Сваког минута у свијету се искористи и баци три милиона заштитних маски, а многе завршавају у природи и представљају праву еколошку бомбу.
Заштитне маске су направљење од пластичних полимера, који у природи шире такозване микро и нано пластичне честице, дијаметра мањег од пет милиметара. Микропластика, укључујући и ону која настаје разлагањем заштитинх маски, оставља у природи отровне материје као што су тешки метали.
Организације за заштиту околине упозоравају да, будући не постоје упутства како одлагати и ријешити се заштитних маски, расте опасност од даљег загађења околине. Ранија научна истраживања су показала да 14 милиона тона микроплатике завршава на морском дну, загађени су најудаљенији дјелови планете, као што је Антартик и највеће морске дубине. Микропластика из мора често завршава у тијелима морских животиња, укључујући и оне које једемо.
Друго истраживање потврдило је да једући морску храну седмично унесемо у наше тијело пет милиграма микропластике, што је исто као када бисмо једном седмично појели фино самљевену кредитну картицу.
У Италији искориштене заштитне маске завршавају заједно са осталим смећем, али с обзиром на количину, неке специјализиране фирме већ раде на изради посебних контејнера како би се, будући да су направљене од пластике, и заштитне маске рециклирале.