Ни након што су потврђени резултати поновљених избора за Сребреницу, бошњачке партије не мире се са поразом. Њихови лидери, под патронатом Исламске заједнице, потписали су изјаву о политичком програму и положају Бошњака у тој општини. Најављују закон и системску декларацију, којим би из Сарајева и Федерације, у том дијелу Српске креирали образовни систем, привредни амбијент, здравствену заштиту…, с коначним циљем да се Сребреница, супротно Дејтонском споразуму и Уставу БиХ издвоји из Републике Српске, и да јој се додијели посебан статус.
Уочи прошлих избора реис Исламске заједнице Хусеин Кавазовић, нимало толерантно и мирољубиво, “митинговао” је из далеке Швајцарске да се не дозволи “да Влах буде начелник Сребренице”! Након посљедњих, поновљених, у својим одајама окупио је бошњачку “елиту”. Одлучили су потписима из Сарајева да “реновирају” Сребреницу.
–У року од 60 дана израдити свеобухватан програм опстанка и одрживог развоја повратника у том дијелу БиХ” који је, како то пишу на папиру, тренутно у саставу Републике Српске; омогућити им здравствену заштиту у Федерацији, изградити босанскохерцеговачке школске центре, из свих буџета – од општине до БиХ, издвојити до 2 одсто за повратнике, и на крају донијети нови Статут којим би Сребреница добила посебан статус и била проглашена регијом од европског значаја. Ово је само дио сарајевског папирантог плана уочи избора 2022. године.
– Да се заједнички изађе на изборе, да се заједнички иде на то да Федерација посебно снажније финансијски подупре пројекте у Републици Српској и повратнике. Шта нама значи дати један или два одсто од буџета, неких 50 или 100 милиона од буџета који је преко 5 милијарди – каже Бакир Изетбеговић, предсједник СДА.
И “изјаву” су потписали сви осим лидера СДП-а. Нермину Никшићу “засметала” је медијација вјерске заједнице. Но зато је на принципима “медијатора” сачинио Закон, који ће на усвајање понудити прво сарајевском, а онда осталим кантонима. На крају и Федерацији. Лимитирао је и доњу границу издвојеног новца. Најмање 250.000 марака годишње из сарајевског буџета.
– Имамо урађен драфт закона о помоћи грађанима Сребренице, понављам не властима него грађанима Сребренице који ћемо врло брзо упутити у процедуру – поручио је Никшић.
За три деценије из Сарајева пут Сребренице отишле су не стотине хиљада, већ милијарде марака – буџетских и донираних средстава. Само су се негдје на том путу “загубиле”. Начелник Сребренице пита није ли, овај пут уз планове за ново прање пара, по сриједи и приземно негирање легитимних институција.
– Оно што се дешава свакодневно јесте настојање да се укине Република Српска, да се атакује на њене институције. И ово је један атак да обиђу институције, односно општину па да усмјеравају нека средства за Бошњаке – тврди Грујичић.
А посљедњи пут када су из Сарајева пројектовали “бољу будућност” за Бошњаке Сребренице, опустошено је цијело једно село.
– Они су једно село Љесковик иселили таквом политиком, иселили су 30 породица и 14 дјеце. То су покушали и сада и мислим да би народ требао коначно да се обрачуна с њима – каже мјештанин Бего Бектић.
Ако не народ Сребренице, институције Републике Српске, сигурно хоће. Јер уставни и сваки други капацитет, за то имају. Игора Жунића више брине “интеграционе снаге” из Српске на чију помоћ сарајевске “патриоте” рачунају.
– Вријеме ће показати које су то струје мада у дјеловању појединих партија у Српској то се већ осјети. У суштини каква год Резолуција да буде сви потписници морају знати да је Српска неупитна у својој надлежности, да ништа не могу урадити мимо институција Републике Српске – рекао је Жунић.
Да је сарајевска жеља за помоћ повратницима искрена, погледали би прво у властито “бајковито” двориште. А тамо у мандатима нису могли да пронађу ни 17 Срба за Дом народа. Ако је Бошњацима толико лоше у Српској, па и у Сребреници како је могуће да их се према посљедњем попису, 180.000 вратило. Наспрам ни 50.000 Срба у Федерацију. И зашто Срби бајковиту и богату Федерацију и даље напуштају!?
Извор: РТРС