У Цветном парку у Беранама у среду је откривена спомен биста капетану црногорске војске и официру руске војске Александру – Лексу Саичићу, човеку рођеном у оближњем селу Виницка, који је славу родних Васојевића пронео широм света. Спомен обележје открили су председник општине Беране Тихомир Богавац и амбасадор Руске федерације у Црној Гори Владислав Маслеников, у оквиру свечаног обежавана 21. јула, Дана општине Беране.
– Бројне медаље, заслуге и ордење красиле су Лексов подвиг. Његова сабља којом је у двобоју посекао јапанског самураја, љубоморно се чува у војном музеју у Москви. У временима када се храброст доказивала, не само речима, него и сабљом и тада је доказао и показао да овај крај може да се дичи својим људима. Биста у Цветном парку од данас обавезује на памћење и вечиту захвалност васојевићком јунаку Александру – Лексу Саичићу. Опеван у многим песмама, наш Лексо је заслужио да му се дивимо и поклонимо његовом јуначком подвигу, а васојевићко племе са поносом да носи сећање на њега – казао је председник општине Беране Тихомир Богавац.
Амбасадор Руске федерације у Црној Гори Владислав Маслеников истакао је да је име Александра Саичића давно ушло у историју и додао да о његовој одважности пред непријатељем на ратиштима има много легенди.
– Ми у Русији се добро сећамо подвига Александра Саичића који је током Руско-јапанског рата херојски одбранио интересе Русије. Пре пет година Удружење Козака и Ноћних вукова упутило је Општини Беране иницијативу да се подигне спомених Лексу Саичићу. Предлог је наишао на одобравање и уз велико залагање појединих људи из општине, на Скупштини је донесена позитивна одлука. Данас, у Цветном парку, удружују се два велика јунака и ратника. Има ли веће части него бити у друштву вероватно највећег генерала икада – генерала Жукова. За сада се у парку налазе само ратници, али се надам да ће им се убрзо „прикључити” и неки значајни људи – књижевници, научници и великани којима се и наша земља и Русија поносе – казао је амбасадор Маслеников.
После победе у двобоју са самурајем у Манцурији, Александар Лексо Саичић постао је каваљер Ордена Свете Ане, највећег руског одликовања, као и власник мноштва других признања. Уз то, руска влада му је одредила своту од четрдесет наполеона у злату годишње, и то до краја живота. У далекој Манџурији унапређен је у чин капетана и до краја војне командовао је коњичким ескадроном Амурског драгонског пука. Сабља којом је савладао самураја данас се чува у Војном музеју у Москви.
Извор: Новости