Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ЗАЛУДНИ БРОЗОВИ ЦРНОГОРЦИ У БЕОГРАДУ: Плакали за Вељком Булајићем и партизанима!

У организацији Црногорског вијећа у Србији одржана је трибина о филмовима и монографији Вељка Булајића у Београду. Разговор о филмском стваралаштву и монографији „Влаком без возног реда у повијест филма“ прослављеног црногорског и југословенског редитеља, Вељка Булајића, одржан је, синоћ, у београдском Медиа центру, у организацији Црногорског вијећа у Србији и Црногорске националне заједнице Београда.

О Булајићевим филмовима и монографији говорили су књижевник, сценариста и драматург Филип Давид, црногорски писац и новинар Љубета Лабовић и професор и књижевник из Земуна Радомир Глушац.

Филип Давид је рекао да је Вељко Булајић једна од најзначајнијих личности југословенске кинематографије:

-Оно што ме повезивало с њим јесу неке личности и људи који су били око Вељка а који су и мени такође у животу много значили. Никола Поповић, један сјајан продуцент, организатор је био Вељков сарадник, ту је био мој драги професор Ратко Ђуровић, такође значајан сарадник у реализацији неких од важних Вељкових филмова. Он ме упознао са Вељком и омогућио ми је да као војник учествујем у Булајићевом сценаристичком штабу док се снимао филм „Битка на Неретви“. Ту је и мој пријатељ Мирко Ковач и њега је Вељко посебно цијенио, истакао је Давид.

Он је рекао да га за Булајића повезује на сентименталан начин и чињеница да је један од мало преживјелих који је присуствовао снимању „Битке на Неретви“ и додао:

Вељко је на снимању био такав да је тешко објаснити колика је то енергија била. Сјећам се снимања „Битке на Неретви“ и на минус 25 степени . Он је и под тим условима, командујући заједно са неким гтенералима који су му додијељени били као нека помоћ улазио у најтеже услове снимања да би снимио пар кадрова, пар сцена. Вељко је увијек тражио да то буде аутентично па без обзира на цијену коју и он сам мора платити, закључио је Давид.

Љубета Лабовић говорио је о комплесним и слојевитим композицијама Булајићевих филмова и о њиховом непролазном квалитету и гледаности.

-Након више од пола вијека од премијерног приказивања ‘Битке на Неретви’, овај ратни спектакл и данас се с узбуђењем и знатижељом гледа и изазива огромну пажњу гледалаца. Поготово је занимљиво да је филм увијек добро прихваћен од млађих генерација. Чак и код оних који су склони иронизирању ратне и партизанске литерарне, стрип и филмске умјетности Булајићеви филмови су издржали све те пробе и суд времена. То је најбољи доказ њихове вриједности, а за самог Булајића и један од најврједнијих комплимената. Булајић је у умјетничком и интелектуалном ангажману увијек био антифашиста „хуманиста лијеве провинијенције”, велики умјетник који је 90-тих био на правој страни историје. Подржавао је самосталну и европску Црну Гору, демократске, антиратне, европске и прогресивне снаге и носио Црну Гору и своје родне Вилусе у мислима и срцу читавог живота, закључио је Лабовић.

Књижевник Радомир Глушац говорио је о стилско жанровским карактеристикама Булајићевих филмова и о сличностима и разликама поетика појединачних филмова.

Због филмографске прегледности могу се омеђити и груписати и неке посебности и заједничке упућености на сличност поступака и поетика Булајићевих фимова. Чини се да се могу издвојити четири стилско-жанровска круга. Ово посебно због неправде која је учињена Булајићу када се симплификовано а све више и злурадо своди под ознаку апологетског, пасртизанског и државног умјетника. Уистину једино би се филмови „Битка на Неретви“, „Козара“ и „Велики транспорт“ могли без озбиљније и дубље анализе сврстати у филмове партизанске провинијенције. У поетском и тематском значењу поготово ова два прва филма далеко чак и жанровски надмашују ово одређење. Своју поетичку замисао Булајић подједнако добро реализује у великим композицијама широког историјског замаха као и у мозаицима унутар великих прича, рекао је Глушац.

Вече посвечено Булајићу уљепшала је на виолини даровита музичарка Ивана Грујичић која је свирала минијатуре Чајковског и музичке инсерте из Булајићевих филмова.

извор: цдм

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

“КАМИОНЏИЈСКА БАЈКА” У ЧИКАГУ: Представа о српској дијаспори, како добити зелену карту и како са пута скренути на ауто-пут!

СНО ВАСОЈЕВИЋА: Тражимо референдум о Резолуцији о Сребреници!

КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ 1945. ГОДИНЕ: Европа осудила комунизам, ми још нијесмо!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

Grad_zenica_panorama

ГЕНОЦИДНИ ПОДАЦИ, ОДБОР ЗА ЗАШТИТУ СРБА У БИХ: У Зеници живјело 24.500 Срба, а сада око 1.000!

mladić

ДАРКО МЛАДИЋ: Мој отац је лоше, непокретан је и само лежи!

БРАТУНАЦ, 9. ЈУЛА /СРНА/ - Уз регионални пут Братунац-Поточари данас су постављене фотографије 3.267 српских цивила и војника из средњег Подриња убијених и погинулих у протеклом грађанском рату у БиХ.

ЦРНА ГОРА И СРЕБРЕНИЦА ( “РТРС”): Самоубиство са продуженим трајањем!

un

СРПСКИ СТАВ: Резолуције против суверених и одлучних!

porfirije-banja-luka

ПАТРИЈАРХА ПОРФИРИЈА СПРИЈЕЧИЛИ ДА ДОЂЕ НА КОСМЕТ, ЦРКВА ПОРУЧИЛА: Нећемо оставити свој народ, забрана слика прогона Срба и цркве!