Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић у емисији „Пресс Плус“је истакао да је политичар са највише стажа у парламенту и сматра да је добро што посједује искуство које проистиче из бројних историјских догађаја чији је био актер и свједок. Истакао је да је на Видовдан био у Београду гдје му је уручено признање од предсједника Србије са којим дуго година има пријатељске односе, посебно из година заједничког борављења у опозицији. Он је додао да и међу представницима политичке опозиције у Србији има много пријатеља и у том контексту управо нагласио да ће Србија сама пронаћи пут, те да он избјегава да се мијеша у унутрашње ствари Србије.
–Црна Гора и Србија су живјеле готово 100 година у истој земљи. У Србији живи још једна Црна Гора и желим да као српски политичар у Црној Гори будем мост између наше двије земље , рекао је предсједник Скупштине.
Нагласио је да је природно да се не мијешамо у питања која се тичу друге државе, али да он наравно нема могућност да некога спријечи да то ради. Додао је да не мисли да је на мјесту то што појединци и организације из суверенистичког политичког миљеа имају потребу да се константно мијешају у унутрашње ствари Србије, посебно када се узме у обзир да су једва чекали да се 2006. одвоје од те исте Србије.
Мандић је истакао да је веома поносан што припада генерацији политичара која је по први пут демократски смијенила власт у Црној Гори.
–Први пут је Црна Гора показала снагу да може да смијени власт на изборима и грађани ће убудуће такође мијењати власт на изборима , истакао је предсједник Скупштине.
Додао је да му је кључно да шаље поруке помирења, да смо једни другима најближи и истакао је да онима који су толико дуго година владали на пођелама сметају ове поруке, посебно када кажемо да Црна Гора треба да буде земља срећних, слободних и богатих људи.
–Људи у Црној Гори морају да уживају у животу и показало се да нас прихватање оних стандарда које су примијениле успјешне и срећне земље прије нас, доводи до тог циља. Ја се свом својом снагом трудим да пренесем ове политичке поруке будућности Црне Горе , рекао је Мандић.
Коментаришући садашње стање у друштву рекао је да смо овом циљу данас много ближе него што смо то икада били. Нагласио је да смо у претходних пет година имали рекордна увећања плата и пензија, односно да су готово удвостручене.
Посебно је нагласио да је минимална зарада прије 2020. године била 222 евра и да је сада та цифра 500 евра већа!
Додао је да ће кроз велике инфраструктурне пројекте наставити да побољшавају Црну Гору!
Рекао је да је велики проблем са којим се наше друштво такође суочава организовани криминал и корупција, али и да је важно да коначно имамо искораке у тој борби, те да се види напредак у одређеним институцијама.”
–Али ако је 30 година вођена кадровска политика у тужилаштву и судству, и ако су били таоци једне политичке адресе, ви имате контаминирано правосуђе које мора да се лијечи и у том контексту заговарам ветинг у Црној Гори , саопштио је предсједник Скупштине.
Додао је да се контролом финансијског стања и стила живота појединаца лако може провјерити ко је имао везе са организованим криминалом и корупцијом.
На тему његове имовине рекао је да се поноси чињеницом да је ријетки политичар који од своје 11 године живи на истој адреси у кући коју је саградио његов отац. Казао је да у тој кући живе и његов брат са породицом, те да је скроман човјек и да га енормна богатства и грамзиво понашање никада није привлачило.
Када је у питању ветинг, рекао је да у тај процес морају да буду укључени сви и да се види како ко живи.
–Ја сам саопштио министру правде када је дошао са захтјевом да се повећају плате тужиоцима и судијама, али сам рекао да то мора да прати ветинг, јер ће тај пакет наградити оне који поштено раде, а удаљити оне који су злоупотријебили позицију или радили за криминалце , рекао је Мандић.
Најмања вјероватноћа за корупцију је међу посланицима, јер они пролазе својеврсан ветинг на изборима, док се судије и тужиоци бирају до пензије.
Коментаришући стање у парламентарној већини он је рекао са је она хетерогена и да у једној странци људи често не мисле исто, а камоли у широкој коалицији. Рекао је да имају јасан циљ и договор до 2027. године и додао да жели да заједно раде.
