-Дејтонски споразум никога не задовољава и САД су требале рат у БиХ зауставити са јасним исходом – подјелом БиХ, рекао је бивши британски дипломата, аналитичар и директор агенције Нова Европа Тимоти Лес у интервјуу за Глобус. Истакао је да би се подјелом БиХ успунила жеља Срба и Хрвата, те успоставила бошњачка држава.
Лес је нагласио да је Вашингтон оптеретио БиХ са споразумом који ни једна од „локалних страна“ није прихватила и сада га покушава ревидрати.
– Главни резултат је био продужење рата, иако путем политике, а не борбе, на штету било каквог економског развоја земље – изјавио је Лес.
Он каже да нико нема одговор како побјећи од „дејтонске баријере“.
– Моје је мишљење да се БиХ треба преобликовати у високо децентрализовану земљу – каже Лес за Глобус.
Истиче да би се таквом подјелом омогућило да свака национална група води своје послове.
Лес каже да то не би одговарало Бошњацима, који имају моћ вета.
– САД су јасно ставиле до знања да неће наметати уставну реформу. То значи да ће се локална борба наставити, вјероватно усљед неке међународне кризе која одвлачи пажњу САД и омогућава Србима и Хрватима да се одвоје без ризика од казне – навео је Лес.
Лес је коментарисао и словеначки нон пејпер о промјени граница на западном Балкану, те истакао да стварни проблем јесте етничко питање.
– Немамо пуно доказа, али из мог читања ситуације, Љубљана је одлучила ставити идеју прекрајања граница на сто, јер је као блиски сусјед забринута због парализе у региону и вјерује да се нешто мора учинити. За разлику од претходних међународних покушаја да се Балкан „поправи“, који су избјегавали праве проблеме и који су зато пропали, Љубљана вјерује да је дошло вријеме да се ријеши основни узрок посусталости у регији – истиче Лес у интервјуу за Глобус.
Лес каже да је Балкан оптерећен неоствареним жељама Срба, Албанаца и осталих да остваре националне државе и додаје да неће бити мира нити било каквог развоја док се та тежња не оствари.
Лес је истакао да француско-њемањчки нон пејпер представља само понављање.
–То је основно понављање дугогодишњег става ЕУ о томе како треба ријешити косовски спор, који се враћа на Ахтисаријев план из средине 2000-их. Вјероватно је тај нон пејпер, као што је Србија тврдила, потекао из Брисела, а из тактичких разлога објелоданила га је Приштина. Али предлози изнесени у њему неће ништа промијенити, јер ни Ахтисаријев план није успио. Компензација која се нуди Србији није довољна. Србија може прихватити замрзнути сукоб на Косову и чекати тренутак када ће размијенити Космет за Републику Српску – рекао је Лес.