АНАЛИЗЕ: Срби и глобалистичка Голгота, референдум 2006. године (9)!

Пише :Дејан Бешовић
Такође мишљења смо да треба што садржајније и до у детаље обрадити сам чин сеценије Црне Горе 21.маја 2006 .године који је заправо по ријечима  Академика  проф .др. Милоша Благојевића „Потоњи чин растакања и рушења Српске националне државе под плаштом обнове независности Црне Горе“ –  „Потоњи чин уништења Српског народа – ненародни референдум у Црној Гори  и његове последице 2006.г – Историјски институт  св 1-2 САНУ ,Београд 2007 .г. 
У Депеши Амбасаде САД-е
06БЕОГРАД904_а се каже : БЕОГРАД 00000904 001.2 ОФ 003  Датовано 19.јун 2006 .године Индекс:  01- Црна Гора прогласила независност од Србије  Индикатори за К1 2006 .г.  — .Независност, након референдума о независности од Србије 21. маја. Две економије су већ биле различите, проистекле из усвајања њемачке марке у Црној Гори 1999. године, а касније и евра. Разлика се огледа у одвојеним пријавама Црне Горе и Србије у Свјетску Тргивинску Организацију , као и у „двоструком“ приступу ЕУ при приступању. Влада Црне Горе је на свом сајту, , објавила чланак Фајненшел тајмса од 21. маја, „Црна Гора може да искористи своју шансу да буде пријатељски настројена према бизнису“, наглашавајући своју посвећеност економским реформама и инвестицијама. 2. Потпредседник Владе Бранимир Гвозденовић, говорећи у Београду на Самиту Србије и Црне Горе 11. маја и пред Америчком привредном комором 31. маја, рекао је да ће Србија остати најважнији економски партнер Црне Горе. Он је нагласио да ће пословни односи срушити све баријере које политичари покушају да подигну. Локална пословна удружења, Монтенегро Бизнис Алијансе (МБА) и Удружење послодаваца Црне Горе (УПЦГ), такође су поздравили независност као добру за развој и за пословање. Стандард и  Пурс је потврдио да референдум неће имати негативан утицај на  рејтинг Црне Горе, подигнут на ББ-плус у децембру 2005. Индикатори за К1 2006  БДП је у првом кварталу порастао за 4,1 % реално. Индустријска производња порасла је за 4,4 %, док су туризам и угоститељство забиљежили нагли раст од 25,9 %. Међутим, успоравање производње алуминијума у ​​КАП-у у априлу резултирало је смањењем укупне мјесечне индустријске производње за 7,8 % у односу на годину раније. Буџетски дефицит Владе Црне Горе држао се на 1,5 % БДП-а. Циљ инфлације је да испуни годишњи циљ не више од 3%  са инфлацијом до краја априла на 1,1 %  Министарка за економске односе са иностранством Гордана Ђуровић најавила је да ће све извозне царине бити укинуте до 1. јануара 2007. године, у складу са стандардима СТО. ММФ, Црна Гора изражавају спремност за сарадњу  5.Министар финансија Игор Лукшић рекао је да ће Црна Гора успоставити пуне односе са ММФ-ом, Свјетском банком, Европском банком за обнову и развој (ЕБРД) и сличним институцијама. Са ММФ-ом ће израдити нови програм сарадње, фокусиран на структурним  реформама. Стални представник ММФ-а је одговорио да је ММФ спреман да сарађује са Црном Гором“.
Депеша Амбасаде САД-е БЕОГРАД 00000904 002.2 ОФ 003  КАП: Датовано 21.јун 2006 .године констатује :Пријетња штрајком – 6. Русал, нови власници Комбината алуминијума Подгорица (КАП), настоје да смање трошкове смањењем вишка запослених. КАП је понудио отпремнине за вишак запослених, обрачунате као 6 мјесеци плате за руководиоце, 12 мјесеци за раднике са скраћеним радним временом и „привилеговане“ раднике, 10 мјесеци за све остале. Синдикат КАП-а је одговорио тражећи да сви отпуштени радници добију отпремнине у трајању од 24 мјесеца. Крајем марта, Унија синдиката послодаваца је саопштила да ће организовати штрајк, наводећи као разлог што је нови власник одложио разговоре о помирењу ставова. Почетак штрајка је више пута одлаган и још је на чекању. КАП процењује да би штрајк могао коштати 100.000 америчких долара  дневно.  Аеродром Подгорица је 14. маја отворио свој нови терминал вриједан 22 милиона еура. Модернизовани терминал Тиват, у који је уложено осам милиона еура, биће отворен почетком јуна. Број туризма у порасту до априла 8. До краја априла Црну Гору је посјетило 58.600 туриста, што представља раст од 23 % у односу на исти период 2005. Број страних туриста порастао је за 42 % на 25.000. Бест .Амерички ланац Бест Вестерн отвориће свој први хотел у Црној Гори у јуну, када локални франшизери отворе хотел са 48 соба у Подгорици.  