1) Каква су ваша истраживања о стријељаним људима из колоне од Везировог до Зиданог моста 1945. године? Наравно иосталим погинулим из тога времена који су се повлачили кроз Босну?
НВО „ДРУШТВО ЗА ИСТОРИЈСКА ИСТРАЖИВАЊА“ ПОДГОРИЦА бави се проблематиком Другог св. рата више од 12 година. До сада смо прикупили податке за више од 11000 грађана и припадника ЈВуО који су крајем 1944. године пошли на пут без повратка, што ће бити публиковано у књизи која ће се звати „ОДСТУПНИЦА“. У прилогу достављам писмо Државнопј комисији Словеније у којем су презентовани до сада прикупљени подаци.
2) На основу чега долазите до података? Да ли постоје неки државни архиви о томе или само на основу свједочења породица?
Свједочења су најнепоузданији извори података тако да највише пажње поклањамо архивској грађи која је, када су у питању злочини партизана, доста оскудна. До сада смо истраживали архивску грађу у следећим архивима: Архив Југославије у Београду, Војни архив у Београду; Државни архив на Цетињу, Архив исторјског института у Подгорици, Архив за раднички покрет у Подгорици… Значајан извор података су књиге бројних аутора који су за тему имали Други свјетски рат.
3) Да ли било ко из власти и надлежних установа има податке о томе и да ли сте се некоме поводом тога обратили? Какав је њихов однос према тој теми?
Убијеђен сам да МУП Црне Горе посједује архивску грађу за период 1944-1950 (уколико није уништена) која није предата Државном архиву на Цетињу. Архивска грађа коју је МУП предао Архиву не садржи податке о ратним губицима. Министру унутрашњих послова Црне Горе обраћао сам се у два наврата захтјевом за доставу података. (преписка у прилогу)
4) Какви су ваши подаци о Пасјем гробљу и Колашину и да ли локалну власт било шта о томе интересује? Да ли је на том мјесту изграђен спортски центар?
Ова тема је обрађена у књизи КОМУНИСТИЧКИ ЗЛОЧИНИ У ЦРНОЈ ГОРИ И ХЕРЦЕГОВИНИ 1941-1942. ГОДИНЕ, аутори Милош К. Војиновић, Тадија Б. Бошковић
5) Да ли сматрате да је истраживање о тој теми значајно за Црну Гору и шта бисте препоручили да оно буде што комплетније?
Одговор као под 4.
Медији имају највећи утицај на обликовање свијести грађана. Они су заробљени, са уређивачком политиком која не пружа ни најмању могућност да се чује другачије мишљење од оног које пласира партија на власти. У Црној Гори лустрација није ни на видику. Хиљадама пута изговорене лаже постале су истином. Лаж царује и цароваће док нестану и последњи потомци свједока рата. Генерације које буду дошле та тема више неће ни занимати као што нас не занимају ратови 1876-1878.