Епископ Григорије је у интервјуу агенцији Бета казао да је избор Епископа Јоаникија за Митрополита црногорско-приморског био недвосмислен и да није постојала никаква могућност да се нешто друго деси.
Говорећи о избору Методија и Исихија за епископе, Владика Григорије је истакао да је већ 22 године члан Сабора СПЦ и да одавно Српска Православна Црква није добила два тако добра епархијска архијереја у једном тренутку.
–Обојица имају велико искуство, Владика Исихије је био игуман манастира Ковиљ, а Методије игуман манастира Светог Петра на Цетињу. Њихов допринос Цркви ће бити огроман, рекао је Владика.
После овог Сабора, додао је Владика Григорије, стекао сам утисак да се наша Црква на прави начин обнавља.
–Ово је био први Сабор СПЦ с новим Патријархом Порфиријем. Сабор је био искрен, отворен, са пуно слободе и добронамерности. Било је и момената који су били тешки за превазилажење, али језик којим се говорило је био црквени и на једном озбиљном нивоу, оценио је Владика.
Упитан да ли и када очекује да ће бити потписан Темељни уговор између СПЦ и Владе Црне Горе, владика Григорије је рекао да ће сада, када је цетињска катедра попуњена, Темељни уговор бити потписан у најскоријем року.
–Као што нисам имао сумњу да ће Владика Јоаникије бити изабран за Митрополита, тако немам никакву сумњу да ће Темељни уговор ускоро бити потписан јер имам поверење у људе који су на власт у Црној Гори дошли на таласу литија. Међу њима не постоји нико ко не поштује СПЦ, само је потребно да се усагласе сви детаљи уговора, оценио је Владика.
На питање Бете да ли се Сабор бавио заштитом манастира СПЦ на Косову и Метохији, обзиром да албански политичари и историчари све интензивније покушавају да српско културно и духовно наслеђе преименују у косовско, па чак и албанско, Владика Григорије је казао да је ту тему потенцирао управо Патријарх Порфирије.
–Ту је значајно дело направио и Владика западноамерички Максим објављујући књигу о нашем културном, историјском и духовном наслеђу на Косову и Метохији. Моја иницијатива је била да морамо што више да говоримо у Бриселу и на Западу уопште, шта српски народ има на Косову. Мислим да ћемо у том правцу, као Црква, деловати још боље и снажније, рекао је он.
Упитан да оцени учинак поглавара СПЦ Порфирија у протекла четри месеца, владика Григорије је казао да патријарху „неће бити лако“.
–Прерано је оцењивати рад Патријарха. Сви ми архијереји би требало да помогнемо патријарху Порфирију, јер је смисао Цркве да научимо да нико не може ништа сам, а да сви други опет не могу без тога једнога. Постоји много задатака пред Патријархом, треба му дати времена, а он ће се сигурно ухватити у коштац са свим проблемима, истакао је Епископ дизелдорфски.
Коментаришући често појављивање Патријарха Порфирија међу обичним светом, Владика Григорије је рекао да потези Патријарха показују нешто за чим људи теже, а то је нормалност.
На питање Бете да ли ће СПЦ у наредном периоду одолети притисцима и мешању власти када је у питању унутрашње уређење Цркве, као што је то било посебно изражено уочи изборног Сабора, владика Григорије је казао да сигурно хоће.
–Ми архијереји ћемо сви заједно спречити да се било ко меша у наше унутрашње односе и устројство. То смо већ показали када смо у суботу изабрали Методија и Исихија за владике, као и неколико перспективних младих људи за викарне епископе, закључио је Епископ дизелдорфски и немачки Григорије у интервјуу за агенцију Бета.