–Кључна је воља народа јер ће они процијенити како смо сви радили до редовних избора 2027. а ми ћемо се трудити да до краја овог мандата радимо што је до нас да на тим изборима изађемо са испуњеним циљевима и освојимо највећи број гласова. Виђећемо ко ће моћи да пошаље поруку стабилности и будућности Црне Горе , нагласио је шеф парламента.
Осврнувши се на именовања одређених бивших кадрова бившег режима рекао је да то није добро и додао да су људи са квоте коалиције ЗБЦГ провјерени и одговорни људи, а да друге листе требају да објасне своје изборе.
Говорећи о жалби СДТ на ослобађајућу пресуду у случају тзв. “Државног удара” рекао је да се бори да институције буду независне, али да као посланик мора да поставља питања која постављају грађани Црне Горе и додао је да се сјећа да су се током времена када је био млади посланик све судије и тужиоци бирали у Скупштини, те да није било судског и тужилачког савјета.
Додао је да су након промјене власти сви ти људи који су у тим институцијама бирани на тај начин деведесетих напрасно постали „професионалци“.
-За тај посао је најбитнија савјест, јер се само сјетите свих мученика из случаја тзв. “Државног удара” гдје су тужиоци и судије уживале у мучењу и уништавању туђих живота, нагласио је Мандић.
Упитан да прокоментарише тврдње појединих организација везане за сувереност бирача односно посланика, рекао је да грађани своју сувереност на изборима преносе на своје посланике, јер је ово представничка демократија и да ти посланици гласају сходно својој савјести.
-Ако неко мисли да некоме може да нареди како да гласа, данас мора да зна да више није вријеме комунизма од 1945-2020. и да Скупштина и посланици нису проточни бојлер за одлуке Централног Комитета. Са тим временом је завршено. Посланици знају кога представљају и НВО су у великој заблуди ако мисле да могу да врше притисак на посланике како да гласају, истакао је он.
Мандић је подвукао да је једна од добрих ствари која се десила у Црној Гори оснивање Анкетног одбора, додавши да је по том питању видљива подршка и од колега из Европског парламента који акцентују да требамо да се суочимо не само са злочинима тоталитарних режима, већ и стварима које су се десиле током овог модерног периода власти бившег режима.
-Једно од најбољих свједочења је оно господина Пауновића, који је један од људи који је спријечо рат у Црној Гори, као и оно господина Брајушковића. Сјећате се да сам Мила Ђукановића у оном историјском дуелу питао о 7. управи, те да је он рекао да она не постоји, а управо на Анкетном одбору смо чули да је она итекако постојала. Нека тужилаштво и судство не преузимају ингеренције Скупштине и говоре како је неки случај застарио. Грађани траже да ти случајеви не застарјевају, већ да дођемо до правоснажних пресуда. Држава увијек има механизме да оно што представља јавни интерес не смије да застаријева. Оно што забрињава је што након пет година још немамо бивше рибе пред судом. Посебно нервирају погрешне оптужнице које омогућавају да судије дају ослобађајуће пресуде. Такви тужиоци морају бити санкционисани на неки начин , рекао је Мандић.
Говорећи о јучерашњој конференцији „Будућност је сад – Проширење ЕУ“, први човјек Скупштине је оцијенио да је Црна Гора кадра да заврши сав посао када је у питању приступање ЕУ.
–Наши партнери примјећују да се рађа једна нова Црна Гора која се снажно бори против организованог криминала и корупције и то нас препоручује. На јучерашној конференцији потврђени су наши резултати и наши циљеви, са посебним освртом на отварање Куће Европског парламента у Црној Гори гдје ће наши посланици имати могућност да ближе сарађују са својим колегама из Брисела , подвукао је Мандић.
На крају емисије поновио је мишљење извјестиоца Европског парламента за Црну Гору Маријана Шареца да билатерална питања не требају да утичу на приступање Црне Горе ЕУ, баш као што питања Словеније и Хрватске нису блокирала улазак Хрватске у ЕУ.