Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Дража (4): Смрт дужа од живота!

Ни крајем 1940, неколико месеци пред напад нациста на Југославију, Драгољуб Михаиловић није био задовољан припремама земље за одбрану. Те године Михаиловић је успоставио чврсте везе са будућим југословенским пучистима:

– У лето 1940. године повезао сам се са Бором Мирковићем, командантом Југословенског ратног ваздухопловства, јер ме је баш он позвао заједно са Жарком Поповићем, мојим нераздвојним другом и шефом Обавештајног одељења Генералштаба. Бора Мирковић ме је добро знао још из младости.

Циљ састанка био је преврат и обарање режима.

– Био је донесен општи план акције, који се састојао у насилном обарању режима и мењању политике.

У јесен 1940. Михаиловић је још једанпут био кажњен са месец дана притвора. Повод је био инцидент који се десио у британском посланству у Београду. На пријему који су Енглези одржали за руководство Удружења резервних подофицира Југославије оштро је критиковао политику немачких нациста.
Поред једномесечног притвора, за казну је упућен у Мостар, за помоћника начелника Штаба Приморске армијске области.
Од ондашњег главног обавештајца Генералштаба у Београду, сазнајемо шта је Михаиловић стварно мислио о немачким нацистима:
– После пада Француске 1940. немачко посланство у Београду једне вечери заказало је дипломатски пријем ради приказивања немачких операција у току француске кампање.
– Позвани су били многи политичари и новинари, а и двадесет генерала и пуковника које је требало ми да одредимо. Дато је мени да направим тај списак. Међу осталима одредио сам и Дражу.
– Чим је сазнао за ово, дошао је код мене у канцеларију. Таквог Дражу дотле не само да нисам видео него ни могао да замислим: „Ко је мене одредио да идем Немцима на пријем?“
– Одговорих кратко: „Ја, Дражо!“ На то ће он љутито: „Можете радити са мном шта год хоћете, али ја жив Немцима не идем!“

Неколико месеци касније, од средине фебруара 1941, у Београду се одвијала највећа драма од постанка Југославије. У Аустрији и Немачкој су тих дана, на Хитлерово инсистирање, боравили председник југословенске владе Драгиша Цветковић и министар спољних послова Александар Цинцар-Марковић. Британски премијер Винстон Черчил писао је:
– Министри су се потиштени вратили у Београд. Приступање Југославије Осовини (Берлин-Рим) могло би разбеснети Србију. Борба против Немачке могла би довести до сукоба у погледу лојалности у Хрватској.

Разговорима нису били задовољни ни Немци, у шта нас уверава и Ратни дневник Врховне команде Вермахта:
– 14. фебруар. Безуспешни преговори Хитлера са југословенским председником владе Цветковићем и министром спољних послова Цинцар-Марковићем у вези са приступом Југославије Тројном пакту.

На мукама на којима се нашао – да ли да одбаци предлог за приступање пакту и тиме ризикује рат са Немачком, или да покуша издејствовати што повољније услове за невољно прикључивање пакту – кнез Павле је покуцао на врата својих енглеских пријатеља. Британског посланика у Београду питао је колику и какву помоћ би Енглези пружили Југославији у случају немачког напада. Посланик није ништа обећао, Хитлер је појачавао притисак, кнез Павле је маневрисао петнаестак дана, а онда је морао да оде код нацистичког вође.
Ситуација је била безизлазна:
– Француска више не постоји, енглеских трупа, и то веома мало, има само у Египту, Русија је у савезу са Немачком, а цео Вермахт је тренутно слободан. Немачке трупе се налазе у Мађарској, Румунији и Бугарској, Италијани су на нашим западним границама и у Албанији. Осим тога, имамо само 48 тенкова – говорио је министар војни генерал Петар Пешић.

Кнез Павле је од Хитлера издејствовао највеће уступке које су Немци тада дали било којој земљи. Да би што пре неутралисали Југославију и што пре завршили припреме за напад на Русију, Немци су прихватили да њеним трупама и војним возовима буде забрањен пролаз кроз Југославију, али и да нацисти Југославију неће увући у рат против било ког савезника из Првог светског рата.

У таквој ситуацији хрватски и словеначки чланови југословенске владе тражили су да Југославија приступи Тројном пакту:
– Ми Хрвати – говорио је потпредседник југословенске владе Владимир Мачек – ћемо први страдати јер смо најближи и у равници, док се Срби могу повући у планине и кренути према Солуну. Како могу објаснити Хрватима да их увлачимо у рат кад им Немци чак не траже никакав уступак?

Мачеку се придружио и словеначки политичар Фран Куловец, а дилему пред којом се написао кнез Павле је описао речима:
– Тако смо имали ситуацију у којој смо били приморани примити пакт или изгубити Словенију и Хрватску.
Рационални кнез ниједног тренутка није сумњао ни у Мачекову ни, Куловчеву лојалност:
– Ни један ни други нису били пронемачки оријентисани, штавише, обојица су мрзели Немце.

Док се кнез Павле грчевито борио да Југославију поштеди ратних разарања, пуковник Михаиловић је службовао у Мостару, али неретко је долазио у Београд и одржавао везе са британским обавештајцима. На основу тих сусрета, сер Александар Глен направио је и заокружени профил бунтовног југословенског пуковника:
– Частан, озбиљан, добро обавештен, уз то и пажљив слушалац. Изражавао се лепо, а открио сам и ширину његових погледа, при чему је био привржен целој Југославији а не само некој ускогрудој, српској хегемонији.

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ДПС-ОВЦИ ЗАКАЗАЛИ АНТИЈУБИЛЕЈ: Десети комунистички конгрес заказали за 25. јануар!

УДБА И ОЗНА НАША СУДБА, ПРОФ. ДР АЛЕКСАНДАР СТАМАТОВИЋ: Специјална служба за обрачун са антикомунистима!

БЕЗБОЖНИЦИ: “Народни хероји” силовали и убили Ђенадију Ђорђевић!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

petokraka21

ПАКАО КОМУНИЗМА У ЦРНОЈ ГОРИ: Прва жртва партизана Гавро Лакић из Бјелопавлића!

mandić1

АНДРИЈА МАНДИЋ НЕГИРАО ОПТУЖБЕ НИКОЛЕ ЈОВАНОВИЋА: Посједујем само насљедство, оптужбе ће морати да се докажу на суду!

koooo

МЛАЋЕЊЕ ПРАЗНЕ ЕУ СЛАМЕ: Драма домаћих Европејаца комунистичке провинијенције!

dubrovnik-1

НИЈЕСМО ЗНАЛИ, А ТРЕБАЛО ЈЕ: Дубровачка бригада Југословенске Војске у Отаџбини, командант капетан др Нино Свилокос!

odstupanje-Zidani-most

ИДЕОЛОШКЕ МАГЛЕ: Четничко Антисрпство лидера странке испод цензуса!