Данас је у Херцег Новом обиљежена 33- годишњица ратног злочина депортације Муслимана и Бошњака из Црне Горе, једног од најтрагичнијих догађаја у новијој историји региона, наводе из Министарства социјалног старања, бриге о породици и демографије
Ресорни министар Дамир Гутић је у обраћању истакао да је сјећање на невине жртве морална и цивилизацијска обавеза свих грађана и институција Црне Горе.
-Овај датум нас подсјећа да се злочини не смију заборавити, нити прећутати. Дужност свих нас је да његујемо културу сјећања и да истрајемо у борби за правду и достојанство сваке жртве, поручио је Гутић.
У оквиру обиљежавања положени су вијенци на спомен-обиљежје у знак сјећања на све који су страдали у депортацији 1992. године, када су грађани бошњачке и муслиманске националности незаконито ухапшени и предати снагама Војске Републике Српске, при чему су многи од њих касније убијени.
Комеморацији су присуствовале породице жртава, представници невладиног сектора, вјерских заједница и бројни грађани.
–Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије још једном изражава дубоко саучешће породицама жртава и позива све друштвене актере да заједно допринесу изградњи праведнијег, отворенијег и одговорнијег друштва у којем ће сви грађани бити једнаки пред законом, наводе у саопштењу.
У том правцу, измјенама Закона о борачкој и инвалидској заштити први пут су, како наводе, цивилне жртве рата препознате као посебна категорија, чиме је породицама жртава депортације омогућено остваривање законских права.
-Влада Црне Горе је, као додатни чин институционалне бриге и поштовања, опредијелила и једнократну новчану помоћ породици чији је члан био жртва депортације, а која је остала да живи у Црној Гори, наводе из ресора Гутића.
извор: порталаналитика
One Response
Увек смо омаловажавали српске а глорификовали жртве других нација.