Пише: Саша Недељковић, члан Научног друштва за здравствену историју Србије
Присуствовао сам промоцији тротомне Енциклопедије српске дијаспоре Марка Лопушине која је представљена у београдској књижари „Геца Кон“ 4 фебруара 2025. Мој утисак је био да сам присуствовао значајном догађају у неадекватним условима. На првом спрату књижаре у малом простору окупило се двадесетак гостију било националних прегалаца било новинара и сниматеља. Тај утисак ми је појачала изјава председника Матице српске др. Драгана Станића да су новчана средства добијана нередовно. Погледао сам изложен том Срби у балканским земљама. Нисам нашао одредницу Дубровник. Питао сам аутора др. Марка Лопушину зашто нема ништа о Србима у Дубровнику. Одговорио ми је да је Српска православна црква прогласила да су Срби само припадници православне цркве. За њу нису постојали Срби католици или муслимани. У ствари није то тврдила Српска православна црква него епископ далматински Никодим Милаш. Он је био у сукобу са струјом Срба католика из Дубровника у Српској народној странци на Приморју. На крају су Срби католици преузели вођство у странци. И тиме демантовали Милаша.
О Енциклопедији коју је радио један човек писано је у „Политици“ у четвртак 6 фебруара 2025. у чланку „Енцилкопедија српске дијаспоре“ новинарке Марине Вулићевић. Новинарка је била присутна на промоцији 4 фебруара 2025. У чланку у „Политици“ је истакнуто да немамо званичне податке о нашим људима у иностранству. Марко Лопушина био је гост у Културном дневнику на Првом програму Телевизије Србије у петак 7 фебруара 2025 и то је све. Са своје стране суседни народи се труде да избришу све трагове о томе где су Срби некада живели. Иду дотле да уништавају споменике на гробљима.
Сматрам да Србија мора да почне систематски да се бави тиме где су све Срби живели и одакле су протерани током или после ратних дејстава. То значи прикупити податке из часописа и књига које су издавала српска и југословенска друштва о својим секцијама у појединим местима Југославије и то навести у штампаним публикацијама и у сајтовима на интернету. Податке представити на телевизијама са националном фреквенцијом у ударно време у Дневнику у пола осам а не око поноћи у Културном дневнику. Оснивач Соколства Мирослав Тирш је говорио „Оно што цео народ не зна нико не зна“. Време је да почнемо да се систематски бавимо српском прошлошћу. Да се оснују институти који би се тиме бавили. А не као до сада да један човек пише у три тома о српској дијаспори и Србима у балканским земљама. Морамо неговати културу сећања на некадашњи српски културни простор.