‘-Нећу поднијети оставку бар не мојој вољом, сачекаћу одлуку Скупштине, радићемо исто као на почетку до краја мандата, поручио је министар правде, људских и мањинских права Владимир Лепосавић у емисији “Слободна зона” на Првој Телевизији. Он је казао је да за њега није било промјена у раду у последњих мјесец и по дана од кад је покренуто питање његове смјене. Истакао је да ће Влада опстати, и његово разрјешење нити разрјешење било којег министра неће довести у питање њен опстанак,
–Ништа се није промјенило нити у мом раду нити током овог периода.. Влада ће опстати и моје евенутално разрјешење неће довести у питању опстанак Владе, да ли ће она радити другачије видјеће се, казао је он.
Казао је да министарство у последњих мјесец дана ради нормално, чак и интензивније и посвећеније него раније.
–Ми имамо много оног што је било планирано јер смо обећања дали грађанима. Добар дио посла смо завршлили наше иницијативе иду на Владу, управо зато јер ми не лицитирамо. Како год скупштина одлучи ја ћу бити миран јер сам дао свој максимум, и резултати ће бити одлични. Сваког дана се ради редовно, са члановима Владе се комуницира нормално, да би се урадило што више, казао је он.
Лепосавић је истакао да су огромни медијски напади на њега, истакао је да је задовољан својим радом без обзира шта ће будућност да донесе.
-Очекивања везана за Закон о слободи вјероисповијести су испуњена. закон је припремљен у рекордном року, ушли смо у канцеларије 7. децембра и у рекордном року од двије недјеље смо завршили, додао је Лепосавић.
Истакао је да је међународна заједница оцијенила позитивним Закон, те да је то један примјер да добро раде свој посао.
–У измјени закона учествовао је сваки грађанин Црне Горе, својим масовним и мирним протестима који су трајали годину. Протести су уродили плодом и то је модел за будућност. Дефинисали смо јасну вољу грађана, казао је министар правде.
“Оптужују ме, иако не негирам геноцид”
Лепосавић је да га оптужују, иако није негатор геноцида.
–Са те политичке стране и медијске стране које ме нападају, желе да будете негатор геноцида. Креира се атмосфера полуратна, која има за циљ политичку корист. И доносила је политичку корист до сада јер је током 30 година постављано то питање. Злоупотреба жртава је највећа кад се користи у политичке сврхе, тврди он.
Напоменуо је да је у овом случају јасно о чему се ради.
–У писмима које сам добио од грађана српске националности наводи се да се прича о томе да се не стаје ни на једну страну и да се избјегне политика. Централна тема је да је нама потребно помирење, а не понижење. Мире се слободни људи, а споразум који је ваљан је онај који се склапа између слободних људи, рекао је он.
Лепосавић је казао да је током каријере избјегавао да говори о страдањима да се не би њима манипулисало.
–Ако се некоме намеће кривица онда нема повјерења. Мени се приговорило о томе да ја не поштујем одлуку Хашког суда. То је тачно. Једно је признати пресуду, а друго је критиковати рад неког суда, као да је Хашки суд неки тотем, додао је он.
Лепосавић је истакао да је гротесно да партија са тим врхом прича о Сребреници и покреће то питање.
–Знао сам да је питање ДПС-а злоупотреба. Трудио сам се да не прецјеним самог себе, али јесам јавност. Очекивао сам да мој одговор схвате као јасан. Ово питање није дошло сада и није сада незгодно, одрастао сам уз ово питање преко којег се стварао хаос и употребљавало да се неко таргетира. Ја не видим да смо заслужили и нити да после 30 година треба да се понашамо као злочинци који избјегавају одговор на таква питања. Мој одговор на питање је имао за циљ да заштитим сребреничке жртве. Постављајући питање мени који сам тада имао 13, 15 година и који припада Србима као да је сваки појединац кривац, ви код људи којима постављате то питање изазивате огорчење. И то је за оне који жели да завађа савршена ситуација, поручио је он.
Напоменуо је иако је рекао да не негира злочин, људи и даље говоре о томе.
–Медији и појединци желе да манипулишу и да једни људи стално буду негативци. Етикета да су Срби геноцидан народ се тако индиректно ставља једном народу, додао је Лепосавић.
Није посвађао Владу са међународном заједницом због изјава о државном удару
–Што се тиче државног удара ја сам свјестан да ће ме критиковати дио јавности, ја сам јасно рекао свој став за који мислим да је био моја дужност. Нећу до краја рећи да је било монтирано, грађани могу да мисле да је став политички, моја дужност је била на то да упутим. Ако нас данас не брине што је неко неправедно осуђен, можда сваког од нас то некад задеси, напоменуо је он.
Истакао је да није посвађао Владу са међународном заједницом, те да има контакте са међународним институцијама.
-Некад мислим да сам агилнији од министарства које је задужено да се бави тиме, додао је он.
Подсјетио је на катастрофу у најави, када је планирано да се смањи број посланика у Скупштини за један.
–Ја сам тад обавијестио међународну јавност да то не смије да се деси и то се није десило. Не видим да је Црна Гора посвађана са међународном заједницом, поновио је он.
Како је подсјетио, он је после неуспјелог избора Врховног суда у Судском савјету радио са правницима да се припреми Закон о судовима, како би Врховни суд сада слао најмање три кандидата за избор.
Једнако према свим вјерским заједницама
Што се тиче односа према вјерским заједницама напоменуо је да иако је Србин и православац, његов ресор ће све третирати једнако.
-Јасно ће бити одређена праведна правила, једнака за све која би елиминисала да вјерске заједнице имају било какав сукоб. Све ће бити јасно и транспарентно, казао је он.
Лепосавић је истакао да је у плану Нацрт закона о амнестији за лица која су неосновано законски кажњавана током литија.
–Свим људима који су се сусретали са полицијском бруталношћу, којих није мало, ће на одговарајући начин Влада и држава показати да о њима брине, додао је.
Темељни уговор са Српском православном црквом
–Ми смо у тиму гдје су били представници Министарства и Владе се срели са представницима СПЦ и усагласили тај текст. То је споразум који је и раније предлаган, мало коригован и у том смислу тај посао је завршен. То се десило прије мог разрјешења. Јасно је да уговор склапају предсједник владе и патријарх, наравно да они могу да овласте друга лица, али ја о томе не полемишем то је између предсједника Владе и врха цркве да договоре модалитет, казао је он.
Лепосавић је напоменуо да је непотребно и да не постоји правна обавеза да се у Скупштини ратификује Темељни уговор.
–У случају СПЦ и Исламске заједнице нема потребе да се уговор ратификује у парламенту. Не видим да је то потребно, та тема је сувишна. Створени су сви услови да се уговор са СПЦ потпише, увјерава он.