У Хјустону је, услед притиска Удружења Срба Тексаса и посете историчара Гидеона Грајфа, коначно уклоњена спомен-плоча којом је био минимализован значај и монструозност логора смрти Јасеновац. Спорна спомен-плоча, постављена 2023. у парку сећања на Холокауст на северу Хјустона, садржавала је натпис по којем је број Срба убијених у Јасеновцу сведен на 45-52 хиљаде, што је изазвало негативне реакције и осуду српске заједнице у Хјустону.
У тренутку отварања спомен-парка председавајући Међународним удружењем сећања на Холокауст била је Република Хрватска, што српска заједница у Хјустону тумачи као главни разлог фалсификивања истине о Јасеновцу и форензички установљене чињенице да је влада Независне Државе Хрватске у Јасеновцу побила преко 700.000 људи, углавном Срба.
Тим поводом новоосновано Удружење Срба Тексаса је упутило протестна писма власнику спомен-парка, госпођи Розали Џером из Асоцијације за сећање на Холокауст, која су резултирала обећањима да ће се спорни натпис уклонити.
То се, међутим, тада није десило, ни на инсистирање Удружења Срба Тексаса ни на прошлогодишњи апел господина Дамјана Јовића, тадашњег генералног конзула Републике Србије у Чикагу, коме је гђа Џером такође обећала да ће уклонити или исправити натпис.
Србима у Хјустону је на крају у помоћ притекао и прослављени израелски историчар Гидеон Грајф, светски стручњак за питања Јасеновца и Аушвица, који се одазвао на позив Удружења Срба Тексаса да посети Сједињене Америчке Државе. Господин Грајф је одржао низ предавања у Чикагу, Милвокију и Хјустону у протекле две недеље о чему је Сербиан Тимес писао и чему је био један од покровитеља и организатора.
Иако је гђа Џером избегла сусрет са гдином Грајфом у Хјустону, у петак 21. марта делегацију Удружења Срба Тексаса и гдина Грајфа у спомен-парку затекла је нова спомен-плоча, док је спорна била уклоњена на радост српске заједнице.
Један од донатора спомен-парка је била и Република Хрватска, што српска заједница у Хјустону тумачи као главни разлог фалсификивања истине о Јасеновцу и форензички установљене чињенице да је влада Независне Државе Хрватске у Јасеновцу побила преко 700000 људи, углавном Срба.
Гдин Грајф је у одбрану јасеновачке истине одржао и предавање у Музеју Холокауста у Хјустону, упоредивши Аушвиц и Јасеновац и нагласивши монструозност усташког злочина која је превазилазила нацистички.
У Удружењу Срба Тексаса нарочито истичу недостатак реакције првака српског расејања у Америци од којих се тражила подршка, а посебно црквених великодостојника. Штавише, како каже наш извор, хјустонски парох Дејан Тиосављевић је говорио на отварању спомен-парка у новембру 2023. и благословио догађај.
извор: сербиантимес