Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Авганистан лекција за Балкан

Драматично талибанско преузимање Авганистана и пораз тамошњег америчког двадесетогодишењег пројекта изградње нове нације, претворио се у његов слом са геополитичким посљедицама, сматрају аналитичари. Упозоравају да догађаји у Авганистану могу да буду лекција земљама Балкана гдје је такође присутан вишедеценијски амерички утицај и интерес.

Американци су дошли у Авганистан да праве мир, а створили су дестабилизацију и хаос. Зато Кинези упозоравају Тајван да схвате Авганистан као “лекцију” јер би и они могли да слично да прођу уколико их САД напусти. И у Авганистану су Американци имали своје институције и високе представнике па видимо како су прошли, каже аналитичар Драгомир Анђелковић.

Та држава се урушила врло брзо након што су се они повукли. Направили су хаос, а наводно су дошли да праве мир. Исто то раде и код нас. Довели су своје високе представнике који, као што је то Инцко радио, изазивају сукобе накарадним одлукама. Као што се Авганистан урушио након повлачења окупатора, то ће се десити и са БиХ – упозорио је Анђелковић.

Предсједник Скупштине Србије Ивица Дачић каже да је Србија до сада углавном трпила посљедице свјетских криза, а Авганистан је једна од првих земаља која је признала Косово. Открио је да је Београд био посредник у преговорима талибана и представника доскорашње власти, све док то нису преузеле велике силе.

Док сам био министар спољних послова, у Београду смо организовали мировне преговоре између власти Авганистана и талибана, три пута су долазили, ја сам био домаћин. Овдје су били представници Савета за мир и Талибина и фракција, а предјседник се уључивао видео линком – рекао је Дачић.

Дачић је додао да су велике силе, када су то видјеле рекле да ће то урадити у Дохи.

– Резултат смо видјели – истиче Дачић.

Посљедица дестабилизације у Авганистану, увођење шеријатских прописа и проглашење исламског емирата подразумијева напуштање земље најприје људи који су били лојални бившим авганистанским властима, а затим муџахедина и осталог становништва. За прихват Авганистанаца међу првима су се јавили Косово и Албанија.

– За БиХ је претпоставка да их већ са Пакистанцима има око 12.000. Када се све те бројке узму у обзир, бојим се да она паралела из деведесетих година о вези између Авганистана и БиХ поново не буде успостављена управо захваљујући америчкој вољи и њиховим геополитичким интересима – нагласио је стручњак за тероризам Џевад Галијашевић.

Реално је очекивати помјерање становништа из Авганистана, а Босна и Херцеговина и Србија не могу да издрже такав масовни прилив становништва, нити имају могућности да га зауставе.

Процес ће бити дуготројан, долазиће на стотине миграната. Србија нема капацитета, ни техничких, ни системских, ни прихватних да одговори на било које значајније повећање и останак миграната – каже Радођ Ђуровић из Центра за заштиту и помоћ тражилаца азила.

Према подацима Центра за тражиоце азила у Србију свакодневно улази око 150 људи, а за првих шест мјесеци тај број је износио више од 27.000, међу њима су у највећем број Авганистанци. За очекивати је да тај број буде много већи.

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ДА ДЈЕЦА ЗНАЈУ ШТА ИХ ЧЕКА УКОЛИКО НЕ УЧЕ: Бењамина Карић испред Гимназије у Сарајеву поставила тенк!

СЈУТРА У ДАНИЛОВГРАДУ: Вече посвећено Бранимиру Шћепановићу!

ЧИКАГО: Гала вече Срба за подршку Доналду Трампу!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

dilas

ЏАБЕ ПАО БЕРЛИНСКИ ЗИД, ЏАБЕ ЕУ РЕЗОЛУЦИЈЕ О ОСУДИ ТОТАЛИТАРНИХ РЕЖИМА: Монтенегрини додјељују награду “Милован Ђилас”!

bera6

ВАСОЈЕВИЋИ: Српске организације без основних услова за рад!

krnovo1

КРНОВСКИМ СТРАДАЛНИЦИМА

pogled2

РУСКИ ПОГЛЕД: Напријед – ка светим оцима!

bistr3

АЛБАНЦИ ТРАЖЕ РЕЗОЛУЦИЈУ, ПРИДРУЖУЈУ СЕ МУСЛИМАНИ, СРБИ ЋУТЕ: Осуда злочина у Балканском рату и Шаховићима, масакр комуниста над црногорским четницима у Словенији нико да помене!