Скупштина Црне Горе обиљежила је данас јубилеј – стоседамнаестогодишњицу од успостављања парламентаризма у држави. Свечаност уприличену поводом овог важног датума, када је прије више од вијек, 31. октобра 1906. године, конституисана Прва Народна Скупштина, отворио је предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић истичући да је управо овај датум моменат када је Црна Гора,, започела једну нову еру у којој се полако, али сигурно, моћ одлучивања, као и сама власт преносила у руке грађана Црне Горе“.
У том контексту он је нагласио да се одредница судбоносног, не мање, може везати и за,, 30. август 2020. године, када је по први пут, мирним и демократским путем, дошло до промјене власти у држави“, чиме је како је казао, заокружена идеја започета прије 117. година.
– Идеја политичких промјена је кључна за оздрављење нашег друштва. У Скупштини Црне Горе, одвијају се кључни процеси који дефинишу свакодневицу грађана, доносе се одлуке које утичу на живот свих и управо због тога, овај дом мора бити мјесто гдје ће се укрстити аргументи и чињенице, а не напади и увреде. Вријеме гдје су такве ствари биле нормалне треба да остане иза нас и овај народни дом мора постати прави дом народа– поручио је Мандић.
Мандић је наводећи да је основна идеја Парламента да он буде глас, односно ријеч народа, и то не декоративна и поткупљена, већ аутентична, искрена и јача од сваке друге, поручио да,,никада више овај народни дом неће бити мјесто гдје се само броје руке или зелена свјетла на екрану, већ равноправна грана власти, која је ту да служи народу Црне Горе“.
– Тамо гдје постоји јак и независан парламент, не постоји аутократија. Тамо гдје парламент засиједа у духу дијалога и толеранције, нема страха да ће било ко присвојити моћ мимо уставних врлина и начела духа закона– казао је он.
Истичући да је унапријеђење рада парламента константан процес који мора пратити трендове у свијету, он је нагласио да ће као предсједник Скупштине дати свој апсолутни допринос да се квалитет рада у парламенту константно побољшава.
– Такође ћу бити неко ко ће се снажно залагати да будућим дјеловањем, заједно са свим посланицима у Скупштини Црне Горе, радим на обједињавају и мирењу свих нивоа нашег друштва– казао је Мандић.
Он је указао на улогу и важност Скупштине као дома представника народа, запослених службеника, организација цивилног друштва и међународних организација, поручујући да ће такву традицију снажно заговарати и актуелни сазив, чији ће један од приоритета бити и поштовање и уважавање принципа инклузивности у најширем обиму. У том контексту, нагласио је да је обавеза сваког да да лични допринос,, да се права и слободе грађана додатно унаприједе, као и да би им омогућили љепши и бољи живот у овим изазовним временима, када се цијели свијет налази на ивици сукоба“.
– Пред нама је, као одговорним људима, задатак да градимо и чувамо мир у нашој земљи. То је највећа и најсветија тековина коју можемо оставити будућим генерацијама, како парламентараца, тако и свих других грађана Црне Горе. Живот парламента је у ријечи, оној дубокој, умној, мисаоној, искреној, а не свадљивој. Нека нам најљепше ријечи у парламентарном животу буду договор, компромис и консензус. Оштрице које су се често потезале требају да буду отупљене, јер је народу Црне Горе било и више него довољно свађа и подјела. Вријеме је за помирење– казао је предсједник црногорског парламента.
Мандић је истакао да постоји апсолутна сагласност свих чинилаца друштва да је приоритет пуноправно чланство Црне Горе у Европској унији, те да је тежња да се овај важан циљ реализује у најскорије вријеме, управо током трајања мандата актуелног скупштинског сазива.
– Како бисмо то постигли, мораћемо напорно да радимо. Испред нас су велике реформе у кључним сегментима нашег друштва. Водимо се идејом да постигнемо европски стандард, а нека нам приступање заједници развијених европских земаља буде круна тог стандарда- закључио је Мандић.
У наставку програма, приређен је и пригодан програм поводом важног датума, а приказан је и краткометражни филм посвећен Дану парламентаризма.
извор: дан