Разговор Владе и Епископског савјета Српске православне цркве (СПЦ) у Црној Гори биће настављени на експертском нивоу, саопштено је након састанка премијера Душка Марковића и митрополита црногорско-приморског Амфилохија.
Подсјетимо, на позив предсједника Владе Црне Горе Душка Марковића данас је обављен разговор о Закону о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница између Владе Црне Горе и Митрополије црногорско-приморске и осталих епархија Српске православне цркве у Црној Гори.
-Данашњи састанак окончан је у духу међусобног уважавања уз оцјену обију страна да је протекао у конструктивној и отвореној атмосфери. Обје стране су у потпуности исказале своје ставове у погледу отворених питања везаних за Закон. Црква остаје при свом ставу да се мора говорити о измјенама Закона, а не о његовој примјени јер по мишљењу Цркве Закон није у складу са Уставом ни међународним стандардима. Влада сматра да се кроз дијалог и изградњу међусобног повјерења, као и кроз давање додатних и одговарајућих гаранција овај Закон може примјењивати као модеран и усаглашен са Уставом и европским стандардима, наводи се у саопштењу након састанка.
Црква остаје при ставу да Закон о слободи вјероисповијести није у складу са Уставом ни међународним стандардима. Влада сматра да се кроз дијалог, изградњу повјерења и давање додатних гаранција Закон може примјењивати као модеран и усаглашен са Уставом и европским стандардима.
Представници Епископског савјета СПЦ, на челу са митрополитом Амфилохијем предали су Влади предлог који подразумијева измјене одредаба које Црква види као спорне.
Влада је примила к знању ову иницијативу оцијенивши да је за одговор на то питање потребно свеобухватно сагледавање не само овог Закона него и других могућности које нуди правни систем. Договорено је да разговори буду настављени на експертском нивоу.
Подсјетимо, то је њихов први састанак на иницијативу Марковића, након ступања на снагу тог правног акта. Марковић је 28. јануара позвао Амфилохија на дијалог о Закону о слободи вјероисповијести, наводећи да је тај правни акт ступио на снагу и да рокови за његову примјену теку.