Предсједник Општине Котор Владимир Јокић очекује од Владе и парламентарне већине да у овој години предузму прве кораке у циљу реализације иницијативе да се Котору врати статус града и да се прогласи за културну престоницу Црне Горе, а коју је почетком јануара уручио предсједнику Владе Здравку Кривокапићу.
Јокић је казао да Котор, град са миленијумском традицијом заслужује да буде као такав препознат и од државе, те да у складу са тим има статус града, као кроз цијелу своју историју.
–На тај начин би била препозната важност и посебност Котора, а самим тим би се створили предуслови и за озбиљнији однос државе према Котору, што би довело до побољшања услова за живот. Сличне примјере имамо и у окружењу, Хрватској и другим земљама. Наш Устав оставља могућност да се локална самоуправа организује на више начина, па самим тим ова иницијатива није у нескладу са правним системом Црне Горе, напротив, казао је Јокић.
Он подсјећа да Котор као Унеско град има посебан закон који се тиче његове заштите, па би, каже и саме промјене одређених закона које су неопходне у овом правцу, биле у складу са постојећим оквиром.
–Котор, град са два Унеско уписа, који очекује и трећи, град у којем се налази двије трећине културног блага Црне Горе сам по себи представља центар културе Црне Горе и то је нешто што је препознато у цијелом свијету, не само у Црној Гори. Од Владе и парламентарне већине очекујем да у овој години предузму прве кораке у циљу реализовања иницијативе предате, казао је Јокић и подјећа да је премијер прихватио иницијативу да Котор добије статус града.
У иницијативи од Владе се тражи да Котору званично додијели статус града и то кроз измјене Закона о локалној самоуправи и Закона о територијалној организацији, односно Закона о заштити природног и културно-историјског подручја Котора.
Он наглашава и да се на тероторији Котора налази око 650 непокретних споменика културе, “односно нешто мање од 40 одсто укупног фонда непокретних споменика културе у Црној Гори и да се у Котору налази и преко 107.000 културних артефаката што је три пута више него у остатку Црне Горе”.
Извор: Побједа