НА ЦЕТИЊУ ОДРЖАН ПРАВОСЛАВНИ ДЈЕЧИЈИ САБОР: Кључ који отвара врата Царства небеског – љубав!

Данас је на Цетињу одржан двадесет четврти Православни дјечији сабор, најљепше и најрадосније сабрање у Митрополији црногорско-приморској, које окупља преко 2000 полазника школа вјеронауке у Митрополији црногорско-приморској и њихове вјероучитеље. Овогодишњи сабор одржан је под слоганом ”Дјеца славе свога Спаситеља”

Дјеца су се прво сабрала у Цетињском манастиру на Светој Литургији.

Светом службом Божијом предстојао је ректор Богословије Светог Петра Цетињског, протојереј Благоје Рајковић, уз саслужење протојереја Стефана Миловановића из Епархије будимљанско-никшићке, јереја Павла Божовића, координатора Катихетског одбора Митрополије црногорско-приморске, јереја Дејана Томовића, пароха колашинског и свештеномонаштва Цетињског манастира.

Светој служби Божијој присуствовао је Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски господин Јоаникије.

Сабранима се током Литургије бесједом обратио свештеник Павле Божовић.

Чули смо ријечи Јеванђеља и глас самог Господа који нас упозорава – тешко вама лицемјери, тешко вама среброљубци, тешко вама који лажном представом своје величине заклањате љепоту иконе Божје. Чујемо упозорење и свима нама који смо толико често заокупљени бригама овог свијета да нам је Ријеч Господња у сјенци наших земљских брига, рекао је отац Павле.

24. Православни дјечији сабор на Цетињу, 13. 09. 2025. 6

Он је подсјетио на питање које су Христу поставили Његови ученици о томе ко ће бити највећи у Царству небескоме.

Господ, као толико пута раније, изненађује и открива оно што је заједничко свима њима . ”И дозва Исус дијете и постави га међу њих и рече: Заиста вам кажем, ако се не обратите и не будете као деца, нећете ући у Царство небеско. Који се, дакле, понизи као дете ово, онај је највећи у Царству небеском“. Он, дакле, указује на нешто потпуно неочекивано, указује на вас, драга дјецо. Не журите одмах да се правите важни. Зна Бог добро и све ваше несташлуке и све оно што чините да није добро и све оно добро које, иако би требало, не чините..Зна Бог да дјеца често могу бити и зла. Па зашто Господ овако говори? Бог нам показује вас, на дјецу, јер чувате и осјећате много боље оно што су сви људи добили на дар – а то је љубав.

Отац Павле је поучио да је пред дјецу од самог рођења постављена, како је казао, ”најљепша икона Божија”, а то су родитељи, те да тај однос љубави према родитељима треба да буде први учитељ љубави према Богу.

”Баш тако како чине дјеца требало би да чинимо и сви ми у односу са нашим заједничким Небеским оцем – са Господом Богом. Али како растемо, како расту наше тјелесне и умне моћи, ми се радије ослањамо на себе него на Бога. Ми заборављамо да је све што имамо, па и наш живот дар, те приписујемо себи заслуге за сва добра која имамо. Тада, када се утиша наша љубав према Богу али и према нашим родитељима, престајемо бити као дјеца. Тада ће нам се чинити преуска врата Царства небеског, јер кроз њих нећемо моћи проћи носећи са собом сву сујету, себељубље и сва земљска добра за која смо се кроз читав живот тако страсно везивали.”

Он је бесједу закључио ријечима да Православни дјечији сабор на Цетињу треба да подсјети све да је ”лозинка којом се отварају врата Царства небеског – љубав”.

На то нас упућују личности чије јубелеје славимо на овом Сабору – најљепше српско дијете Свети Сава и најумнији млади човјек Црне Горе, а и много шире од ње – Ловећнски Тајновидац Петар Други Петровић Његош. На то нас упућују и Светитељи које данас празнујемо, Свети мученици Јасеновачки, међу којима је било и толико много невине дјеце која су животом посвједочили љубав и вјеру у Господа Бога и нашу Свету православну Цркву. Сви они учеснике нашег великог сабора подсјећају на наставак псалма који смо поменули на почетку:  када нас опколи разна зла ’као пчеле саће‘, ’Именом Господњим брањах се од њих‘. А друго име Господње јесте Љубав, ’јер ко у Љубави пребива у Богу пребива‘, поручио је координатор Катихетског одбора Митрополије црногорско-приморске, јереј Павле Божовић.

Након Свете Литургије на Владичиној башти је сачињена заједничка фотографија дјеце и вјероучитеља са Митрополитом Јоаникијем, а потом се Високопреосвећени Митрополит обратио дјеци и благословио почетак централног програма испред Цетињског манастира.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ЛИЧНОСТИ, ПОМАЛО ЗАБОРАВЉЕНЕ: Милан Грол!

БИХ: Рушење 60 крстова на православном гробљу код Зенице безуман и варварски чин!

ПОГЛЕД: Београд под ударом екстремног исламског фундаментализма (9)!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

jakov4

КАСНО ЈАКОВ СА МАКСИМИРА ПОРУЧУЈЕ: Осуђујем говор мржње према Србима!

BERANE-SRBIJA

БЕРАНЕ, 12. СЕПТЕМБРА: Дан српског јединства, слободе и националне заставе!

Pipun-i-Jakov-thumb

МИЛАН КНЕЖЕВИЋ ПИСАО ЈАКОВУ: Зашто нијесте напустили Максимир када је стадионом одјекивао усташки поклич на клање Срба?

beograd1

ПОГЛЕД: Београд под ударом екстремног исламског фундаментализма (6)!

beograd1

ПОГЛЕД: Београд под ударом екстремног исламског фундаментализма (5)!