Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Избори: Има ли Мило 150 живота и може ли мирно предати власт?

За девет дана одржавају се пети избори од када је Црна Гора постала независна држава. Биће то најнеизвеснији избори у тридесетогодишњој политичкој каријери Мила Ђукановића. Да ли је црква превелики залогај за њега, може ли опозиција да пробуди све оне људе који су излазили на литије? Да ли ће политички непознат Здравко Кривокапић остварити најбољи резултат за опозицију, шта демократе постижу кампањом – “Мир је наша нација” и да ли ће на крају о свему одлучивати млади политиколог албанског порекла Дритан Абазовић, кога је део јавности прогласио за четника? Да ли ће председник Црне Горе и лидер ДПС-а превазићи највећу политичку кризу у 30-годишњој каријери? Или ће, први пут после три деценије, у црногорским новинама стајати наслов – пораз Мила Ђукановића? На изборима који се први пут одржавају у августу учествује 11 листа, али све се своди на једно питање – власт у црној гори са или без ДПС-а?

Подсетићу вас на 1997. кад је био највећи изазов Момир, па ћу вас подсетити на 1999. па ћу вас подсетити на 2006. и референдум, па је био онај државни удар 2016. године, па је преживео, додуше истраживања никад нису давала мање Милу Ђукановићу, али ја њега доживљавам као мачку са 150 живота. Тако да је из те досадашње праксе тешко замислити власт без ДПС-а, али ако не данас, онда никад”, сматра новинар, уредник у листу Блиц Иван Јовановић.

-Мислим да уопште није питање неког појединачног резултата неке странке или листе, то није кључно питање за Црну Гору, мислим да је кључно питање да се деси нешто што се никад није десило, да буде оно што бити не може. И да се схвати у једном тренутку да та држава може да постоји и без људи који је воде тренутн, каже фимски редитељ Данило Бећковић.

Ђукановићев ДПС на изборима учествује под слоганом – “Одлучно за Црну Гору!” Први на листи је премијер Душко Марковић. Ови избори за ДПС су различити због тога што је власт у њих “увела” и цркву. Одржавају се након усвајања Закона о слободи вероисповести и након литија – најмасовнијих скупова у новијој историји Црне Горе. Мило Ђукановић недавно је рекао да ће до последњег даха радити на стварању православне цркве у Црној Гори.

-Литије су показале да није свемогућ, то је основна ствар, и сад се чини чак и у времену кад није дозвољено организвоање великих скупова, махање застава, чини се некако немоћан у односу на то колико је био раније моћан, каже писац Ђуро Радосавовић.

Опозиција је на изборима подељена у више колона, али највише гласова очекују две листе. Прва “За будућност Црне Горе” налази се под редном бројем 9, одмах иза ДПС-а. Чине је три партије Демократског фронта – Нова српска демократија Андрије Мандића, Покрет за промјене Небојше Медојевића и Демократска народна партија Милана Кнежевића. На овој листи је и некада најјача црногорска опозициона странка СНП, затим Уједињена Црна Гора Горана Даниловића, Права Црна Гора Марка Милачића и још неке мање странке.

Деведесет одсто људи који се изјашњавају као Срби, а изаћи ће на ове изборе, гласаће за ту листу. И то је и предност и мана, предност јер ће бити друга по снази, неки им дају и до 30 одсто да могу, што није нелогично, мада мислим да су ближи 25 одсто, али касније њихов коалициони потенцијал због тог инсистирања на националном и српском код грађанске опције мало изазива зазор, каже Ивано Јовановић.

Листа “За будућност Црне Горе” једина је од укупно 11 листа која је изборној комисији на ћирилици предала списак канидата за посланике. У првим редовима сада нема ни Андрије Мандића, ни Небојше Медојевића, ни Милана Кнежевића. Листу предводи политички не тако познат, универзитетски професор Здравко Кривокапић.

-Овога пута Мандић је последњи на листи, било је ту и неких вечитих, али истакли су Здравка Кривокапића, што није лош потез, по неким анкетама он је чак испред свих по популарности, он није упрљан, он је универзитетски професор, породичан је човек, нема неких непочинстава, па су људи похрилии да дају њему глас јер виде у њему наду. Можда не толико у том покрету, већ виде њега, сматра Ђуро Радосавовић.

Представници ове листе у кампањи често носе беле кошуље. “Интересантне су те беле кошуље и коначно се неко сетио да игра на карту ДПС-а, ДПС је до сада играо на карту будућности, да живимо боље, сигурна будућност, сад имамо коалицију За будућност Црне Горе, тако да ја мислим да ће бити пензиноера који су хтели за Мила да гласају, а заокружиће ове јер су навикли да им је будућност једнако ДПС”, наводи Радосавовић.

-И та његова смиреност и та бела кошуља улива неку смиреност патријархалној породици, многи му замерају што љуби руке поповима, тако да они грађанисти су мало одаљени од те опције, али они који имају и признаке те вере, неке традиционалности, мислим да им се господин Кривокапић свиђа, наводи Иван Јовановић.

