Грански колективни уговор из области медија још није потписан због противљења „Вијести“, али и других приватних медија, иако се њиме предвиђа повећање зарада медијским радницима за 30 одсто. Усвајање тог колективног уговора предвиђено је Медијском стратегијом и требало је да буде остварено у посљедњем кварталу прошле године, али до тога и даље не долази.
Међутим, како су нам саопштили саговорници Портала РТЦГ, на неколико састанака представници „Вијести“ и других приватних медија нијесу били спремни да подрже усвајање таквог уговора. Конкретно, огласили су се из Синдиката запослених РТЦГ. Наиме, из Синдиката запослених РТЦГ, чији чланови чине већину у Синдикату медија, нашем порталу је саопштено да у противљењу да буде потписан Грански колективни уговор за област медија предњаче „Вијести“.
Раније је институција Заштитника људских права и слобода дала подршку за доношење Гранског колективног уговора за медијску дјелатност. Предсједник Синдиката медија Црне Горе (СМЦГ) Радомир Крачковић, који је иначе запослен као уредник у ТВ Вијести, каже да је потребно да се држава и Влада активније укључе у преговоре и помогну да се дође до договора.
Крачковић је на питање Портала РТЦГ рекао да у „Вијестима“ нема колективног уговора.
–С тим што вам ја одговарам као запослени Телевизије Вијести. Телевизија Вијести и новина Вијести су два предузећа, два медија и два правна субјекта, тако да то имајте у виду, рекао је Крачковић.
Индикативно је да се Синдикат медија, на чијем челу је Крачковић, залаже за ГКУ, али га нема у матичној фирми.
Извршна директорица Телевизије Вијести и компаније „Даилy Пресс“ Маријана Кадић Бојанић није одговорила на питање РТЦГ-а о томе зашто одбијају да се ГКУ потпише и да ли га има у „Вијестима“.
По информацијама од учесника састанака које је организовала Унија послодаваца, правни тим „Вијести“ одбацио је могућност да уговор, онако како је и предложен, буде потписан и они су у томе били најгласнији.
С друге стране, помоћник генералног директора РТЦГ за корпоративне послове саопштава Горан Ракочевић казао је да је Јавни медијски сервис заинтересован да се што прије постигне договор између социјалних партнера и потпише грански колективни уговор за област медија.
-Подсјетићу да смо као одговоран ентитет у мају 2023. године потписали колективни уговор за нашу кућу, да је њиме побољшана позиција запослених у јавном медијском сервису, те да смо тренутно у фази преговора и до краја мјесеца очекујемо да усагласимо нови колективни уговор којим би се извршило додатно повећање коефицијената сложености посла запосленима са високом школском спремом јер су приликом претходног повећања добили сразмјерно ниже повећање од запослених са нижим степеном стручне спреме. Плате у РТЦГ веће су од просјека на нивоу медијске бранше, изјавио је Ракочевић.
Крачковић је на питање који све медији одбијају да потпишу ГКУ за област медија, казао да се мора питати Унију послодаваца.
–Она преговара у име свих медија и консултује се са њиховим власницима, а на крају ставља потпис на Грански колективни уговор, у име послодаваца у медијима. Током вишегодишњих преговора о Гранском колективном уговору највише резерви према предлозима Синдиката медија и другог Синдиката информативне, графичке и издавачке дјелатности имали су послодавци из приватних медија којима су спорни захтјеви синдиката за повећањем коефицијената односно плата запосленима и повећањем отпремнина, али и неки други наши захтјеви који се не тичу новца него побољшања укупног амбијента у редакцијама. Њихово образложење је да би прихватање тих повећања довело до гашења појединих медија јер је мало маркетинско тржиште и тврде да имају нелојалну конкуренцију, оцијенио је Крачковић.
Крачковић каже да пошто је потписивање Гранског колективног уговора један од циљева који треба остварити Медијском стратегијом Црне Горе сматрају да је потребно да се држава, односно Влада, активније укључе у преговоре и помогну да дође до договора.
-Тим прије што више од половине медијских радника у Црној Гори ради у медијима које доминантно финансира држава односно општине а ради се о Националном јавном сервису и локалним јавним емитерима, додао је Крачковић.
Крачковић на питање јесу ли „Вијести“ одбијале досад да потпишу одговара да не може говорити у име власника медија у коме ради.
-Али вјерујем да би му била прихватљива већина захтјева синдиката везаних за Грански колективни уговор јер су они у међувремену највећим дијелом већ испуњени, унутар тог медија. Стога сам оптимиста да би мој медиј био спреман да пристане да Унија послодаваца у његово име потпише Грански колективни уговор, казао је Крачковић.
Синдикат медија је први пут предложио ГКУ за област медија 2017. године, али, ипак, ствари се нијесу помјериле са мртве тачке.
Генерална секретарка Уније послодаваца Сузана Радуловић каже за Портал РТЦГ да су годинама водили преговоре о ГКУ за медије који нијесу резултирали закључењем.
-Суштинско неслагање је било око инсистирања синдиката да се ГКУ-ом регулишу питања која по својој природи не могу бити предмет колективног преговарања него посебних закона. Такође, због сложене и дуготрајне процедуре измјене закона, не треба занемарити ни правни значај колективних уговора јер се њима може брже реаговати на пољу уређења одрђених питања из радних односа, што је од великог значаја у условима тржишног привређивања, рекла је Радуловић.
Она је казала да су раније усаглашени ставови око већине спорних питања, али од стране појединих медија било је исказана резерва око питања увеђања зарада и висине отпремнина.
–Затражено је вријеме за додатну анализу утицаја наведених ставки на пословање компанија, јер у том моменту за многе од њих то није било финансијски одрживо. Дакле, иако је дошло до усаглашавања међу преговарачима у одређеним питањима и даље су у процесима преговора остале велике разлике око питања увећања зарада и висине отпремнина, додала је Радуловић.
Указује да сви морају бити свјесни улога у преговарачком процесу, те бити спремни да се стане иза исказаних ставова и донијетих одлука, како појединачних тако и заједничких, због њиховог утицаја на бројне процесе у будућности.
–Унија послодаваца Црне Горе остаје отворена за све иницијативе, којима ће приступити врло одговорно и у сагласности са својим чланством, међутим неопходна је преговарачка воља свих актера преговарачког процеса, да би се договор могао постићи, закључила је Радуловић.
извор: ртцг