Демократска Црна Гора апеловала је на Владу и надлежне органе да без одлагања обуставе сваку радњу и активност на плану примјене Закона о слободи вјероисповијести. Из те партије су казали да Влада не смије допустити подизање тензија и урушавање неповредивих људских права и слобода, у условима крајње забринутости за здравствене ризике са којима се суочава цјелокупна црногорска популација.
–Апелујемо да се у времену кад је неопходна друштвена солидарност и фокусирање државних органа и службеника на горућа егзистенцијална и здравствена питања, у потпуности обустави примјена закона која може донијети само нове подјеле, тензије и омразе, каже се у саопштењу Демократа.
Како су навели, елементарна правила људскости налажу да се обустави примјена Закона и у овим друштвено деликатним ситуацијама покаже добра воља и солидарност.
-Један од веома важних разлога за апсолутну обуставу примјене овог закона јесте и прекид дијалога на експертском нивоу усљед погоршања прилика и општих здравствених ризика, усљед којих се предузимају активне и строге рестриктивне мјере, каже се у саопштењу.
Демократе сматрају да би се супротно понашање могло оквалификовати као нефер и непоштен поступак, али и као минирање разговора који се воде на експертском нивоу између Цркве и Владе”.
–С обзиром на то да је извјесно проглашење ванредног стања, како би се комплетан државни апарат и друштво ефикасно борили против здравствених ризика, према Уставу је могуће ограничити остваривање појединих људских права у току таквог стања, али не и слободе вјероисповијести, казали су из те партије.
Према њиховим ријечима, Устав Црне Горе, полазећи од значаја слободе вјероисповијести, прописује да се не може ни у условима ванредног стања ограничити право на ту слободу.
Демократе сматрају да се примјена Закона у овом стању друштвених прилика не смије допустити.
–Имајући у виду да је Закон не само апсолутно нелегитиман у очима најшире јавности, него и предвиђа неуставно подржављење богослужбених простора, без обзира да ли се ради о црквама, манастирима, џамијама или катедралама, он доводи до ограничења вјерских права, права на вршење вјерских обреда и послова у богомољама, каже се у саопштењу.
Како су навели, и Европски суд за људска права потврдио је значај слободе вјероисповијести истичући да од ње зависи плурализам неодвојив од демократског друштва.
То, тврде Демократе, утолико јаче намеће обавезу државним органима да са највишом одговорношћу и осјетљивошћу приступају овом питању и у редовним, а нарочито ванредним околностима.
–Такође, сматрамо да нико нема право да излаже здравственим ризицима службенике катастра и Управе за имовину, само ради примјене овог закона који је изазвао најмасовније друштвено незадовољство, а које се каналисало на миран и грађански начин, каже се у саопштењу.