Својим интервјуом у Дневним новинама, посланик и предсједник ОО ДПС Беране, Богдан Фатић, само је потврдио да ДПС стоји иза иницијативе да се улица у Беранама назове по Ратку Младићу, иза ујдурми око графита на огради Османагића џамије у Подгорици и на Хаџи Исмаиловој џамији у Никшићу, казао је посланик Демократа, Албин Ћеман.
–Суштински, и када су у питању ефекти на које рачунају, нема никакве разлике између исписивања имена ратног злочинца на табли са називом улице, на неком зиду или у неком интервјуу. Без обзира на контекст у којем се јавља, актуелизовање имена која персонификују деведесете, увијек има за циљ регенерисање подјела у тренутку кад их је рационалнији и већински дио становништва одлучио да остави иза себе и одлучио да гради будућност на једини могући начин: у миру и заједништву са комшијама без обзира на то како се они национално или вјерски осјећали. То су јуче показали и свештенство цркве и грађани Никшића који су послали јасну поруку да су они који су исцртали графите на Хаџи Исмаиловој џамији духовна биједа. Томе ни ја, ни Демократе, немамо шта да додамо, наводи се у саопштењу.
Ћеман подсјећа „да Ратко Младић којег Фатић помиње није једино име из репертоара ДПС-а за реактивирање деведесетих година.“
–Ових дана, медији у служби ДПС-а као показатељ врлине бивше власти радо наводе то што четнички војвода, Војислав Шешељ, критикује нову Владу Црне Горе. Некад је то и Вук Драшковић, гост конгреса ДПС-а, прослављен изјавом, уз извињење читаоцима због узнемирујућег садржаја, да ће онај ко својом руком дигне било који барјак осим српског, остати и без руке и без барјака. Није то све. Ту је и мантра коју понављају о Вучићу и формирању „српског света“. А само треба поставити питање ко је имао више сусрета са Вучићем, ми или они. Ево одмах одговор: ми смо имали нула. Дакле, никад ни сусрет, ни телефонски разговор, са онима са којима су се из ДПС-а сусретали пред изборе у Србији и чијој су побједи на тамошњим изборима допринијели и украсили је, сусретом са руководством СНС у Подгорици, наводи се у саопштењу.
Ћеман је упитао – Зар није апсурдно да они који су помагали успостављање власти за коју данас кажу да ствара „српски свет“ данас друге оптужују, фабрикујући најприземније неистине и конструкције?
Апсурднија од тога, како додаје, само је чињеница да исти људи који су испоручивали гориво Ратку Младићу за ратне походе, данас другима спочитавају да по њему називају улице у Беранама.
–Таквих је иницијатива било и када је ДПС био на власти у Беранама, па ми нисмо кривили њих зато што је неко трећи поднио неку иницијативу. Некад се то није заустављало само на иницијативама, него је бивало и реализовано, као нпр. споменик Пуниши Рачићу у Слатини, када је ДПС на власти у Андријевици итд. Уосталом, и ДПС је био на власти у Беранама и имао прилику да развије другачији сензибилитет, па и код тих структура које би називале улице по ратним злочинцима. А зашто нису? Па зато да би данас могли друге да криве за то и покушавају да распирују мржњу са све мање изгледа да се она разгори, јер су их грађани прочитали. Што рече Абрахам Линколн, не можете лагати све људе све вријеме, наводи се у саопштењу.
Ћеман се осврнуо кратко, „јер дуже не заслужује“, на тврдњу Фатића, подстакнуту питањем новинара Дневних новина, „да је представник Демократа подржао предлог да се једна беранска улица назове по Ратку Младићу.“
–Истине ради, Раковић је, ту кривотворину одмах демантовао и открио јавности у каквој се атмосфери та процедура одвијала, а одвијала се у неформалној атмосфери која ничим није упућивала на то да је ријеч о некој званичној процедури. Па и у таквој, ноншалантној атмосфери, Милош Раковић је захтијевао да се та тачка уклони са дневног реда, што није учињено. Како год, та иницијатива, ма од кога да је дошла, а имамо оправдане сумње које поспјешује и Фатић својим интервјуом, није могла проћи зато што би, све да је прошла све могуће процедуре које је морала да прође, пала код грађана Берана, који, сигуран сам, такву улицу не желе у свом граду, закључује се у саопштењу.
Извор: Поглед