Окупљенима на црквено-народном сабору у Никшићу прочитана су писма подршке која су Митрополији црногорско-приморској упутиле сестринске цркве. Писма су упутили Васељенски патријарх, Синод Руске православне цркве, Украјинска православна црква, монаштво Манастира Хиландара и папа Фрањо, а сви су сагласни да је предложени Закон о вероисповести дискриминаторски, с циљем отимања имовине МЦП у корист неканонске ЦПЦ.
У писму које је Васељенска патријаршија упутила председнику Црне Горе, Милу Ђукановићу, поручује се да су с чуђењем примили вест да је шеф црногорске државе изразио подршку стварању Црногорске православне цркве (ЦПЦ), као и да је влада усвојила Закон о слободи вероисповести, који подразумева подржављење имовине МЦП и још три епископије.
У писму Ђукановићу из Васељенске патријршије поручили су да признају једину канонску Митрополију црногорско-приморску у Црној Гори, те да ЦПЦ, за коју се он залаже, никада није била аутокефална, а да садашња неканонска не припада Православној цркви.
Из Васељенске патријаршије су поручили да очекују да се црногорски председник дистанцира од предложеног закона.
–Одлука да подржавите храмове прије 1918. фодине значила ви да ваша држава одузима право својине над црквама и имовином свештеној Митрополији црногорској, као и осталим трима епархијама Српске православне цркве. Ваша екселенцијо, овим писмом вам јасно и потпуно отворено саопштавамо да Васељенска патријаршија, заједно са свим другим православним црквама, као једину православну канонску јурисдикцију у Црној Гори признаје ону под надлежношц́у митрополита црногорског Амфилохија, јерарха најсветије цркве српске, наводи се у поруци Ђукановићу.
Како се додаје, црногорска црква никада није била аутокефална, а садашња такозвана Православна црква црногорска, под Мирашем Дедеићем, не припада православној цркви.
-Дедеић није епископ православне цркве, него особа рашчињена од Васељенске патријаршије. Једини тамошњи канонски јерарх је наш брат, митрополит Амфилохије, свеправославно признате Патријаршије српске, истиче се у писму.
Васељенски патријарх истиче да је његово писмо жеља да народ Црне Горе не дође у стање црквене изолације и одсечености од тела свеукупне заједнице православних цркава, с обзиром на то да ниједна од њих неће признати ни подржати Дедеићеву антиканонску творевину.
–Понављамо оно што смо вам написали 2000. године — уверени смо да ће ваша драга екселенција разумети опасност по духовно јединство народа Црне Горе, која је проузрокована покретом поменутог Дедеића, те да ћете се дистанцирати од њега ради добра и јединства Вашег народа. Ваша екселенцијо, молимо вас да горе написано не схватите као мешање у унутрашње ствари ваше државе, него као жељу наше мајке цркве константинопољске да помогне вашем побожном народу у критичним историјским тренуцима, закључује се у писму цариградског патријарха.
Синод Руске православне цркве поручио је да предложени закон угрожава јединство православља, до чега, како кажу, долази под притиском власти.
Оцењује да је закону антиевропски и антицивилизацијски и да представља директно уплитање у питање цркве и позивају црногорску власт да прекине дискриминацију и подривање СПЦ.
Прочитано је и раније објављено писмо папе Фрање упућено патријарху Иринеју, који је поручио да су примедбе у вези са поменутим законом у Ватикану с пажњом размотрене, те да тај закон неће бити потврђен без претходне сагласности све три конфесије у Црној Гори.
Украјинска црква је поручила да с великом тугом прима вест о погоршању положаја Православне цркве у Црној Гори, због насилног одузимања светиња МЦП.
Извор: Б92