Учесници литија на друштвеним мрежама поздрављају и листу под редним бројем 11. Демократе Црне Горе на изборе иду заједно са партијом ДЕМОС некадашњег амбасадора из Рима Миодрага Лекића. Опозиција у Црној Гори је можда била и најближа победи 2013. када је противкандидат Филипу Вујановићу био управо Лекић. Лекић је данас лидер партије ДЕМОС, пре неколико година та партија се поцепала, а некадашњи Лекићеви сарадници данас су на листи коју води Здравко Кривокапић.

Лекићева политичка снага данас није ни близу оној од пре седам година. Политички много снажнији је његов савезник и коалициони партнер, некада члан СНП-а, данас лидер демократа Алекса Бечић.

Бечић још од оног тренутка кад је на РТС-у добио питање којим језиком говори, па је прескочио, он је професионални политичар, он иде, не прави киксеве никакве, крчи себи пут и демократе, свиђало се то некоме или не, имају резутата. Он је окупио ту крњу партију Миодрага Лекића, и мислим да ће они остварити добар резултат, иду са том поруком – Мир је наша нација, у смислу немојте да нас свађате, тако да мислим да колико год бљутаво изгледало јер то је као да је нека манекенка изговорила, донеће резултате јер су људи сити, и људи су уплашени, у ово доба кад се маше заставама, кад се сретну две колоне, од тога да се истрајава да сваки портал од мале ствари направи слона и мислим да ће бити људи који ће рећи – доста ми је свега, желим мир, сматра писац Ђуро Радосавовић.

По мишљењу новинара Ивана Јовановића, за њих ће гласати људи којима је грађанска опција ипак на срцу, али имају ту примесу традиоционалних вредности. “Верници су СПЦ-а, а можда се изјашњавају као Црногорци, такође ће гласати и неке националне мањине, ту има и Бошњака.”

Кандидат за посланика са ове листе је и некадашњи посланик у Скупштини Србије, касније лидер Црногорске партије, данас члан демократа Владимир Павићевић.

Међутим, истраживачи рејтинга странака верују да ће о судбини власти можда одлучивати мале партије. Ако пређу цензус. Социјалдемократску партију је две деценије водио Ранко Кривокапић. Он и Мило Ђукановић од почетка 2000-их били су највернији политички савезници, Кривокапић је био један од најгласнијих заговорника независности и дугогодишњи председник Скупштине.

Пре неколико година СДП је дошао у сукоб са ДПС-ом, мада је Кривокапић недавно веома гласно бранио Закон о слободи вероисповести. Странку данас води Драгиња Вуксановић Станковић. Ипак, ДПС би се много лакше договорио са другим Социјалдемократама, насталим цепањем СДП-а. Социјалдемократе су коалициони партнер ДПС-у, води их председник скупштине Иван Брајовић.

-Мило Ђукановић није вероватно срећан што ће у сваком случају уколико буде у прилици да формира власт моћи да је формира са Ранком Кривокапићем, они су се растали, а Мило му је касније, као што знате, зли језици кажу растурио странку и основао СД, који су сад сателит ДПС-а, мислим да ће они бити део власти уколико са СДП-ом и тим СД-ом одметнутим крилом могу да направе већину, каже Иван Јовановић.

Ако се деси да ниједна од ове две странке не прође добро, сви ће гледати у младог доктора политичких наука Дритана Абазовића. Абазовић је лидер Грађанско демократског покрета УРА. Иако је албанског порекла, не потенцира превише своју етничку припадност, углавном се декларише као грађанин Црне Горе.

-Само у Црној Гори Дритан Абазовић може бити четник, јер то је страшно, то лепњење етикета, неко је ископао неку фотограифју где он стоји са неким свештеним лицем, и одмах је он на некој српској четничкој страни, каже Ђуро Радосавовић.

Ако погледате истраживања, он најбоље стоји од тих грађанских партија, при том не рачунам у класичну грађанску партију Деморкате, дакле бољи је и од СД и од СДП-а и од мањинских партија, та његова УРА заиста добро гура”, сматра Иван Јовановић.

УРА је настала из крила некадашње Позитивне Црне Горе. Странка гађа на грађански део опозиционог тела који се појављује на свим изборима, али који стално мења стране. Ако избори буду тесни, а хоће, можда и Абазовић буде онај који се пита. Ђуро Радосавовић не верује да је Абазовић човек који ће бити спреман да “седне Ђукановићу у крило”.

А шта кажу бројеви пред изборе, и може ли им се веровати? Истраживање агенције ЦЕДЕМ показује следеће – листа “Одлучно за Црну Гору! ДПС-Мило Ђукановић” има 35,3 одсто подршке грађана, коалиција “За будућност Црне Горе” Здравка Кривокапића 24,7, “Мир је наша нација” Алексе Бечића је на 16,5, а листа Дритана Абазовића “Црно на бијело” на 6,6 одсто. Социјалдемократе Ивана Брајовића имају 5,3, СДП 4,2 одсто, а добро стоје и мањинске странке. Дакле, по овом истраживању, Ђукановић може бити миран. Међутим, опозиција ову агенцију често описује као блиску властима у Црној Гори.

