У Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу вечерас је свечано отварена културна манифестација „Свједочанство вјечности у времену“. Манифестација, која ће трајати три дана, посвећена је солунској браћи, Светим Кирилу и Методију, а почиње управо на дан када се обиљежава њихов празник.
Предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић је на свечаном отварању казао да смо коначно на један озбиљнији ниво подигли прославу овога датума и овога празника, додајући да ће се трудити да у годинама које слиједе то буде на још већем нивоу, односно на нивоу на ком овај датум и овај празник то заслужује.
-Отпор који је показао кнез Растислав и жеља да имамо свој Словенски печат у хришћанству негдје је налик ономе што смо имали прилике да видимо баш овдје у Никшићу почетком овога вијека када су и професори никшићке Гимназије и других школа пружили једну сличну врсту отпора желећи управо да сачувају оно што је историја старија од једног миленијума, која управо када смо ми у питању и наша писменост, почиње од Свете браће Ћирила и Методија. Треба да знамо да смо ми у том систему вриједности, да смо ми дио таквог континуитета и можда је баш добро што овај празник пада у ове дане када можемо то да упоредимо са неким другим датумима, са Светим Василијем онако подударно, са неким другим не баш толико подударно, али можемо да видимо шта то заиста јесте наш запис у вјечности, а шта је оно што покушава ту вјечност накалеми на себе, умјесто да се то само накалеми на ту вјечност коју имамо, казао је Ковачевић.
Отац Миодраг Тодоровић је казао да је Ћирило-Методијевско насљеђе родило све што је вјечно овдје.
-Све оно што је свето и све што је миломе Богу приступачно. Тешко ћемо наћи нешто од умјетности ма које врсте било, било то сликарство, била то поезија, била то проза, била то музика, а да није изникло са тога темеља и из тог коријена. Чини ми се да би се празник Светих равноапостолних Кирила и Методија могао назвати и преображење код Словена. Управо је то био тај моменат кад смо као пагани добили тај благослов кад су они превели Свето писмо, кад су написали глагољицу и кад смо онај небески дух који све спаја, а брише све границе и временске и просторне, ушли као људи у вјечност и постали небески народ и Божија дјеца, казао је свештеник Тодоровић.
У оквиру манифестације наступио је црквени хор „Преподобне мати Ангелине“, којим руководи професорица Ана Бојић, а организована је и видео промоција глагољице.
Организатори манифестације су Епархија будимљанско-никшићка, Општина Никшић, Матица српска-Друштво чланова у Црној Гори, Арт клуб „Прво писмо“, Образовни центар „Свезналци“ и Калиграфска радионица „Пауново перо“.
Програм манифестације „Свједочанство вјечности у времену“, погледајте у наставку:
Извор: РТНК