ИЗА СЦЕНЕ: Српска општина у Албанији – Врака!

Пише: Дејан Бешовић
Врака је српска општина у сјеверној Албанији у округу Скадра. Регион обухвата насеља смјештена на обали Скадарског језера, неких 7 км северно од града Скадра.Врака је састављена од осам села а сједиште општине налази се у селу Борич . Овај етнографски регион насељавају Срби и Подгоричани (како тамо називају Србе исламске вјере ) и  то је центар српске заједнице у Албанији.
Године 2007. лингвисти Клаус Штајнке и Џелал Илири су радом на терену уврдили тачност навода у литератури из прошлости, о постојању села етничких мањина која говори српским језиком и који припадају Српској националној заједници . У области Скадра постоје следећа села са српском популацијом која говори зетски дијалект српског језика.
Млали Борич
Велики Борич
Борич
Кула Рашка
Грил
Омара
Котрабудан
Балшићи
Деригнат – Скадарско Војводство
Зетска Каменица на Скадарском језеру ,пропојена Албанији 1922 .г.па самим тим гравитира Враци.
По књизи Албанског Академика и предсједника друштва историчара Селами Пулахија који је изучавао и објавио  Скадарски дефтер из 1485 са пописом становништва ,поменути  тврди да на територији Скадарског санџаката нико није говорио албански језик ,јер тада није ни постојало државе Албаније ( установљена Манастирским конгресом 1912 .г у Валони ) ни албанског језика,већ језик Гегаљонских Малесорских племена, који су још од средњег вијека припадали Кучима а сви заједно  Горњој Зети . Selami Pulaha ,Tiranë 1976 .
Због таквог крајње научно објективног става Академика Пулахија, Председник Савјета министара Народне социјалисичке републике Албаније  Енвер Хоџа ,доживотни вођа Албанске партије рада саветовао му је„ да се добровољно повуче са места Предсједника Академије Наука Албаније и друштва историчара, како не би узбуњивао јавност његовим ненаучним ставовима, посебно, академике такозване Косовске Академије наука и уметности, која је установљена после усвајања Устава СФРЈ 1974. г. и наносио зло албанској народности у Дарданији  (по Косовским академицима старо име за Косово ) Zeri i Popullit nn 1297 ,s.2 . Селами Пулаха, није се предао под политичким притисцима албанских власти и бива смијењен декретом Рамиз Алије ,потоњег Председника Президијума Албанске партије рада „као непријатељ марксистичко – лењинистичке идеје савремене Албаније “ – Arrkiv PPSH ,Tirane p.p. 205-23/1977
Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ДУХОВНЕ ПЈЕСМЕ: Даница Црногорчевић – „Помози нам, вишњи Боже“ по тексту владике Николаја Велимировића!

ПОРИЈЕКЛОМ ИЗ ВРАНЕША: Јагош Пурић, ректор Београдског универзитета!

„КУЋА ЂУРЕ ЈАКШИЋА“ У БЕОГРАДУ: Изложба слика Татјане Бурзановић, „Од Дучића до Тагора“!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

pavle-djurisic-1

НЕИСТИНЕ КОМУНИСТА О ВОЈВОДИ: Обмане о Павлу Ђуришићу, Брозове лажи и даље актуелне!

srpska

АНАЛИЗА: Срби на Балкану, БИХ и Српска (19)!

srpska

АНАЛИЗА: Срби на Балкану, БИХ и Српска – злочин муслиманске армије у Казанима (20)!

metodije

УДРУЖЕЊЕ ВАСОЈЕВИЋА „ВАСО“: Честитке митрополиту Методију на устоличењу!

budimir3

ИНТЕРВЈУ, БУДИМИР АЛЕКСИЋ: Срби у Црној Гори одлучни да очувају национални, језички и вјерски идентитет!