тврдили да је МЕК заточио њихову кћерку. У полицију је као заступник одбране дошла Маргарита Кола, некада саветница у америчкој амбасади у Тирани, рекла је за „Индепендент” адвокатица родитеља Мигена Бана и представила се као званични представник те дипломатске мисије. Убрзо су приведени припадници МЕК пуштени.
Та група је седамдесетих година, инспирисана марксизмом, изводила терористичке нападе на званичнике Ирана, тада блиског с Америком. Након инвазије САД на Ирак, где су пребегли 1979. због сукоба с новим, исламистичким режимом, нашли су се на удару шиитских милиција повезаних с Ираном и Исламске државе.
Американци су их 2012. скинули са списка терористичких група зато што у протеклој деценији – можда само зато што нису више имали подршку ирачких власти као у време Садама – нису спровели ниједан напад. На крају су САД уредиле да 2.500 преосталих чланова МЕК пређу у Албанију.
Одонда је МЕК наставио да одржава везе с републиканцима који не подносе Иран, али и појединим демократама, као и британским политичарима. Долазак Трампа на власт су славили зато што су већ имали контакте с Ђулијанијем и Болтоном, који су долазили на њихове скупове у Албанији и иностранству и представљали их, речима Трамповог адвоката, као оне што ће преузети Иран кад режим буде свргнут, известио је летос „Гардијан”.
Када су далеко од страних очију, чак и наклоњених, у неприступачном комплексу близу Тиране, вође МЕК, како причају бивши чланови те групе, држе мушкарце и жене одвојено, намећу им целибат и забрањују контакт са спољним светом.
Увече их подвргавају нечим што је између исповести верника и марксистичког часа самокритике: морају да признају ако су у току дана помишљали на секс или згрешили на други начин. Тренирају их за борбу, писао је „Шпигл”, а наводно имају и „фабрику ботова” који преко интернета оцрњују Иран.
Али, оних 2.000 следбеника који су им преостали наводно су већином старији од 50 година и могуће је да ће МЕК изумрети пре него што дође у прилику да преузме власт у Техерану.