Икону Богородице Филермске отели су из манастира Острог агенти УДБЕ 1952.г, потом је украден из касе УДБЕ у Титограду највећи -централни драгуљ прије 1978.г, а данас је разваљују шрафцигером и платно иконе сјечу скалпером у Народном музеју Црне Горе на Цетињу ( гдје jе тадашња власт дала музеју привремено на ,, чување” ).
Oпштинска власт Цетиња имала је сулуду намјеру да је ” потопи” у Цетињску пећину из које је вода плавила Цетиње у фебруару 1986.г
Изјава Александра Беркуљана из Народног музеја Црне Горе:
-Током експертизе прије неколико година видио сам даје икона у ужасном стању. Тада сам направио серију снимака поларизованим свијетлом, што значи да сам користио одређене филтере и снимио макро и микро детаље. Они указују да је површина иконе екстремно деградирана, да се ради о инкаустици, о слици која је рађена воштаном бојом, тј. тинтом отопљеном у воску, наводи Беркуљан.
Временом је, каже, та боја претрпјела тешка оштећена, а под увећањем види се да личи на крљушт и постоји опасност да отпадне. Не ради се о слици која је рађена техником уље на платну или темпером, како се раније мислило.
-На грунду не постоји подлога, тај слој боје директно је нанесен на грубо јутино платно, које би могло да се анализира и да се утврди тачно вријеме када је настало, казао је Беркуљан.
Он је указао и на оштећење оквира иконе, које је настало деведесетих година када је на Цетиње дошла Ђованела Ферарис Берте. За потребе њеног истраживања икона је први пут растављена, а оквир је оштећен када су надлежни, нестручним руковањем, покушали да отворе икону шрафцигером. Оштећење до данас није санирано.
Према мишљењу Беркуљана, Црна Гора нема довољно техничких ни стручних капацитета да заустави пропадање иконе и даје на неки начин обнови.
-Колико ја знам, нико се код нас не бави инкаустиком, нити конзервацијом воштане боје. Ту је и проблем температурних отклона. Ако је већа температура, постоји опасност да се боја истопи или отпадне. Икона је већ у фази када изгледа као крљушт. Испуцала је читавом својом површином. У приложеним сликама виде се мјеста тих оштећењ”, рекао је Беркуљан.
Извор: фејсбук Јован Маркуш