Нова српска демократија поднијела је кривичну пријаву против предсједника Општине Никшић Милутина Симовића, и још неколико особа због основане сумње да су извршили кривично дјело „несавјестан рад у служби“.
Нова је, осим против Симовића, кривичне пријаве поднијела против начелника Регионалне граничне полиције Црне Горе Јанка Радосавовића, командира СП Никшић Дарка Мађарића, инспектора за странце Предрага Вучинића и начелника Одсјека за странце Дејана Андрића.
-Отказивање боравка у Црној Гори јесте само провођење самовоље назначених лица у кривичној пријави, наводи се у образложењу кривичне пријаве.
Посланик ДФ-а и функционер Нове Милутин Ђукановић казао је да су посљедња дешавања у Никшићу „доказ зашто морамо побиједити још јаче и бројније него у августу“.
–Морамо, јер ће нас овако приводити, хапсити и покушати да протјерају из нашег града, наше земље, прво нашу браћу онда и нас. Ми немамо избора него да се томе насиљу супротставимо заједно и мирно, подигнутим грађанским гласом одбране слободе сваког човјека, рекао је Ђукановић на пресу у Никшићу.
Нјихови гости, како је рекао, „нијесу били ни криминалци, ни продавци дроге, нити сумњиви бизнисмени“.
–То су озбиљни, образовани људи који се нијесу крили нити бјежали, који су дошли код својих пријатеља. Милова партија је поражена од грађана Црне Горе, али није још изгубила у полицији. Тамо су посљедње јединице за застрашивање, казао је Ђукановић.
Све ово што се дешава је, истиче он, „непријатељска порука сваком Србину, сваком грађанину, сваком Црногорцу који у Београду и Србији слободно шета и ради“.
У Образложењу кривичне пријаве се наводи да се 21. јануара држављани Србије Владимир Војводић, Бојан Делић, ВукаМладеновић, Оливера Ђорђевић, Јелена Денић, Јелена Нешић, Андријана Станковић и Никола Алексић преко граничног прелаза Божај ушли у Црну Гору са уредним личним документима, те да су дошли у Никшић и уредно пријавили свој боравак у апартманима „Крсмановић“, коју су по својој дужности извршили пријаву ЦБ Никшић.
-Ова група лица је у Црну Гору дошла по позиву Нове српске демократије ради пружања ИТ услуга, а ради се о организацији и уређењу података и електронске обраде базе чланства ове странке кроз примјену нових технолошких рјешења ради несметаног и ефикаснијег функционисања. Са корисником услуга они су закључили Уговоре о дјелу у трајању од 25.01. до 10.02. који су стављени на увид овлашћеним радницима Граничне полиције ЦБ Никшић, наводи се у образложењу.
Истиче се да су ове особе легитимно ушле у Црну Гору, да је пријављен њихов боравак полицији, а позивање на чл. 39 Закона о странцима да њима „није издата дозвола за привремни боравак“ је, каже се у образложењу, пропуст надлежних органа, а не никако ових лица.
–Надлежни органи су имали довољно времена да од 21.01. до 29.01. издају те дозволе, што нијесу учинили. Позивање на чл. 40. истог закона да овим лицима није издата дозвола за привремени боравак и рад није била њихова обавеза, већ наручиоца посла. Дакле ради се се о класичној неправилној примјени материјалног права, пише у образложењу.
Да су се, истичу у Новој, придржавали Закона о странцима, овим лицима није се могла изрећи мјера отказивања боравка у Црној Гори до 90 дана.
-Ако је било евентуалног пропуста приликом њиховог боравка онда је требало примијенити чл. 210 и новчано казнити послодавца. При томе треба узети у обзир да се ради о уговору о дјелу, а не уговору о раду, наводи се у образложењу.
Да је тендециозно поступљено у конкретноим случају, пише у образложењу, свједоче бројни примјери у Никшићу, када је у граду боравило „много држављана Албаније који су обављали градјевинске радове, а нијесу имали одговарајућу документацију“.
-Све наведнео указује да су лица обухваћена кривичном пријавом свјесно починили радње да би се нанијела штета станци Нова српска демократија, чиме су починили дјело из чл.417. Кривичног законика (несавјестан рад у служби), због чега се надлежном тужилаштву предлаже да покрене кривични поступак против наведених лица, пише у образложењу.
Извор: ИН4С