Влада је саопштила да је незапосленост опала за 1,2 % на 17,46 %  Незапосленост је у ово доба прошле године износила 21,5 %. Влада Црне Горе је средином маја 2006 .године саопштава да ће отплатити грађане Црне Горе који су положили девизе у српским банкама. Укупан износ депозита пријављен до данас је 19,7 милиона евра. У протеклих дванаест мјесеци, приватни штедни депозити у црногорским банкама порасли су за 71 %, на 198,2 милиона евра до краја марта 2006.године . Просечна нето месечна зарада у априлу је порасла за 43 %, у односу на март 2. 3,6 % . Цијене на мало порасле су за 0,6 % , а потрошачка корпа за четворочлану породицу 0,2 % на 267 евра. (Подаци МонСтата) ТЗ 009/2006 . Двије аукције државних записа, укупне номиналне вриједности 1,7 милиона евра,одржано је у априлу (напомена: подаци заостају за мјесец дана). Просјечна пондерисана камата на годишњем нивоу за аукцију одржану у марту износила је 2,52 %. Најнижа прихваћена каматна стопа на аукцијама одржаним у априлу износила је 0,75 %, док је највиша прихваћена каматна стопа износила 5,00 %. На аукцијама су учествовале и домаће банке. Некс Монтенегро берзе завршио је мјесец мај у порасту од 16,7 %, на 12.316 еура „.
Депеша Амбасаде  САД-е БЕОГРАД 00000904 003,2 ОФ 003. датовано 25 .јун 2006 .године наводи се  :  Мосте индекс Монтенегроберзе порастао је 18,0% на 569,732 еура  у мају. Нагли пораст је одраз подршке локалних инвеститора независности, за коју очекују да ће проширити економске могућности и привући даље инвестиције. Главне компоненте НЕКС-20 укључују приватизовани Телеком ЦГ и Југопетрол Котор ; главне компоненте Моста су топионица алуминијума КАП и виноград Плантаже. Напомена: Црногорске берзе су још увијек у повоју, а заступљеност капитализације је мала иако расте (НЕКС капитализација на крају 2004. године износила је 45 милиона евра; на крају новембра 2005. године износила је 1.410 милиона евра).
Депеша Амбасаде САД-е БЕОГРАД БЕОГРАД 00002001 009,2 ОФ 011- стр .пов . датовано 11 .април 2006 .године  наводи се :
 Амбасадор Мур тражио је хитан сусрет са Предсједником Скупштине Црне Горе Ранком Кривокапићем поводом иступа Свештеника Момчила Кровокапића који се отворено и јавно залаже против независности Црне Горе .Свештеник Кривокапић је дуже вријеме био опсервиран у Котору од стране наших обавјештајних органа због Великосрпске и про-руске политике . Свештеник Кривокапић има огромно поштовање народа не само у Цркви него и у Црној Гори . Његова екселенција амбасадор Мур је припремио материјале предсједнику Скупштине Кривокапићу како држава треба да се понаша у случају да Свештеник Момчило Кривокапић нешто предузме .Шеф ЦИА -е за Европу Вилијам Тери под ознаком хитно ст.пов. 202-202/2006  тражи да у Београд дође и шеф Црногорске агенције за националну безбједност као и генерални секретар АНБ.Тражи да му донесу досије Свештеника Кровокапића који је уредно вођен од стране АНБ и Ресора СДБ Савезног Секретаријата унутрашњих послова СФРЈ .
Депеша Амбасади САД -е МВП Црне Горе 15 .јун 2006 .године Црна Гора БЕОГРАД 00001522 001.2 ОД 003 ОСЈЕТЉИВО АЛИ НЕКЛАСИФИКОВАНО(није стр.пов)  Ово је подгорички кабл. Није га одобрила амбасада у БеоградуРезиме 1. (СБУ) датовано 12.јул  2006 .године извјештај :Ваша посјета долази у вријеме када Црногорци прослављају своју новостечену независност након успјешног референдума у мају. Недавно, током парламентарних избора одржаних 10. септембра, црногорски бирачи предали су владајућој коалицији премијера Мила Ђукановића још један мандат са 41 од 81 посланичког мјеста или отприлике 50% гласова. Прозападно, проамеричко црногорско руководство ће обезбиједити пријемчивог саговорника, жељног да развије чврсте везе са Вашингтоном и да се покаже као поуздан партнер. Црногорци су сагласни о потреби спровођења демократских и економских реформи и брзог напретка у евроатлантским интеграцијама. Крај резимеа. Стратешка ситуација: Дежурно јављање.2. (СБУ) Ваша посјета ће бити усмјерена на премијера Црне Горе и вршиоца дужности министра одбране Мила Ђукановића. Црногорско руководство чврсто вјерује да будућност њихове земље лежи у оквиру Партнерства за мир и евентуалног чланства у НАТО-у и ЕУ. Сви су отворени у жељи Црне Горе да има Сједињене Државе као стратешког партнера. Надаље, црногорско руководство посједује неопходну