Јутрос је на једном ДПС порталу, срамота ме да му поменем име, освануо текст сарајевског “Аваза” о догађајима у Добровољачкој улици, 3. маја 1992. године, по којем је тај сукоб заправо била агресија ЈНА и кључна одбрана Сарајева и БИХ од великосрпске офанзиве. Невјероватно је да ДПС портал није имао неки други извор да пренесе него се баш ослонио на “Аваз”!
Треба ли некога подсјећати да су у то вријеме и грађани Црне Горе били и редовима ЈНА, а да је тадашње и садашње руководство ДПС-а са државних функција позивало на одбрану Југославије и Срба у БИХ и Хрватској. У униформама ЈНА у сукобу у БИХ и широм Југославије погинуло је на десетине грађана Црне Горе, а они су се у то вријеме одазвали позиву руководства ДПС-а и државе да бране ону велику Југославију, а не да убијају било кога и нападају недужни народ и спроводе било какву агресију. Само због њих ДПС портали би мигли мало да прикоче своју антисрпску кампању и брисање биографије својих данашњих налогодаваца из Врховног државног кабинета (ВДК), односно Мила Ђукановића и један дио његових тадашњих, али и садашњих најближих сарадника!
О Добровољачкој улици је било пуно приче претходних година. О томе шта се десило тога дана постоје двије потпуно различите приче, једна је она коју преноси “Аваз”, док српска страна сматра да се ради о злочину над војницима ЈНА који су повлачили из Сарајева и на превару нападнути, а дио њих је и страдао. Суд у Сарајеву је одбацио захтјев да се утврде оговорни за 3. мај у Сарајеву, док српска страна инсистира на утврђивању одговорности за налогодавце злочина над војницима ЈНА у Добровољачкој улици.
Не чуди да ДПС медији данас здушно подржавају босанску причу о агресији Срба и Србије на Сарајево и БИХ, али још увијек има оних који памте то вријеме и све што се поводом тога радило у Црној Гори, па нека нас не повлаче за нос и праве дебилима. Из тога времена на памтим Ђукановића као противника Срба из БИХ. Напротив!
У Републици Српској данас је предвиђено и обиљежавање догађаја из Доборовољачке улице.
-Најужа делегација Републике Српске данас ће тим поводом у 11.00 часова положити вијенац код Спомен-крста у насељу Миљевићи, саопштено је из Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Српске. Овом догађају неће присуствати грађани због ванредног стања изазваног епидемијом вируса корона и актуелне забране масовног окупљања, преноси РТРС.
Злочин над недужним војницима, официрима и грађанским лицима на служби у ЈНА, током договореног мирног повлачења из Сарајева, починили су припадници такозване Армије РБиХ, Територијалне одбране РБиХ и, посебно, паравојних муслиманских формација којима су командовали освједочени предратни сарајевски криминалци.
Нападом на колону ЈНА у Добровољачкој улици, која се мирно повлачила из Сарајева према споразуму и уз гаранцију мировних снага УН на челу са генералом Луисом Мекензијем, руководили су тадашњи члан Предсједништва БиХ Ејуп Ганић и руководство тадашње Републике БиХ.
Први напад извршен је 2. маја нападом на Дом ЈНА, а све касарне ЈНА у овом граду биле су блокиране и под опсадом муслиманских паравојних снага, које су им искључиле струју, воду и телефоне. Биланс крвавог пира износи 42 убијена војника и цивила, и то у Дому ЈНА један, Радничком универзитету “Ђуро Ђаковић” три, на Скендерији 14, Добровољачкој улици девет и на другим локацијама у Сарајеву 13.
Према националном саставу, убијена су 32 Србина, шест Хрвата, два муслимана и два Албанца, а од тога 10 официра, 28 војника и четири грађанска лица која су радила у ЈНА. Овај злочин никада није добио судски епилог.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић подсјетио је да је над припадницима ЈНА извршен злочин када су убијена 42 војника, рањен 71, а 207 заробљено и мучено у логорима. Милуновић је истакао да аутентични снимци овог злочина свједоче да су за њега одговорни највише позиционирани војни и политички званичници тадашње БиХ.
Он је напоменуо да је послије готово три деценије опструкције Уставни суд БиХ тек почетком 2018. године прихватио апелације најближих сродника припадника ЈНА и наложио Тужилаштву БиХ да покрене поступак.
– Истраге су отворене против Ејупа Ганића, Заима Бацковића, Хасана Ефендића, Јусуфа Пушине и Емира Швракића. Пред Судом БиХ води се и поступак против Драгана Викића, бившег комаданта Специјалне јединице полиције, те Јусуфа Пушине, Нермина Узуновића и Младена Човчића, оптужених за убиство заробљених припадника ЈНА почињено у Великом парку – напоменуо је Милуновић.
Према сазнањима и доказима којима располаже МУП Српске, након стравичног злочина над припадницима ЈНА у Сарајеву, припадници “Зелених беретки”, “Патриотске лиге”, “Бисера” и других озлоглашених паравојних муслиманских јединица отпочели су прогон њихових породица.
Чинили су то на начин да су им дјецу и супруге насилно отимали из сарајевских станова, да би их потом уцјењивали и размјењивали с циљем стварања атмосфере страха и панике међу Србима почетком рата у Сарајеву. Чланови породица су у протеклим годинама одлазиле на мјесто страдања голобрадих војника и њихових надређених официра, али уз велике мјере безбједности. Цвијеће које су оставили убрзо би послије тога уклониле сарајевске комуналне службе, појашњавају у РТРС-у.