Српски национални савјет Црне Горе у оквиру манифестације “ДАНИ СРПСКОГ САБОРА”, свечаном академијом у Сали Центра за културу у Беранама обиљежио је 106. година од Велике подгоричке скупштине српског народа и Дан уједињења Црне Горе и Србије.
“За нама су догађаји којима непрестано тражимо значење и смисао. Као што покушавамо да сагледамо будућност. Оно што се тиче прошлости, чини ми се да већ можемо да кажемо, био је то заиста вековни сан целог српског народа да се нађе у о оквиру једне државе,” казао је проф. др Станић.
Он је подсетио да је организована Велика подгоричка скупштина, Велика скупштина у Новом Саду као и разне среске одлуке у Босни и Херцеговини о Уједињењу.
“Велика подгоричка скупштина је била врло изричита, веома јасно је исказала своје ставове поводом уједињења, али знамо шта је уследило после,” казао је Станић и наставио “са зеленашима и сукобима, који су за жаљење свакако. Када се поделимо око политичких идеја, настају сукоби за жаљење”, казао је између осталог је председник Матице Српске.
У наставку програма уручена је годишња награда Српског национоаног савјета Црне Горе „Проф. др Божидар Бојовић – СЛАВА СРБИНУ“.
Комисија за додјелу годишње награде Српског националног савјета Црне Горе, „Слава Србину – Проф. др Божидар Бојовић“, која је установљена поводом Дана уједињења Црне Горе и Србије, једногласно је одлучила да овогодишњу Повељу за хуманост и науку додијели предсједнику Матице српске професору доктору Драгану Станићу (Ивану Негришорцу).
Књижевник Будимир Дубак је у име комисије образложио награду.
“Српски национални савет Црне Горе је одлучио да утемељи повељу за хуманост и науку „Проф. др Божидар Бојовић – Слава Србину“ која ће се годишње додјељивати једном истакнутом Србину,” казао је Дубак.
“Проф. др Божидар Бојовић био је љекар и научник велике домаће и међународне репутације. Један је од оснивача Медицинског факултета у Подгорици. Био је гостујући професор на Медицинском факултету у Крагујевцу. Формирао је прво Одјељење дјечје ендокринологије, у Дјечјој болници у Подгорици. Објавио је преко 250 научних радова у земљи и иностранству, аутор је 13, а коаутор седам монографија и два универзитетска уџбеника. Проф. др Божидар Бојовић је био и велики хуманиста и интелектуалац, који се није ограничавао на област медицине, већ је своја интересовања усмјеравао и на друга поља дјелатности, дајући примјер часног и одважног борца за српски народ у цјелини, а нарочито у Црној Гори, гдје се деценијама спроводи системска дискриминација Срба,” навео је Дубак између осталог.
Он је нагласио да је комисија Српског националног савјета Црне Горе имала тежак и деликатан задатак да одреди ко ће бити овогодишњи лауреат ове престижне награде, чији претходни добитници су проф. др Дарко Танасковић и академик Коста Чавошки.
“Опредијелили смо се за проф. др Драгана Станића, предсједника Матице српске, алијас Ивана Негришорца, једног од најистакнутијих савремених српских писаца и интелектуалаца, због великих заслуга за српску културу и књижевност. Цјелокупно његово, обимно и жанровски разноврсно, дјело у знаку је борбе за интегрализам српског народа и његове културе. То је показао као професор на Филозофском факултету у Новом Саду и у бројним књигама пјесама, прозе, есеја, драма и књижевно-теоријских студија,” казао је Дубак.
Дубак је истакао да оно што Драгана Станића превасходно препоручује за Повељу за хуманост и науку др Божидар Бојовић–СЛАВА СРБИНУ је његово дубинско тумачење феномена аутошовинизма, који је доживио кулминацију у нашем времену, у Црној Гори
“Повеља за хуманост и науку др Божидар Бојовић – СЛАВА СРБИНУ мало је уздарје Српског националног савјета Црне Горе за све што је Иван Негришорац учинио и чини као интелектуалац, писац и родољуб за свој многострадални српски род. С радошћу му уручујемо ово високо признање,” закључио је Дубак.
Предсједник Српског националог савјета Црне Горе др Момчило Вуксановић је уручио награду.
У име организатора присутне је поздравио предсједник Српског националног савјета Црне Горе др Момчило Вуксановић који је казао да се „Дани српског сабора“ у континуитету одржавају преко двадесет година и промовишу заједништво српског народа.
“Наша организација је основана пре 25 година и пре неколико дана смо прославили јубилеј од оснивања Вијећа народних скупштина, претече Савјета,” казао је Вуксановић
Он је истакао да је Вијеће народних скупштина формирано када је тада однарођена актуелна власт одлучила да се Црна Гора издвоји из заједничке државе.
“Ми смо урадили готово све што је било у нашој моћи да то спријечимо, међутим због утицаја разних фактора, недемократских у том тренутку, нисмо успјели, али нисмо се предали,” казао је Вуксановић и навео да је настављена борба кроз Српско народно вијеће и Српски национални савјет.
“Обиљежавање Дана уједињења Црне Горе и Србије, односно Велике подгоричке скупштине српског народа у Црној Гори је један од наших најзначајнијих празника, јер смо ми као организација обновили све оне световне празнике које је српски народ обиљежавао кроз своју историју,” казао је између осталог Вуксановић.
Он је подсјетио присутне да је Српски национални савјет у оквиру манифестације “Дани српског сабора” организовао и “Симпозијума о пјесничком дјелу Благоја Баковића” који је одржан у пријеподневним часовима у Српској кући у Беранама на којем су учествовали еминентни српски интелектуалци из региона.
“Српски национални савјет као организација, а не само ми него и све друге организације српског народа, као и политичке структуре, треба да буду јединствене на путу да будемо заједно са нашом браћом из Републике Србије и Републике Српске. Ако не можемо да будемо у једној држави можемо да будемо једно у култури и тако превазићи граднице између једног народа,” закључио је он.
Реномирани српски књижевници из региона и Црне Горе Мирослав Алексић, Благоје Баковић, Мирко Вуковић, Будимир Дубак, Новица Ђурић, Дарко Јововић, Зоран Костић, Милан Михаиловић, Иван Негришорац, Ђорђе Нешић, Ненад Јеро Раденковић, Селимир Радуловић, Живојин Ракочевић и Радомир Уљаревић рецитовали своје стихове и тиме увеличали ово вече.
За богат уметнички програм током вечери побринули су се Хор “Младенци” и КУД “Лим” из Берана.
Водитељи програма били су новинари Драган Алорић и Ивана Рмуш.
извор: српске новине