политичку вољу за безбједносни допринос Глобалном рату против тероризма (ГВОТ) сразмјерно ресурсима Црне Горе. 3. (СБУ) Чини се да је премијер Ђукановић спреман да обезбеди неопходно вођство да подстакне своју нацију и војску за евентуално учешће у ГВОТ-у. Премијер Ђукановић је изјавио да је његова влада спремна да одмах потпише СОФА и преговара о споразумима по члану 98, као и да обезбиједи довољна финансијска средства за Војску Црне Горе (МАФ) током овог изазовног формативног периода. Премијер је преузео дужност министра одбране како би пружио потребно руководство и политичку подршку у овом критичном тренутку. Очекује се да ће премијер Ђукановић формирати свој нови кабинет у наредних неколико седмица. Нема јасних назнака ко ће бити следећи министар одбране или министар спољних послова. 4. (СБУ) Војску Црне Горе (МАФ) предводи генерал-потпуковник Јован Лакчевић. Начелник одбране (ЦХОД) је посвећен транзицији МАФ-а у размјењиву лаку пјешадијску снагу која броји приближно 2600 официра и људи са ваздушним и поморским базама за подршку. Главне мисије МАФ-а биле би национална одбрана, учешће у очувању мира, операцијама које предводе НАТО или САД, као и помоћ у катастрофама. Генерал Лакчевић предвиђа потенцијални допринос МАФ-а безбедности од четири вода од којих сваки има специфичне способности као што су специјалне операције/против тероризма, војна полиција, борбени инжењери и брдска пешадија. ЦХОД сматра учешће у САД-вођене операције као најбоље средство за формирање језгра професионалног, интероперабилног МАФ-а обученог по НАТО стандардима. (СБУ) Искористите ову прилику да пошаљете охрабрујућу поруку да су САД опредијељене да подрже напоре Црне Горе ка евроатлантским интеграцијама и њеном уласку у Партнерство за мир. Поред тога, Црногорци ће бити заинтересовани да чују ваше ставове и смјернице о будућем развоју наших билатералних одбрамбених односа. Политичка ситуација: за сада стабилна .
Депеша Амбасаде САД-е 00002089 Препород нације 6. (Уметнуто ) датовано 23 .мај 2006 Београд извјештај стр.пов.Влади и СД САД-е  Међународни посматрачи су сматрали да је референдум о независности одржан у Црној Гори 21. маја слободан, поштен и транспарентан. Републичка референдумска комисија потврдила је успјех референдума 31. маја. Излазност је била 86,5 %, са 230.661 бирачем (55,5 %) за независност и 185.002 бирача (44,5 %) против. (СБУ) Скупштина је 3. јуна званично прихватила резултате референдума и прогласила Црну Гору независном, враћајући суверенитет након 88 година. Међународна заједница је првобитно признала црногорску државу, коју Турци Османлије никада нису у потпуности освојили, 13. јула 1878. године на Берлинском конгресу. 
Депеша Амбасаде САД-е МВП Црне Горе датовано 24.мај 2006 .Београд 
 стр .пов  00001522 002.2 ОД 003 каже у уметнутим дјеловима
Закон који је подузела Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца (касније названа Краљевина Југославија) 1918. године током Првог светског рата након уплитања Србије и сумњивог акта парламента. 8. (У) До 17. септембра, преко 70 земаља, укључујући Србију, признало је Црну Гору и процес се наставља убрзано. Црна Гора је приступила ОЕБС-у 22. јуна, а УН 28. јуна. САД су признале Црну Гору 12. јуна, а успостављање дипломатских односа најавиле 15. августа Подијељена кућа стоји  (СБУ) Политичка ситуација у Црној Гори остаје мирна и стабилна, упркос значајној и емотивној подјели у јавности. Већина Црногораца је прихватила исход референдума и прилагођава се свом новом, независном свијету. Без обзира на то, значајна мањина (око 30 %, углавном етнички Срби) наставља да доводи у питање легитимност резултата. Они се, међутим, ограничавају на јавно гунђање и насиље је и даље мало вјероватно. . (СБУ) Потакнут својом успјешном тежњом за независношћу, премијер Мило Ђукановић остаје на челу стабилне, прозападне коалиционе владе, чији кредибилитет свакодневно поткрепљује налет међународних жеља и признања. Примарни спољнополитички циљеви његове владе су чланство у ЕУ и НАТО-у и он би желио да Црну Гору блиско повеже са Сједињеним Државама. На домаћем плану, резултати владе у потпуном спровођењу потребних демократских и економских реформи су генерално позитивни са одређеним простором за побољшање. 