-Чини ми се да је распоред снага лепо објашњен, мени је сумљиво да све те три грађанске опције СД, СДП и УРА да ће да прећи цензус, то је негде 12, 13 хиљада гласова, али ми је сумљиво јер се њихови бирачи преплићу, и од тога ће зависити исход избора. Укоилико сви пређу цензус, Мило остаје на власти, уколико неко остане испод, СД или СДП, остане испод, мислим да Мило нема с ким да формира власт, сматра Иван Јовановић.

Што су бројеви сличнији, а како се 30. август ближи, атмосфера се све више загрева. Појавили су се и портали који поједине новинаре, свештенике, али и опозиционе политичаре оптужују да раде за српску службу безбедности. Имају чак и своја наводна кодна имена, а аутори ових прилога нису потписани.

“На изборима 2016. се појавила афера државни удар, онда смо могли мало да пратимо то суђење које је више личило на ситком него на правни процес, препознају се неки трикови из пропаганде машине власти, имали смо у Беранама неке поруке против бошњачког и муслиманског становништва, међутим чини се да је опозиција сада најбоље амортизовала те покушаје власти, делује организованије и спремније него на било којим изборима које сам ја пратио”, каже редитељ Данило Бећковић.

Мало људи се усуђује да прогнозира резултате избора и шта би на њима могао да уради човек који већ три деценије води Црну Гору.

Сви се надају већ сваке четири године, мисле да ће се десити чудо, ја више немам право да се надам у неке промене, Мило је увек препливао, снашао се, као да је саможиви створ, чак су га од литија спасила корона, не верујем да је неко више отворио шампањац од њега зато што га му је корона баш играла на руку, ако се иде на ону игру речи да су сви људи од мајмуна, а Мило Ђукановић је од лисице, пошто може све да преплива и прегура, колико год се надали да ће бити неизвесно, у Црној Гори нису два и два четири, него колико Мило каже, наводи Ђуро Радосавовић.

Данило Бећковић наводи да се власт није мењана у Црној Гори иако су у последњих 30 година одржани избори зато што су се људи који су сада на власти, који су на власти тих 30 година, понашали у складу са народним потребама.

Иста екипа је правила заједничку државу, иста је ту државу растуралу, иста екипа водила државу даље од НАТО пакта, иста је увела у НАТО, иста екипа се служила српским језиком, иста екипа се трудила да тај језик прогони, иста екипа је ишла на ложење бадњака, и иста екипа сматра да цркву у Црној Гори сада треба променити, тако да можда промена власти до сада није била могућа јер је власт задовољала апетите које је једно друштво могло да има од једног до другог екстрема. Сад је проблем што је све потрошено и сад кад имате једног властодршца који је све прошао, он више нема да понуди шта ново, наводи Данило Бећковић.

Иван Јовановић верује да ће 30. августа у девет сати увече бити веома напето у Подгорици и да ће тада бити прилично густ ваздух.

-Али већ сада се указује да опозиција сумња у регуларност ових избора, ови који хоће да задрже власт тешко да ће признати пораз, ови који хоће да дођу на власт после 30 година, па имају пенал, а промаше га, ако га промаше, тешко да неће тражити неко његово понављање, каже Иван Јовановић.

Новинар Драгослав Дедовић једном је записао – временски вртлог се ничим изазван укључи пред сваке изборе у Црној Гори, да би, као у филму Дан мрмота, целу земљу опет вратио у исти дан – дан када побеђује Мило Ђукановић. Ипак, након 30 година власти, ови избори највећи су изазов за њега. У 30. август сви су утиснули велика очекивања. Опозиција тај дан описује као Дан Д. Ђукановић би радије гледао филм Дан мрмота. Како год да се избори заврше, велико је питање да ли ће 30. августа нешто бити решено. Можда 31. августа тек почиње политичка криза у Црној Гори.

Извор: РТС

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

БРАЋИ МУСЛИМАНИМА И АЛБАНЦИМА: Смета им споменик митрополиту Амфилохију у Беранама, кажу да нарушава међувјерски склад!

МОНАРХИЈА: Пријем потомака спасених пилота у мисији “Халијард” код Карађорђевића!

УКРАЈИНА И БАЛКАН: Кијев помаже терористима и угрожава безбједност Европе!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

krnovo1

МИТРОПОЛИЈА: Сјутра на Крнову помен младићима страдалим од партизана!

Zoran Drekalovic

МОНТЕНЕГРИНСКИ “ПИНКОВЦИ”: Антисрпски по Србији, вуци сити, овце преварене!

mini1

ГРАЂАНСКИ РАТ МЕЂУ СРБИМА: Предлог Александра Шапића за споменик Дражи Михаиловићу у Београду дигао на ноге србијанске неокомунисте, у Црној Гори Павле Ђуришић на чекању, Тито на обали Мораче!

draza

РЕАКЦИЈА ЂЕНЕРАЛА МИХАИЛОВИЋА НА КРАЉЕВ ГОВОР 12.СЕПТЕМБРА1944. ГОДИНЕ: Пољубио кокарду и наредио: “Покрет”!

ner9

ДИКТАТУРА ПРОЛЕТЕРИЈАТА: Кад се ДПС у Подгорицу врати, мало морген!