Удружење бораца ратова од 1990. године Црне Горе јавно се захваљује сарадницима из Републике Хрватске на достављеној Одлуци Уставног суда Републике Хрватске од 26. 9. 2024. којом се отварају врата уставним тужбама сродника војника ЈНА из Црне Горе убијених по заробљавању у сплитском логору Лора 1992. године.
Ради се о хрватским хуманистима и мировњацима са којима се двије деценије боримо за правду за жртаве Лоре и привођење правди првог одговорног за тешке ратне злочине почињене у том злогласном логору бившег државног тужиоца Републике Хрватске Младена Бајића који из пензије и даље контролише Државно одвјетнштво Републике Хрватске. Наиме, поступајући по уставној тужби Марка Зебића из Суботице, чијег је оца Стојана заробила Хрватска војска у Купресу у априлу 1992 године, а који је потом смртно страдао од повреда нанесених у Лори, Уставни суд је утврдио да надлежни органи нијесу спровели одговарајућу и дјелотворну истрагу околности убиства оца подносиоца тужбе. Уз закључак да је тиме подносиоцу тужбе у процесном поступку повријеђено гарантовано уставно право из члана 21 Устава, којим се гарантује право на живот сваком људском бићу, Уставни суд је Марку Зебићу на име обештећења додијелио 8.000 еура из државног буџета.
Оно што треба истаћи је да је вриједност одлуке Уставног суда првенствено у јавном прекору и опомени надлежних органа Републике Хрватске због недјелотворног и незаконитог поступања у случајевима ратних злочина, а додијељеног новчаног давања у подстицају оштећених да истрају у тражењу својих права.
Из образложења одлуке Уставног суда јасно је да је случај страдања Стојана Зебића скоро идентичан са случајем страдања у Лори припадника ЈНА из никшићко-шавничке и барске групе па ће Удружење бораца ратова од 1990. године њихове породица упознати са одлуком Уставног суда Републике Хрватске и дати им логистичку подршку уколико се одлуче за подношење уставне жалбе. Подсјећамо да је Жупанијско државно одвјетништво у Сплиту, у саопштењу за јавност под називом “Поступање у казненим предметима “Лора” од 17. 12. 2011. године, под назнаком “Лора 3”, саопштило: “Као резултат претходно описаних поступања, посебно сурадње с Врховним државним тужилаштвом Републике Црне Горе те информације једне невладине удруге, затражено је криминалистичко истраживање због сумњи на смртно страдавање групе заробљеника-припадника тзв. “никшићко-шавничке групе”, који су доведени у војни затвор у “Лори” да би били злостављани. У тијеку је провођење наведене обраде ради провјере навода и утврђивања свих околности страдања заробљеника”.
Како тада, тако и данас. У случају »Лора 3« нема помака, државна Тужилаштва Црне Горе и Републике Хрватске и даље одмарају од нерада, а жртвеи њихове породице вапе за правдом. Зато је одлука хрватског Уставног суда сноп свјетлости правде који треба подстаћи.
Радан Николић, директор