10. септембар парламентарни избори (Уметнуто ) Републички парламентарни избори вратили су владајућу коалицију премијера Ђукановића на власт са 41 од 81 посланичких мјеста у парламенту, апсолутном већином или приближно 49,5 % гласова. Посматрачка мисија ОЕБС-а изјавила је да је гласање генерално било у складу са међународним стандардима. Излазност бирача била је 70 %. Очекује се да ће Мило Ђукановић остати премијер и са убједљивим мандатом бити слободан да остварује своје спољнополитичке и унутрашње економске циљеве. Ђукановић је најпопуларнија политичка личност, а чак и његови клеветници признају да је он очигледно највјештији политичар у Црној Гори. (СБУ) Црногорска опозиција је подијељена на три групе и подијелила 34 посланичка места. Српска листа коју предводе Српска народна партија (СНС)- Андрија Мандић је отворено просрпски оријентисана, добила је 12 мандата и измјестила водећу опозициону фигуру Предрага Булатовића и његову Социјалистичку народну партију (СНП) која је завршила са 11 мандата. Новајлија Небојша Медојевић и Покрет за промјене (ПзП) освојили су сва места у својој првој кампањи. Са изузетком СНС-а и Мандића, сви остали црногорски опозициони лидери су посвећени Црној Гори и жељи да држава успије. Умјерена опозиција, међу којима је и Медојевић, одбила је Ђукановићеву понуду да уђе у његову будућу владу. Треба напоменути да су етничке мањине заступљене у црногорском парламенту, при чему Албанци имају пет мандата, а Бошњаци два.  (Уметнуто ) Очекује се да ће премијер Ђукановић ускоро препоручити свој нови кабинет свом партијском савезнику предсједнику Вујановићу. Постепени се  очекују бројне промјене, али Ђукановић је држао своје карте веома близу, посебно на кључним позицијама као што су министар одбране и министар иностраних послова. 
Депеша амбасада САД-е  БЕОГРАД 00001522 003.2 ОД 003  датовано  21.јул 2006 .године (Уметнуто ) Црна Гора је била успјешна у привлачењу страних директних инвестиција (СДИ). СДИ су у 2005. години износиле 383 милиона евра (490 милиона долара) – 23,3 % БДП-а или 750 долара по глави становника – највише у региону. Половина од тога су биле гринфилд инвестиције, јер се Црна Гора ближи потпуној продаји имовине у државном власништву. Влада Црне Горе планира да у наредне четири године странци остваре преко милијарду еура директних страних инвестиција у Црну Гору.Влада је усвојила повољну климу за инвестирање (нпр. стопа пореза на добит предузећа од 9 % пуна репатријабилност профита), на шта су позвале локалне невладине организације.
Када је референдум у Црној Гори у питању занимљиво је чути мишљење Милоша Благојевића из прелудијума ове приче :
Референдум у Црној Гори.  2006. је договорени пројекат, који су испланирали страни планери, много раније. Увелико уцењени и упрљани Мило  Ђукановић је био најбољи егзекутор идеја САД-а, Енглеске и њихове робиње, Немачке.Није се бирао начин, ни цена да би се достигао фалсификовани резултат референдума.
Уз све то, систематско понижавање Срба и прикривено и неприкривено ускраћивање њихових права, доношење одлука против Србије и распиривање мржње према Србима у Црној Гори  ће имати за последицу потребу за међусобним раздвајањем, као што се десило са народима бивше Југославије.Референфум за отцепљење Црне Горе има далекосежне катастрофалне последице . Уништити заједницу Црне Горе и Србије јесте печатирати коначно разбојништво над Ловћеном ,Његошем ,Светим Петром Цетињским и древној митрополији Зетској коју је установио Свети Сава Немањић 1220 .године. Вековима смо тежили да се ујединимо .Један дан је све то уништио . О Црној Гори смо исцрпно  писали у нашој монографији –Србија у доба Немањића у три издања  као и у делима:  -„Прилог проучавању средњовековних српских мера: Которски стар и квадрањол, корчулански гоњај и кварта”, –  „Закон светога Симеона и светога Саве”. Сава Немањић-свети Сава: Историја и предање. Београд: САНУ. стр. 129—166 (1972).; Благојевић, Милош; Спремић, Момчило (1982). „Слом Црнојевића”. Историја српског народа. 2. Београд: Српска књижевна задруга. стр. 414—430. ; „Владаније кнеза Лазара у Приморју”. Зборник Филозофског факултета у Београду. 15 (1): 97—114.(1985);
као и у мноштву других дела .Само један дан и све је срушено .Сетио сам се вапаја мог пријатеља и највећег српског духовника савременог, Јустина Поповића који је знао рећи : Авај Боже спаси нас, од нас самих „
                            ( наставиће се )
 
