Полагањем венаца и цвећа и светом литургијом у Цркви Светих апостола Петра и Павла обележен је Дан сећања на жртве усташког злочина – геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.
-Тих 50 година се догодили крајем деведесетих година прошлог века. Наши партнери из међународне заједнице не могу да разумеју наше проблеме у БиХ, каже Додик.
Оно што је страшно на том месту је, истиче Додик, тишина.
–Волим свој народ, Републику Српску и Србију. Не мрзим никога и желим да живимо у миру. А наш синоним за мир је Република Српска. Србија и РС су гаранција мира на Балкану, казао је Додик.
Председница Републике Српске Жељка Цвијановић истиче да се и ове године Дан сећања на жртве усташког злочина обележава са руководством Реупблике Србије да би се сачувало сећање на жртве убијене на најстрашнији начин.
–Над бруталношћу злочина у спровођењу полтике истребљења згражавали су се и по злу познати нацисти, а захвљујући преживелим у пробоју Јасеновца истина о јасеновачким логорима смрти добила је прилику да угледа светлост дана коју морамо да сачувамо од сваког облика историјског ревизионизма, нагласила је Цвијановићева.
Према њеним речима, неговање историјског памћења важно је како и за саме жртве тако и за будућност коју можемо изградити само ако будемо учили из сопствених грешака.
–Никада се не сме дозволити да заборав прекрије наша страдања, што је као тешка лекција на наплату дошло дведестих година прошлог века, навела је Цвијановићева.
Истаклаје да је испит положен 9. јануара 1992. године када је створена Република Српска. “Цена стварања РС је огромна али је много мања од оне коју смо платили у Јасеновцу и широм НДХ када нисмо имали своје институције”, додала је Цвијановићева.
-Сада имамо два основна задатка – живети као свој на своме и чување мира да би генерацијама које долазе оставимо безбедно, стабилно и перспективно окружење у којима могу живети без страха од нових сукоба, рекла је, између осталог, Цвијановићева.
–Јер то је залог за будућност деце, да немамо више хумке и нова страдања. Нови Јасеновци и нове ‘Олује‘ неће се више догодити нашем народу. Сећање, једину препреку овим злочинима не смемо више никада да изгубимо, истакао је Вучић.
Председник Србије рекао је да данас сви имамо обавезу да говоримо.
Овакав злочин, наводи Вучић, може и сутра да се догоди неком другом и “ми морамо да га спречимо на време, овако говорећи, не штедећи ни себе говорећи и када смо ми чинили злочине, јер то мора да прави разлику између нас и других”.
–Свет у коме нечије име од колевке до гроба не сме да буде споменуто, свет клања, више не сме никада да постане могућ. Ми такав свет данас спречавамо. Данас подсећајући на страхоту која нас је снашла подсећамо и на злочин који је у наше име почињен спремни да га никада не заборавимо, јер је разум једини одговор на оволику несрећу, истиче Вучић.
Председник Србије Александар Вучић рекао је у обраћању у Доњој Градини да је тешко не остати нем над овим костима набијеним у плитку земљу.
“Овде када дођем сетим се речи Симона Визентала који је убеђен да се историја понавља, а са њом и злочин. Упозоравао је да су информација и прича о том злочину начин да се не понови.
Овде смо да укажемо поштовање онима који су страдали, али и да се не понови никада више”, казао је председник Вучић.
Тако масован злочин тешко је данас схватити, каже председни и додаје да се догодио у Јасеновцу, Јадовну, Пагу, Пребиловцима, учионицама…
–Убити Србина званично није био грех. Они који нису имали право на име и на веру и нацију. Чак је и име српска православна вера био забрањен. Таква дехуманизација није била забележена ни у нацистичкој Немачкој. Убијани су и Роми и Јевреји, а понајвише Срби. Не постоји израз који здравој свести може да приближи размере, боје, укус, бол тог злочина, истиче Вучић.