Јуче, 21. септембра 2024. навршило се тачно 120 година од историјског догађаја који се одиграо 1904. године, крунисања Њ.В. Краља Петра I, Југословенска кинотека организовала је премијеру дигитално рестаурисаног филма о крунисању као и пригодну изложбу, којој су присуствовали Њ.К.В. Престолонаследник Александар и Њ.К.В. Принцеза Катарина.
-На данашњи дан пре тачно 120 година, у Саборној цркви у Београду крунисан је мој прадеда Краљ Петар I Карађорђевић, један од највољенијих владара нашег народа. Од ступања на престо, мој предак се суочио са великим изазовима, како на спољнополитичком тако и унутрашњем плану. Борио се са њима како је најбоље умео, али увек остајући искрен и чистог срца. Из богатог завештања његове владавине, посебно се истичу увођење и јачање политичког либерализма, парламентаризма, демократије и њених институција у политици и у свакодневном животу Србије. Наравно, не смемо заборавити донету слободу, непокорност завојевачима и неправди, и пре свега државотворност. Његов допринос нашем народу и Отаџбини, заоставштина његовог времена, живе и данас, на шта сви треба да будемо поносни и да се са љубављу и поштовањем сећамо великог владара, изјавио је Њ.К.В. Престолонаследник Александар поводом великог јубилеја. Захвалио је Југословенској кинотеци што с великом преданошћу чува овај историјски тренутак и додао да је народ Србије срећан што има овакво културно благо, какво је филм „Крунисање Краља Петра“.
Догађају у згради Југословенске кинотеке присуствовали су и Њ.Е. Никола Селаковић, министар културе Србије, Њ.Е. Лука Гори, амбасадор Италије у Србији, г. Југослав Пантелић, директор Југословенске кинотеке, г. Александар Ердељановић, заменик директора за филмско-архивску делатност Југословенске кинотеке, чланови Саветодавних тела Круне, као и други угледни гости из света, уметности, културе и јавног живота Србије.
На изложби су приказане бројне историјске фотографије са овог важног догађаја. Краљевски Двор је са великим задовољством помогао Југословенској кинотеци у обезбеђивању материјала за изложбу.
Круна Краља Петра I Карађорђевића изливена је од бронзе са ручке Карађорђевог топа, заплењеног од Турака у Првом српском устанку. Осим бронзе, круна има позлату, емајл и синтетичко драго камење. Овакав вид израде најважнијег симбола краљевске власти, јединствен у свету, извршен је по изричитом захтеву Његовог Величанства, који је био познат као веома скроман човек који није желео да се на његово крунисање троше баснословне своте новца, а и због симболике коју у себи носи топ којим је деда Краља Петра Првог, Врховни Вожд Карађорђе, извојевао слободу српског народа и ударио темеље модерне српске државе.
„Крунисање краља Петра I Карађорђевића и Путовање кроз Србију, Нови Пазар, Црну Гору и Далмацију“ је најстарији сачуван филмски документ о српском народу, као и других суседних народа, a филм се води на листи филмске грађе коју је установљена на основу одлуке Влада Србије од изузетног значаја под редним бројем један. Филм је ушао у историју светске кинематографије, јер је у њему међу првима примењена класична демонстрација техника саопштавања неке вести у филму.