 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

БЕОГРАД 1945. ГОДИНА: Крвави пир ОЗНЕ, подруми УДБЕ темељи данашње Србије!

ПРИНЦ ФИЛИП КАРАЂОРЂЕВИЋ: Срећан Дан студената!

ПОСЉЕДЊИ ЧИН ЕТНИЧКОГ ЧИШЋЕЊА: Хрватска уклања српске споменике подигнуте након 30. маја 1990. године!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

novak78

НОВАК ЂОКОВИЋ НЕ ПРИЗНАЈЕ ГОДИНЕ: Србин у финалу Мајамија!

sarajevo

САРАЈЕВО: Тинејџере из Новог Сада тукли металним шипкама!

pekic6

ОД СВИХ СТУДЕНТСКИХ ПРОТЕСТА НАЈМАЊЕ СЕ ПОМИЊУ ОНИ СА КРАЈА 40-ТИХ: ОЗНА се сурово обрачунавала са младима који су били против Тита, а залагали се за српске националне идеје!

DODIK12

СРПСКА: Интерпол одбио захтјев БиХ за расписивањем црвене потјернице за Додиком и Стевандићем!

pavle44

РАВНОГОРЦИ, ПОТПОРУЧНИК ПАВЛЕ МЕШКОВИЋ: Чича није пристао на атентат на Тита!