Странка правде и помирења (СПП) је у предизборном периоду ушла у коалицију са групацијом окупљеном око Грађанског покрета УРА, гдје је унутар коалиције Црно на бијело постала природни дио те платформе, која је успјела да буде коалиција која одлучује и коалиција која је истрајала у одлуци да направи нову већину, казао Хазбија Калач, предсједник СПП-а.
У тој новој већини, како је истакао за “Дан”, СПП као једина мањинска партија у Влади себе види на високим функцијама, гдје ће поред одређеног министарства, као представница народа који је значајно процентуално популационо заступљен у Црној Гори, обављати још значајних функција у Влади, и на такав начин праведно искористити ново позиционирање ради поправљања веома лошег положаја бошњачког народа у Црној Гори.
-СПП је имала неколико разговора са предсједником ГП УРА и високим функционерима те странке и примила к знању да актуелни тренутак захтијева да се узме у обзир додатно усложњавање ситуације. Као партија смо упорно остали при ставу да бошњачки народ у Црној Гори треба да има представнике на високим функцијама у новом сазиву, и у том смислу су наши унутаркоалициони преговори у току и још не можемо изаћи са јасним и конкретним рјешењима, али се надамо да ће се ствари брзо одвијати и да ће се доћи до конструктивних рјешења, казао је Калач.
Он је додао да сада “имамо много јаснију ситуацију око састава будуће власти у Црној Гори, пошто је Бошњачка странка одлучила да не уђе у нову владу, што је за њега било очекивано”.
-Разлози за кокетирање БС-а су били покушаји да се направи мањинска влада без одређених по њима спорних елемената окупљених око актуелног мандатара. Један од разлога су и традиционално добри односи са ДПС-ом, са којим су учествовали у дугогодишњој владавини, која је, поред осталог, резултирала и веома лошим положајем и масовним сиромашењем и расељавањем бошњачког народа из средина у којима чини већину или гдје доминантно живи. Тако изражена осјетљивост БС-а на идеолошке разлике, поготово према ДФ-у, призива сјећање на дане када су идеолошке разлике са њиховим традиционалним партнером премошћене техничком, а не идеолошком сарадњом, када су интереси народа у чије име БС наступа били у првом плану. Испади и спорне поруке посланика ДФ-а у парламенту и за СПП су биле озбиљан знак упозорења да политика национализма овдје још живи, али су аргументи трагања за рјешењима суживота народа примарни и обавезују нас да се активно суочимо са реалним свијетом у којем живимо, рекао је Калач.