У СКУПШТИНИ ЦГ О ОРГАНИЗОВАНОМ КРИМИНАЛУ: Три деценије имали смо власт која је промовисала насиље и шверц!

Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић био је домаћин округлог стола на тему „Иницијатива за проглашење криминалних кланова терористичким организацијама“ у 12 сати, у Вили „Горица“.

-Циљ догађаја је окупљање релевантних институција, стручњака и доносилаца одлука ради разматрања правног оквира и могућности за сузбијање организованог криминала кроз његово препознавање као облик тероризма. Иницијатива има за циљ јачање безбједности и стабилности друштва, у складу са међународним стандардима и најбољим праксама, наводи се у најави Скупштине Црне Горе.

Предсједник Скупштине је на почетку поздравио све присутне, министра правде Бојана Божовића, чланове Одбора за безбједност.

Мандић је навео да на округлом столу почињу први у низу корака који ће допринијети да се коначно обрачунамо са пошашћу која нас прати од 90-их годиа који су се попут канцера раширили широм нашег друштва.

На сједници Савјета за одбрану и безбједност исказао сам да је крајње вријеме да криминалне кланове означимо као оно што они и јеу – терористичким организацијама. Са задовољством истичем да ова иницијатива уважава подршку предсједника државе и предсједника Владе а ми ћемо у наставку сједнице наставити да разговарамо око те теме, казао је Мандић.

Он додаје да то јасно показује да постоји политичка воља да истрају у борби за сигурност свих грађана Црне Горе.

-Данас је тренутак када морамо рећи доста. Не смијемо дозволити да Црна Гора постане талац криминалаца који су поткопали институције ове државе. Наша обавеза је стварање система у оквиру којег ниједан криминалац неће бити изнад закона. У судству се тешко може наћи судија који жели или смије да донесе одлуку о опасним људима о којима говоримо. Тешко ће се наћи судија који може стати на страну правде, јер би тиме довео у опасност себе, али и своју породицу. Не можемо дозволити да криминал има своје политичке представнике, нити да кланови разним методама, међу којима су пребијања, отмице и убиства, спрјечавају реформе ове земље, истакао је Мандић.

У остваривању овог циља предложио је, како каже, доношење посебног Закона о борби против тероризма, као и иновирање Стратегије за безбједност ове земље.

Министар правде Бојан Божовић рекао је да изазова и посла пред прасвоуђем има доста. Рекао је да не заговара идеју да Мојковац добије затвор, а нагласио је да о томе треба разговарати са међународним партнерима. Нагласио је да поглавља 23 и 24, која се тичу владавине права, намјеравају да у преговорима са ЕУ затворе до краја 2026. године.

-Важно је да имамо ефикасан одговор на све изазове, истакао је министар.

Предсједник ПзП Небојша Медојевић рекао је да организовани криминал има политички бекграунд. Он је нагласио да организовани није доминантно настао на улицама, него у кабинетима државних функционера. Истакао је да криминалне организације треба прогласити за терористичке, јер користе екстремне идеологије за нелегитимне циљеве, а један од њих је преузимање власти са улице.

-Ако урадите анализу Скy порука, видјећете о каквим се нелегитимним циљевима ради. Неки од вођа ранијих протеста су давали логистику мафији за убиства. Мафија је настала под руководством бившег режима ДПС-а и Мила Ђукановића, главног оперативца Лазовића а ухапшена је и ранија предсједница Врховног суда. Ухапшен је и ранији главни специјални тужилац и два бивша шефа полиције, нагласио је Медојевић.

Како је истакао, не постоје половична него само радикална рјешења. Државу, како сматра, треба отети од мафијаша и вратити је грађанима. Он је подржао рјешење да се картели прогласе терористичким организацијама, и иновира Национална стартегија безбједности.

Медојевић додаје да у Француској и Италији, али и САД, има законских рјешења која могу да послуже као добар модел. Угрожавање неких права, додаје, јесте ризик који се мора преузети али циљ то оправдава.

Ми смо 30 година имали власт која је промовисала културу насиља, културу шверца, снашао се, зарадио је новац. Нијесмо након промјена направили дисконтинуитет, и даље имамо мит о удби и полицији, нијесмо рехабилитовали политичке затворенике. Ја сам се залагао да се ДПС забрани као политичко крило организованог криминала. То и сада мислим, навео је Медојевић.

Антиртерористички закон, казао је, може да донесе већа оперативна овлашћења истражитељима. А оперативног рада нема, указује, ако су на важним мјестима јатаци организованог криминала. Он је додао да нарко-картели имају своје портале и медије, и преко њих комуницирају са људима у затвору.

-То су стране обавјештајне службе све регистровале, нагласио је Медојевић.

Он је нагласио да све не може да успије, ако се не може увести ванредно стање. Ово су опсежне мјере, истакао је, и мора се увести неки степен ванредности.

-Потребна је подршка и народа јер је чин борбе против организованог криминала врхунски чин патриотизма према својој земљи, рекао је Медојевић.

Указао је да је врло непријатно изненађен ко је у име ове власти именован за црногорског дипломату у Истанбулу (Душанка Јекнић-Пешић.прим.ат).

