Законодавни одбор данас је усвојио предлог Закона о слободи вјероисповисти, а за његово усвајање гласало је седам чланова владајуће коалиције, док су два из опозиције била против. Потпредсједник Зоран Пажин је, одговарајући на ставове опозиционих посланика, казао да вјерује да ће грађани добити текст закона који је залог будућности.
„Сила Бога не моли. Да. Али и Бог силу не воли. Позивање на клетве није у реду. То није израз толеранције, те се надам да имамо снаге за другачији приступ“, навео је Пажин.
Посланик Срђан Милић је казао да је ово легендарни предлог закона.
„Дошао у колизију са толико позитивних прописа и препорукама Венецијанске комисије. Овај текст закона је у колизији са сопственим члановима, а крше се и стечена права“, навео је Милић.
Посланик ДФ Марина Јочић је навела да подржава мејл стручне службе који је свима стигао.
„Ви нијесте кренули да украдете из цркве, већ цијелу једну цркву. Покушајте, може вам бити, имате силу коју сте од народа украли на изборима, али кад вам буде зло у животу сјетите се да сте дали глас за отимање имовине“, казала је Јочић.
Срам Вас било, казала је она и прочитала клетву Светог Василија Острошког.
„Вјерујете ко краде од цркве не може му бити добро. Окупатори су и палили, али никад отимали. Ви сте највећа окупациона сила, закључила је она.
„Ово што ви представљате као Цркву није црква, навео је посланик ДФ Вељко Васиљевић.
„Све ово је класична отимачина имовине МЦП. Тако сте и академике ДАНУ пребацили у ЦАНУ, па исто планирате са невладином организацијом ЦПЦ“, навео је Васиљевић.
„Црној Гори јесте потребан нови закон, али састављен из дијалог Владе и вјерских заједница. По народној пословици сила Бога не моли. Слиједи да 41 прст прегази завјет 100 хиљада људи. Предлог треба повући из расправе“, казао је посланик Демократског фронта Милун Зоговић.
Зоговић је навео да је Закон неусаглашен са Декларацијом о правима човјека и грађанина, као и да су изостављени називи традиционалних цркава, односно Католичке и Православне цркве.
Навео је и да црква не учествује у попису имовине, већ се само о извршеном попису и упису обавјештава.
„Несигурност развлашћене цркве постаје потпуна“, навео је Зоговић, као и да је нетачна тврдња о шест нивоа правне заштите.