Црна Гора је идеално пробно тло за утицај ауторитарних режима – Русије, Кине, као и Србије, који користе политичке подјеле, култоролошке и вјерске везе и економске канале да подрију демократију у земљи. Русија је свој утицај у Црној Гори ширила преко конституената бившег Демократског фронта, сада коалиције За будуц́ност Црне Горе коју предводе Андрија Мандиц́ и Милан Кнежевиц́. То се између осталог наводи у извјештају Међународног форума за демократске студије, при Националној задужбини за демократију (НЕД) – америчкој невладиној организацији која сарађује са цивилним сектором широм свијета, укључујући и Црну Гору.
Ауторка извјештаја извршна директорка МАНС Вања Ћаловић Марковић, званично га је представила у уторак, на виртуелном скупу под називом “Борба против ауторитарног утицаја на Западном Балкану: Црна Гора као пробни случај“.
У извјештају се истиче да ауторитарни актери покушавају да уруше демократске стандарде и праксе не само у Црној Гори него и широм региона Југоисточне Европе у којем, “упркос продемократском и евроатлантском ставу већине влада”, и даље постоје етничке подјеле и распрострањена корупција коју ауторитарни режими користе да се инфлитрирају у политичке системе земаља у региону.
Лидери широм региона интензивирали су нападе на непристрасне медије, независне институције, цивилни сектор… Интеграција у ЕУ нажалост губи привлачност како многи људи широм региона схватају да, осим ако се нешто не промијени, ЕУ представља далеки сан. Страни нелиберални
–Кремљ покушава да утиче на парламентарне изборе у Црној Гори подршком проруским политичким групама, као што је Демократски фронт. Србија јача тај утицај финансирањем просрпских политичких странака, куповином црногорских медија и успостављањем српских културних институција које јачају ставове усклађене са Кремљом, казала је Ћаловић Марковић преноси ВоА.
Према њеним ријечима Кина такође користи корупцију у Црној Гори, као и неповољне уговоре о кредитима, и себе представља као бенигну економску силу усредсређену на економску, научну и културну сарадњу – док истовремено јача свој политички утицај.
У извјештају се упозорава да комбиновани утицај Русије, Кине и Србије – “која је све више аутократска” – представља огроман изазов за аспирације Црне Горе да се придружи Европској унији, али и за здравље њене демократије.
извор: цдм