Експанзија короне у Црној Гори: И Бегић се опустио!

Црна Гора је посљедња држава у Европи у којој је регистрован први случај оболијевања од Ковид-19 (17. март) и прва у којој 28 узастопних дана (два инкубациона циклуса) није био регистрован ниједан случај инфекције. Због тога је 2. јуна у држави проглашен крај епидемије.

У том периоду (17. март – 4. мај) регистровано је укупно 324 случајева Ковид-19, од чега је девет особа преминуло.

Након тога, први нови случај забиљежен је 14. јуна, и до 16. јула укупан број обољелих износи 1.582. Број активних случајева Ковид-19 нагло је скочио након што је из Њемачке стигла анализа 2.000 узорака од којих је 475 било позитивно. Зашто је Црна Гора од „цорона фрее“ земље дошла до државе Западног Балкана са највећим бројем инфицираних на 100.000 становника?

Бегић сматра да је кључни разлог чињеница да су се сви, заједно као друштво, опустили.

-Импортација вируса се није могла избјећи и то је било свима јасно. Док год је постојало оболијевање у окружењу и док год постоји оболијевање било гдје у свијету, нема ни заштићених ни сигурних држава ни територија, наводи Бегић.

Како каже, главни проблем у суштини лежи и у самом вирусу, односно његовим карактеристикама а прије свега у чињеници да огроман број инфицираних, оних који су спремни и способни да инфекцију пренесу даље, у суштини немају никакве симптоме.

-Оног тренутка, када смо идентификовали прве случајеве ситуација на терену је била таква да су, управо захваљујући том асимптоматизму, болест проширили на релативно велики број контаката и ово све што сада региструјемо и све оно што сада видимо је посљедица понашања и дешавања која су се одвијала прије неколико недјеља, закључује Бегић.

Извор: РТЦГ

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

АНДРИЈА МАНДИЋ ПОРУЧИО ТУЖИОЦИМА: Нећете нас дисциплиновати, а нећете ни бити четврта грана власти!

ЦРВЕНЕ ЛИНИЈЕ БОТУНА, ДНП: Саша у паници, моли Милана да га не смијени!

„ПРВА ТВ“: Нова власт, стара интелектуална туга!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

Penzioneri,
Rubrika: drustvo, trece doba,
Datum:22.02.2006.
Mesto: Novi Sad
Foto: Nikola Stojanovic

ИЗ УГЛА ПЕНЗИОНЕРА, РУЖА ГОЈКОВИЋ: Нијесмо број на табели!

Tito_Draza

ПОРТАЛ „СРПСКА 24“ ПОЗИВА ПРЕДСЈЕДНИКА ДРЖАВЕ: Формирајте тим историчара који би за пет до десет година прикупио домаће и стране архиве о партизанима и четницима, до тада општенародни мораторијум на те теме!

prva

„ПРВА ТВ“: Нова власт, стара интелектуална туга!

sudjenje-suzana-mugosa

ПАРТИЈА ПЕНЗИОНЕРА ПОДНИЈЕЛА КРИВИЧНУ ПРИЈАВУ: Да одговарају сви одговорни за пропалу пресуду о „државном удару“!

nebojša

НЕБОЈША МЕДОЈЕВИЋ О ПРИВОЂЕЊУ АЦА ЂУКАНОВИЋА: Полицијски маркетинг, буде се спавачи ДПС-а у влади, медијима и картелима!