Европске агенције за лијекове (ЕМЦДДА) и Европска полицијска служба (Еуропол) објавили су извјештај у којем је представљен утицај вируса корона на тржиште дрога. Тај утицај осјетиле су и криминалне групе у Црној Гори који профит остварују нелегалном продајом дрога јер их је затварње граница, уз забрану међуградског и међународног саобраћаја, довело у неочекивану ситуацију, пише “Дан”.
Уз улично трговање наркотицима, које је била под озбиљним утицајем ограничења кретања, потрошачи и трговци све се више окрећу алтернативним методама, укључујући коришћење даркнет тржишта, платформе друштвених медија и шифроване комуникацијске апликације, са безготовинским плаћањем и мањим интеракцијама лицем у лице.
Иако се логистика можда промијенила, кретање великих количина дроге између држава није престало, упркос граничним контролама, због континуираног комерцијалног превоза робе широм Европе. Мање је доказа о поремећајима на нивоу велепродајног увоза.
– Трговина дрогом морским путем наставља се на нивоу сличном предпандемијском раздобљу, иако је дошло до значајних поремећаја у кријумчарењу ваздушним путничким превозом. Трговина кокаином преко поморских бродских контејнера наставља се на нивоу из 2019, а број заплијењених контејнера кокаина у неким земљама се повећао. Чини се да се трговина хероином наставља дуж многих познатих рута (нпр. Балканска рута) – саопштено је из Еуропола.
Забиљежен је локални мањак хероина, што би могло довести до преласка на алтернативне, синтетичке опијате.
Иако је потражња за канабисом и хероином и даље стабилна, потражња за синтетичким дрогама које се користе у рекреацијским окружењима знатно је смањена због затварања клубова, али се производња синтетичких лијекова наставила.
Пандемија је имала велики утицај на наш живот.
– Међутим, овај економски тренд није примијећен у међународној трговини дрогом. Та илегална тржишта и даље стварају огромне приходе, што се односи и на период пандемије. Количине заплијењене дроге у неким земљама ЕУ током прве половине 2020. године веће су него у истим мјесецима претходних година. Ови резултати требало би да нас мотивишу више него икад прије да осигурамо да сваки опоравак од пандемије буде пропраћен снажним и учинковитим реакцијама међународних закона. Морамо урадити све да кријумчари дрога немају користи од могућих социјалних и економских последица тренутне кризе – казала је извршна директорица Еуропола Катрин де Боле.
Вирус корона је ванредна ситуација за јавно здравство која је имала последице на свим подручјима модерног живота.
–Овај извјештај пружа вриједан увид у краткброчни утицај пандемије на тржиште лијекова у ЕУ и помоћи ће нам да се припремимо за дугорочне последице. Економски учинак кризе вјероватно ће учинити неке у нашим заједницама осјетљивијима и на проблеме с дрогом и на укључивање на тржиште дроге. Раст мрежног трговања и шифроване комуникације ставиће веће оптерећење за спровођење закона. У раздобљу након пандемије вјероватно ћемо видјети већу конкуренцију и насиље повезано с трговином дрогама. Предвиђајући ова кретања, бићемо спремнији за брз и учинковит одговор на нове изазове с којима ћемо се вјероватно суочити– казао је директор ЕМЦДДА Алексис Госдел.