Предсједник Одбора за безбједност Скупштине Миодраг Лаковић (ПЕС) рекао је да га чуди да Медојевић, као предсједник грађанске странке, предлаже ванредно стање, јер се мора водити рачуна о основним људским правима и слободама. Истакао је да Црна Гора треба да чува основна људска права и слободе и оно што је гагарнтовано Уставом.

Он је поздравио иницијативу предсједника Мандића са Савјета за одбрану и безбједност.

-Каснимо када је апгрејд нашег система у питању, примјена нових технологија. Радикална рјешења, каква чујемо од Медојевића, ја нијесам присталица тога. Мислим да ми на прави начин досад нијесмо искористили ни постојећа законска рјешења, рекао је Лаковић.

Он је нагласио да је важан инструмент закон о одузимању имовине стечене криминалном дјелатношћу, јер се на тај начин криминалне структуре лишавају имовине.

Лаковић је сагласан да треба иновирати Националну стратегију безбједности.

Предсједник Одбора за људска права Скупштине Јован Вучуровић (ЗБЦГ) поздравио је иницијативу Мандића, истичући да организовани криминал држи Црну Гору окупираном 30 година. Исказао је подршку безбједносном апарату у борби против криминала. Навео је да су се након Мандићеве најаве јавили дежурни критичари да нападају такве предлоге.

-Сектору безбједности и правосуђу је потребно хитно оздрављење. Умјесто критика, које се састоје од флоскула и општих мјеста, овдје имамо конкретну иницијативу, рекао је Вучуровић.

Он је рекао да је судство рак рана Црне Горе.

Сагласан сам да нијесу све судије корумпиране, али ми досад немамо ниједну пресуду за нарко-картеле и вјерујем да ће се министар правде са тим сагласити. Ту су реформе најнужније, казао је Вучуровић.

Наводи да је мафија крајем осамдесетих година у Колумбији имала сан да има своју државу.

-У Црној Гори је мафија тај сан остварила. У Колумбији су хтјели да се отарасе Пабла Ескобара а одвдје у вријеме власти ДПС-а скоро и да није били борбе против криминала. Има ли земље у свијету, као у Црној Гори, да се један клан назове полицијски нарко-картел, каже Вучуровић.

Према Скy апликацији, истакао је, након смјене ДПС-а 2020. године мафија је планирала да ликвидира једног посланика, да би однос био 40:40 у Скупштини.

Предсједница Администативног одбора парламента Јелена Недовић (ПЕС) саопштила је како је циљ остварити ефикасне правосудне реформе. Посебно је указала да се мора ојачати законски оквир о свједоку сараднику, јер је то важан инструмент у борби против криминала. Истакла је да је важно имати и добар законски оквир када је у питању одузимање криминалом стечене имовине.

Она је посебно поменула Салвадор, као примјер борбе против банди, гдје је изграђен мега затвор, за 40.000 људи. Тамо су се морале повући неке радикалне мјере, имајући у виду укупну ситуацију у тој земљи, рекла је она.

-Имајући у виду ситуацију у Црној Гори, гдје је постојао полиитички утицај, а и сада можда постоји преко дјелова опозиције, тражила бих неки баланс када су у питању оваква рјешења, рекла је Недовић.

Она је навела да је постојало истраживање по коме је већина затвореника у Спужу млађи од 30 година. То је, подвукла је, алармантно и представља још један показатељ колико је важно да се системски дјелује.

Некадашњи предсједник Уставног суда Милорад Гогић рекао је да подржава идеју предсједника Скупштине и да је битно да се кривично дјело политички утицај на организовани криминал инкорпорира у домаће законодавство.

Подсјетио је да Црна Гора још нема дефиницију нарко картела.

Има рјешење за све, казао је он говорећи о опасности коју има злоупотреба дрога.

Казао је да је идеја сјајна и да неће бити лак и брз пут до реализације конкретних поставки, да је тачно је да је овдје на ивици кршење људских права, али да се мора разматрати и толеранција тога када су у питању терористичке организације.

Савјетник за безбједност предсједника Владе Милојка Спајића, Тодор Горановић, казао је да је у стратегији из 2019. године тероризам означен као пријетња, али ниска.

Рекао је да је ријешеност Владе и премијера Спајића да се боре против криминала неупитна и да ће Мандићева иницијатива имати подршку.

извор: борба

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

БРОЗОВИ АУТОНОМАШИ И СРБИЈА: Туђе писмо и туђи Београд!

ИЗА СЦЕНЕ: Припреме за српски устанак у Албанији 1942 године (15)!

СКАНДАЛ, НЕКИМА СЕ МОЖЕ: „Вијести“ спречавају повећање плата новинарима домаћих медија!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

bijelo polje

ДИСКРИМИНАЦИЈА: У Бијелом Пољу по попису 44 одсто Срба, у локалним фотељaма већином муслимани!

vijesti

СКАНДАЛ, НЕКИМА СЕ МОЖЕ: „Вијести“ спречавају повећање плата новинарима домаћих медија!

srpskakuca

ДАНАС У „СРПСКОЈ КУЋИ“: Округли сто о Србима у Црној Гори!

kralj-nikola-i-kralj-aleksandar-1910.g

МОНАРХИЈА И ДЕМОКРАТИЈА: Петровићи у канџама Броза!

sretenje-2025

У ОРГАНИЗАЦИЈИ СРПСКОГ НАЦИОНАЛНОГ САВЈЕТА: Обиљежавања Сретења и Дана државности Србије!